• Europejski Dzień Języków

• Dnia 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Jest to coroczne święto języków i zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa pozwala osiągnąć większe wzajemne zrozumienie pomiędzy kulturami, stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu i promuje wielojęzyczność  na terenie całej Europy. Nasi uczniowie zachęceni przez nauczycieli języków obcych przygotowali różne językowe projekty i flagi, aby podkreślić znaczenie tej jedności i wielokulturowości. Przecież w końcu „Język łączy ludzi”.

Mirosława Rzepecka

• "Szczęśliwy numerek"

• Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiegi i za zgodą Dyrektora Szkoły, od 15 wrzesnia ruszyła akcja "Szczęślwy numerek".

Wszystkich zainteresowanych proszę o zapoznanie się z regulaminem akcji.

Regulamin "Szczęśliwego numerka"

w Szkole Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Świebodzinie

1. „Szczęśliwy numerek” – to losowany automatycznie przez dziennik Librus każdego dnia numer z dziennika.

2 „Szczęśliwy numerek” losowany jest każdego poprzedzającego dnia o godzinie18:00 i widoczny jest na szkolnej stronie dziennika elektronicznego Librus.

3. Uczeń, którego numer wylosowano, jest zwolniony w danym dniu z:

- odpowiedzi ustnej na ocenę,

- pisania niezapowiedzianych kartkówek.

Jeżeli uczeń chce, może skorzystać z prawa do odpowiedzi, pisania kartkówki na ocenę, mimo wylosowanego numerka.

Nauczyciel może poprosić o napisanie na następnej lekcji kartkówki z dnia, w którym uczeń był z tego zwolniony.

4. „Szczęśliwy numerek” nie zwalnia od:

- pisania zapowiedzianych lub przełożonych kartkówek, sprawdzianów czy prac klasowych,

- wykonywania prac domowych (pisemnych i ustnych), z których uczeń może być oceniany,

-  braku zeszytu przedmiotowego, zeszytu ćwiczeń, podręcznika bądź zbioru zadań.

5. „Szczęśliwy numerek" nie chroni od negatywnych uwag z zachowania i nie upoważnia do łamania regulaminu szkoły.

6. Nauczyciel w porozumieniu z wychowawcą klasy bądź dyrektorem szkoły może zawiesić udział ucznia (uczniów) w „Szczęśliwym numerku" ze względu na nieodpowiednie zachowanie przed, po lub w czasie lekcji.

7. „Szczęśliwy numerek” jest opcją jedynie dla uczniów systematycznie realizujących obowiązek szkolny.

8. „Szczęśliwy numerek” nie dotyczy lekcji wychowania fizycznego.

9. „Szczęśliwy numerek” nie będzie losowany w terminie trzech tygodni przed klasyfikacja półroczną i roczną.

10.  „Szczęśliwy numerek” zostanie aktywowany od dnia 15 września 2022 roku aż do odwołania.

• DZIEŃ KROPKI kraetywność-zabawa-odwaga

• Dnia 15 września 2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele na całym świecie organizują tego dnia wiele działań które, pomagają dzieciom odkryć talenty i poznać ich mocne strony. W tym dniu odbyła się pogadanka na temat książki pt. The Dot którą napisał Peter Reynolds. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wykonali kropkowane prace. Kreatywność mogliśmy także zaobserwować na korytarzach szkoły – przystrojone drzwi sal lekcyjnych za pomocą kropek oraz w ubraniach. Za udział w kreatywnych zabawach uczniowie otrzymali dyplomy. Korytarze szkoły ozdobiły prace uczniów wykonane na lekcjach plastyki.

Małgorzata Kocot-Rejniak

• Narodowe Czytanie 2022

• Wpisując się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania i całym sercem popierając idę popularyzowania polskiej literatury narodowej nauczyciele poloniści Szkoły Podstawowej nr 2 odczytali uczniom dwie ballady Adama Mickiewicza. Klasy 4-6 wysłuchały Powrotu taty, natomiast klasy 7-8 odsłuchały Świtezianki. Oba teksty należą do kanonu lektur obowiązkowych i należą do tomiku Ballady i romanse, którego wydanie uznane jest za początek polskiego romantyzmu.

Magdalena Kornobis

• Zebranie rodziców uczniów oddziału przygotowawczego

• Zebranie dla rodziców uczniów oddziału przygotowawczego

odbędzie się 14.09.2022 r. o godzinie 16:30 w sali 4B.

Збори для батьків, діти яких навчаються в українському класі (4, 5, 6 кл.),

відбудуться 14.09.22 р.о 16.30 в аудиторії4в (жовтий корпус, 1 поверх).

З повагою, адміністрація школи.

Edyta Kowalczyk-Brodzińska

• Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

• 1 września to dzień rozpoczęcia roku szkolnego, ale także rocznica wybuchu II wojny światowej i
            Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie klasy 3b reprezentowali
            naszą szkołę na uroczystości obchodów tej smutnej rocznicy na świebodzińskim cmentarzu. Razem z
            kombatantami i przedstawicielami lokalnych władz oraz kilkoma mamami, polskie i ukraińskie dzieci
            odwiedziły kwatery żołnierzy, tablicę ofiar zbrodni katyńskiej, Pomnik Weterana, Pomnik Nekropolii
            Kresowych. Uczniowie zapalili znicze i złożyli kwiaty. Udział w uroczystościach był wyjątkową lekcją
            historii, a dla kombatantów obecność dzieci stała się powodem do wzruszeń i nadzieją, że wartości
            patriotyczne, którym poświęcili swoje życie, nie będą zapomniane.

Alina Szumska