• Terminy

•  Egzamin jest przeprowadzany w dwóch terminach: głównym i dodatkowym.

Termin główny:

• język polski - 23 maja 2023 r. (wtorek) godz. 9:00
        • matematyka - 24 maja 2023 r. (środa) godz. 9:00
        • język obcy nowożytny - 25 maja 2023 (czwartek) godz. 9:00

Termin dodatkowy:

• język polski - 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) godz. 9:00
        • matematyka - 13 czerwca 2023 r. (wtorek) godz. 9:00
        • język obcy nowożytny - 14 czerwca 2023 r. (środa) godz. 9:00

Do egzaminu w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który nie przystąpił do egzaminu w terminie głównym z przyczyn losowych lub zdrowotnych.

Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty:  3 lipca 2023 r.
        Termin przekazania szkołom wyników i zaświadczeń: do 6 lipca 2023 r.
        Termin wydania zaświadczeń oraz informacji zdającym: 6 lipca 2023 r.

Ważne terminy

Obowiązek rodzica

do 28.09.2022r.

Zapoznanie rodziców uczniów z możliwymi dostosowaniami warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty

do 30.09.2022 r.

Rodzice ucznia informują dyrektora szkoły nie później niż do 30.09.2020 r. o wybranym przez ucznia na egzamin języku obcym nowożytnym, z którego uczeń przystąpi do egzaminu ósmoklasisty. Rodzice informują dyrektora szkoły o zamiarze przystąpienia do egzaminu z matematyki w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub w języku regionalnym.

do 15.10.2022 r.

Rodzice dostarczają do szkoły zaświadczenie o stanie zdrowia dziecka lub opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej (jeśli nie zrobili tego wcześniej), nie później niż do 15. października 2020 r.

W przypadkach losowych dokumenty, o których mowa, mogą być przedłożone w terminie późniejszym, niezwłocznie po ich otrzymaniu.

do 9.11.2022 r.

Uzgodnienie z OKE niestandardowych dostosowań warunków oraz form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty

do 22.11.2022 r.

Możliwość odebrania od wychowawców na piśmie, wskazanych przez Radę Pedagogiczną sposobów dostosowania warunków i form przeprowadzania egzaminu do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych zdających

do 26.11.2022 r.

Rodzice ucznia składają oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania informacji

do 24.02.2023 r.

Rodzice ucznia mogą złożyć dyrektorowi szkoły, nie później niż do 21 stycznia 2021 r., pisemną informację o:

a. zmianie języka obcego nowożytnego wskazanego w deklaracji na inny język obcy, którego uczeń uczy się w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych

b. rezygnacji z przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z matematyki w języku danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub języku regionalnym

do 24.02.2023 r.

Wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie egzaminu w innym miejscu niż szkoła składa do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej dyrektor szkoły w porozumieniu z rodzicami ucznia albo pełnoletnim uczniem, nie później niż do 21 stycznia 2020 r.

do 24.02.2022 r.

Poinformowanie uczniów oraz ich rodziców lub słuchaczy o warunkach przebiegu egzaminu ósmoklasisty

23–25.05.2023 r.

Egzamin ósmoklasisty – termin główny.

12–14.06.2023 r.

Egzamin ósmoklasisty – termin dodatkowy.

6.07.2023 r.

Okręgowa komisja egzaminacyjna przekazuje wyniki egzaminu ósmoklasisty do szkół.

6.07.2023 r.

Uczeń otrzymuje zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty – wraz ze świadectwem ukończenia 8 klasy.

w ciągu 6 miesięcy od otrzymania wyniku egzaminu

Prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy ucznia – w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej.

w ciągu 2 dni od wglądu do pracy ucznia

Możliwość zwrócenia się z wnioskiem do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej o weryfikację sumy zdobytych przez ucznia punktów.