• „Zabawa jest nauką, nauka zabawą.

Im więcej zabawy tym więcej nauki”

Glenn Doman

Świetlica szkolna jest miejscem, w którym uczniowie mogą przyjemnie i pożytecznie spędzić czas, oczekując na zajęcia lekcyjne lub odpoczywając po ich zakończeniu.            W bezpiecznym miejscu czekają na rodziców oraz na dojazd do domu.

W naszej szkole świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach:

6.45 - 15.45.

W świetlicy pracują:

mgr Danuta Olek

mgr Katarzyna Piotrowska

mgr Mirosława Śliwińska

Do świetlicy szkolnej przyjmowani są uczniowie klas I – III , w szczególności dzieci rodziców pracujących, uczniowie dojeżdżający oraz uczniowie, którzy  nie uczęszczają na lekcje religii. Kwalifikacja uczniów do świetlicy odbywa się na podstawie kart zgłoszenia, które wypełniają rodzice do 8 września.

Celem działalności świetlicy szkolnej jest zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po ich zakończeniu w bezpiecznym i miłym otoczeniu.

Świetlica  stwarza warunki do wypoczynku, relaksu, odrabiania prac domowych i zjedzenia posiłku.

Świetlica szkolna realizuje swoje zadania według własnego planu pracy dydaktyczno-wychowawczego, zgodnego z programem wychowawczo - profilaktycznym szkoły  i tygodniowym rozkładem zajęć.

Do zadań świetlicy należy:

• wspomaganie procesu dydaktycznego szkoły;
          • umożliwienie uczniom odrabiania pracy domowej;
          • integracja grupy rówieśniczej;
          • wdrażanie do przestrzegania norm i zasad wychowania;
          • kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie;
          • rozwijanie samodzielności i społecznej aktywności;
          • rozwijanie indywidualnych zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień uczniów;
          • wyrabianie umiejętności nawiązywania prawidłowych kontaktów z rówieśnikami w czasie wolnym;
          • rozwijanie umiejętności radzenia sobie w różnych sytuacjach, panowanie nad emocjami;
          • kształtowanie nawyków kultury życia codziennego;
          • upowszechnianie zasad kultury zdrowotnej oraz kształtowanie nawyków higieny;
          • przeciwdziałanie niedostosowaniu społecznemu i demoralizacji.

Zadania świetlicy realizowane są poprzez:

• gry i zabawy integracyjne, słowne, edukacyjne,
          • zajęcia manualne, plastyczne, muzyczne, czytelnicze, relaksacyjne, małe formy teatralne,
          • zajęcia rozwijające intelekt, opowiadanie baśni i legend, oglądanie filmów edukacyjnych, rozrywki umysłowe,
          • zajęcia ruchowe (gry i zabawy ruchowe w sali i na świeżym powietrzu),
          • zajęcia relaksujące i wyciszające,
          • zajęcia wzbogacające posiadane wiadomości, umiejętności,
          • zajęcia tematyczne związane z ważnymi wydarzeniami,
          • zajęcia wspomagające proces nauczania – pomoc uczniom w odrabianiu zadań domowych,
          • organizowanie pomocy koleżeńskiej,
          • rozmowy i pogadanki z dziećmi.

Prawa i obowiązki ucznia uczęszczającego do świetlicy określa regulamin wewnętrzny oraz kontrakt grupy.

REGULAMIN__SWIETLICY__SZKOLNEJ_SP_nr_2.pdf