Pedagog i psycholog w szkole

Drodzy uczniowie i rodzice, zapraszamy do naszego gabinetu. Jesteśmy w szkole specjalnie dla Was. Możecie zgłaszać się do nas po poradę, możecie konsultować z nami sprawy, które Was frapują. Możecie dzielić się z nami radościami i smutkami, szukać rozwiązań problemów, które często wydają się nie do rozwiązania. Zachęcamy do zgłaszania się do nas. Pamiętajcie, że wspólnym wysiłkiem możemy osiągnąć więcej!

’Ważne, by dostrzegać i próbować zrozumieć zmiany, które zachodzą u dorastającego człowieka. Takie zadanie stoi przed najbliższym otoczeniem. Jeżeli coś budzi niepokój lub zwykłą niepewność, warto zwrócić się do osób, które na co dzień zajmują się tą problematyką’’.

PEDAGOG  mgr Karolina Wachowska

tel: 68-475-43-31

PEDAGOG  SPECJALNY mgr Wioletta Żytkiewicz

PSYCHOLOG mgr FathiAboulker

Poniedziałek: 08:00-15:00 (budynek B, gab. nr 0)

Wtorek:10:00-15:00 (budynek B, gab. nr 0)

Zwracamy się z prośbą, aby spotkania z nami ustalać w miarę możliwości wcześniej, telefonicznie lub za pośrednictwem Librusa.

Pozwoli to nam na lepszą organizację pracy, a także na zapewnienie Państwu spokojnej rozmowy.

Zadania pedagoga i psychologa szkolnego:

1. Rozpoznawanie potencjalnych możliwości oraz indywidualnych potrzeb ucznia i umożliwianie ich zaspokojenia.
        2. Prowadzenie badań i działań diagnostycznych, dotyczących uczniów, w tym, diagnozowanie potencjalnych możliwości oraz wspieranie mocnych stron ucznia.
        3. Wspieranie ucznia z wybitnymi uzdolnieniami - organizacja indywidualnego toku nauki.
        4. Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w celu wspierania rozwoju ucznia, określenia odpowiednich form pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym działań profilaktycznych, mediacyjnych i interwencyjnych wobec uczniów, rodziców i nauczycieli.
        5. Organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli.
        6. Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy wychowawczej w środowisku szkolnym i pozaszkolnym ucznia.
        7. Wspieranie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.
        8. Umożliwianie rozwijania umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli.

Zadania, o których mowa, są realizowane we współpracy z:
        Dyrekcją szkoły
        Rodzicami
        Nauczycielami i innymi pracownikami szkoły
        Nauczycielami i pracownikami innych szkół
        Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną
        Innymi podmiotami, działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży

Opieka psychologiczno-pedagogiczna obejmuje:

• Działania diagnozujące trudności w nauce i zachowaniu.
          (wczesne rozpoznawanie deficytów rozwojowych uczniów)
        • Pomoc w rozwiązywaniu problemów uczniów i ich rodzin.
          (poradnictwo wychowawcze, opieka socjalna)
        • Psychoedukacja i psychoprofilaktyka.
          ( profilaktyka uzależnień, zagrożeń w sieci, przemocy w rodzinie, złego dotyku, agresji)
        • Wspomaganie nauczycieli w trudnych sytuacjach wychowawczych.

Kiedy spotykamy się z uczniami?

Zwykle wtedy, gdy:

• są zestresowani
        • mają trudności w nauce, w kontaktach z innymi ludźmi
        • chcą porozmawiać o tym, co ich denerwuje
        • są zainteresowani rozwojem własnego potencjału
        • oni sami lub inne osoby społeczności szkolnej nie przestrzegają ustalonych zasad
        • mają problemy emocjonalne i osobowościowe: lękliwość, nieśmiałość,  nadpobudliwość, zahamowania, napady gniewu, trudności z wyrażaniem  swoich emocji, niską samoocenę
        • niewłaściwie się zachowują: alienują się,  lekceważą polecenia, obowiązujące normy, często wchodzą w konflikty, są agresywni,  itp. cokolwiek, co mogłoby zagrażać ich życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu
        • kieruje ich do nas nauczyciel
        • oczekują pomocy w wyborze zawodu i ścieżki kształcenia
        • chcą podzielić się swoimi sukcesami – tymi szkolnymi i „życiowymi”
        • wracają z ciekawych podróży z wrażeniami, zdjęciami
        • przygotowują się do prezentacji przygotowywanej wypowiedzi (np. podczas konkursów, prezentacji, egzaminu gimnazjalnego itp.)
        • nie wiedzą, kogo mają zapytać o daną sprawę lub kogo prosić o pomoc
        • oraz w każdej innej sprawie.