• Domowe zabawy z wodą w roli głównej!

    Zabawy z wodą angażują małą i dużą motorykę, doskonalą technikę wdechów i wydechów oraz rozbudzają wszystkie zmysły u dzieci.

    Zabawa nr 1

    „Co pływa? Co tonie ?”

    Będziemy potrzebowali dużej miski oraz przedmiotów o różnej fakturze, gęstości i wielkości, mogą to być min.: korki, kamyczki, piłeczki, sztućce, słomki, puste opakowania, pełne opakowania, plastikowe kubeczki oraz wszystko, co można zmoczyć i co znajdziecie pod ręką. Przedmioty wkładamy do oddzielnej miski i pozwalamy dzieciom na sprawdzenie co unosi się na tafli wody, co tonie. Przy tej zabawie możecie wspólnie wysnuć wnioski.

    Zabawa nr 2

    „Wiatr w żagle”

    Wypełniamy naczynie / miskę/ wannę/ wodą, wrzucamy do niej piłeczki. Możemy wręczyć dziecku słomkę lub użyć jedynie siły wydechu. Za pomocą dmuchnięć przesuwamy piłeczkę na tafli wody.

    „Wyścigi piłeczek” dmuchamy na piłkę lub używamy do tego słomki.

    „Rozbitek na morzu” – przeprowadzamy piłeczkę z jednego brzegu do drugiego.

    „Motorówka” dmuchamy szybko/ wolno/mocno/ lekko/ płyniemy prosto/ robimy zakręty lub omijamy przeszkody.

    Zabawa nr 3

    „Wyścigi żaglówek”

    Napełniamy miskę lub wannę wodą, składamy z papieru lub gazety łódeczkę i kładziemy ją na wodę. Za pomocą dmuchania lub przy użyciu słomki kierujemy łódkami w wybrane miejsce. Możemy również wprowadzić odrobinę rywalizacji i wyznaczyć linie startu oraz mety do wyścigów na wodzie. Do wyboru mamy wiele rodzajów żaglówek:

    • „Papierowa łódeczka”

    https://www.youtube.com/watch?v=9CiM_6mvEiI

    • Mini łódeczki” podstawą jest korek/ zakrętka lub połówka skorupki orzecha włoskiego, plastelina do wzmocnienia konstrukcji, wykałaczka służąca jako maszt i wycięty z papieru żagiel,
    • Łódki naturalne” podstawą naszej łodzi mogą być różne, wycięte z okrągłych owoców skórki (wydrążony melon, mandarynka, cytryna, pomarańcza) z przypiętą wykałaczką lub kredką w roli masztu oraz wyciętym z papieru/serwetki żaglem.

     

  • A może porysujemy?

    Wydaje Wam się, że nie potraficie rysować? Wasi rodzice uważają, że nie mają talentu i umiejętności do tworzenia rysunków?

    Nie prawda!

    Oto kilka prostych rysunków zwierząt, które pomogą  i dzieciom i rodzicom w kilku prostych krokach opanować podstawy rysowania.

    Kot

    Żółw

    Kura

    Owca

    Delfin

    Instrukcja: A_moze_porysujemy_sobie.pdf

  • Kolorowe  kanapki!

    Wspólnie z bliskimi zróbcie kolorowe, zdrowe i smaczne kanapki.

    Pamiętajcie o umyciu rąk przed pracą!

     

     „Kanapka” – K. Sąsiadek

    Najpierw chleb pokroję, masłem posmaruję.

    Na to ser położę, pomidora też dołożę.

    I posolę i popieprzę, żeby wszystko było lepsze.

    Już nie powiem ani słowa, bo kanapka jest gotowa.

     

    Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo! 

     Jedz owoce i jarzyny, to najlepsze witaminy!

     

    Pamiętajcie, aby warzywa i owoce znalazły się w każdym Waszym posiłku. Najlepiej jeść je na surowo. Czy wiecie o tym, że kolor warzyw czy owoców ma znaczenie? Barwa danej grupy tych produktów mówi nam o tym, jakie wartości odżywcze są w nim zawarte. Różne kolory warzyw i owoców to różne właściwości odżywcze, z których możemy czerpać.

     

    kolor czerwony

    Czerwone warzywa i owoce bogate są w likopen. Składnik ten zapobiega starzeniu się organizmu i wspomaga jego regenerację. Czerwone warzywa i owoce zapewniają dobry stan włosów, skóry, paznokci oraz wpływają na prawidłowe działanie układu pokarmowego. Zawierają mnóstwo witaminy A, C, K, B6 oraz potasu i błonnika. Czerwone warzywa i owoce to: truskawki, maliny, czereśnie, wiśnie, pomidory, papryka, żurawina, grejpfruty, arbuz, granat, czerwona porzeczka, burak.

     

    kolor pomarańczowy i żółty

    Pomarańczowe warzywa i owoce poprawiają wzrok! Mają pozytywny wpływ na wygląd włosów, paznokci i skóry (dodatkowo naturalnie chronią skórę przed działaniem promieni słonecznych). Poprawiają odporność. Mają działanie odprężające i rozluźniające, szczególnie są polecane osobom zmęczonym i zestresowanym. Żółte  i pomarańczowe warzywa i owoce: cytryna, melon, pomarańcze, grejpfruty, papryka, dynia, banan, morele, ananas, brzoskwinie, jabłka, marchew.

     

    kolor zielony

    Zielone warzywa i owoce swój kolor zawdzięczają zawartemu w nich chlorofilowi, który pozytywnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego i pomaga pozbyć się z organizmu toksyn. Mają działanie przeciwnowotworowe. Są bogate w witaminy A, C, B6, wapno, błonnik. Zielone warzywa i owoce: ogórek, sałata, szpinak, awokado, jarmuż, groszek, kapusta, szparagi, kiwi, rzeżucha, cukinia, brokuł, winogrona, jabłka, seler naciowy, bób.

     

    kolor biały

    Większość białych owoców i warzyw ma działanie antybakteryjne, antywirusowe, przeciwzapalne. Niektóre z nich to naturalne antybiotyki. Pomagają zwalczyć przeziębienie i grypę, chronią przed chorobami. Poprawiają samopoczucie. Białe warzywa i owoce: seler korzeniowy, cebula, czosnek, por, szalotka, ziemniaki, rzepa, rzodkiew, szparagi, fasola.

     

    kolor fioletowy i niebieski

    Warzywa fioletowe i niebieskie wspomagają układ krążeniowy, obniżają poziom złego cholesterolu. Pobudzają układ trawienny, pomagają oczyścić organizm z toksyn. Mają pozytywny wpływ na układ nerwowy. Ułatwiają proces uczenia się! Fioletowe warzywa i owoce: bakłażan, śliwki, aronia, fasola, czarne porzeczki, jeżyny, kapusta, cebula, jagody, borówki.

     

    „Kolorowe kanapki” – M. Walczak - Sarao

    Zrobię dzisiaj sam kanapki smaczne, kolorowe.

    Podam mamie na śniadanie, potem tacie zrobię.

    Już na kromce serek leży i rzodkiewka słodka.

    Jeszcze szynki dwa plasterki, dam też pomidorka.

    Takie pyszne te kanapki, że aż cieknie ślinka.

    Każda zdrowa, kolorowa. Cieszy się rodzinka.

     

    Zróbcie zdjęcia swoich kolorowych i wesołych kanapek i przyślijcie na adres szkoły: fotospdwojka@gmail.com

    Życzymy miłej zabawy podczas wykonywania kanapek.

    Smacznego! 

    Kolorowe_kanapki.pdf

  • DOMOWY EKSPERYMENT

    Jeśli jesteś ciekawy świata i dodatkowo zależy Ci na dobrej zabawie i interesującym spędzeniu wolnego czasu, to z pewnością spodoba Ci się eksperymentowanie. To jest nauka przez zabawę, a ponadto pierwsze kroki w świecie fizyki lub chemii.

    Niewiele potrzebujesz, by wcielić się w rolę naukowca. Zaproś do zabawy rodziców, gdyż ich pomoc będzie Ci potrzebna. Spróbuj stworzyć niewidzialny atrament. Powodzenia!

    PISZĘ NIEWIDZIALNYM ATRAMENTEM

    Co musisz przygotować?

    Potrzebujesz mleka (najlepiej tłustego) lub soku z cytryny, papieru (nie może być zbyt cienki ani zbyt gruby), piórka lub patyczka do pisania (ewentualnie cienkiego pędzelka), blachy do pieczenia lub żelazka.

     

    KROK 1

     

    Przygotuj niewidzialny atrament – może to być sok z cytryny albo mleko lub mieszanka soku z mlekiem pół na pół. Do pisania użyj patyczka, piórka albo pędzelka. Napisz wiadomość. Początkowo litery będą błyszczeć w świetle. Jednak szybko wyschną i napis stanie się niewidoczny.


     


     

     

    KROK 2

     

    Żeby odczytać niewidzialny napis, należy włożyć kartkę na chwilę do nagrzanego piekarnika. Po wyjęciu zobaczysz tekst. Kartkę można też przeprasować gorącym żelazkiem. Trzeba jednak podłożyć pod papier jakiś materiał i prasować bardzo ostrożnie.

    POPROŚ OSOBĘ DOROSŁĄ O WŁOŻENIE PAPIERU DO GORĄCEGO PIEKARNIKA ALBO PRZEPRASOWANIE GO ŻELAZKIEM!!!

     

    Jak to się dzieje?

    Pod wpływem wysokiej temperatury w soku cytryny lub w mleku zachodzą zmiany chemiczne. Papier w tych miejscach zabarwia się na brunatno.

     

     

     

  • Gry z jedną kostką

    Do gry ze zwykłą kostką sześcienną z oczkami (1-6) wystarczy kartka papieru, coś do pisania i dużo zapału.

    1. Zapełniamy swoje pola
    • 1 kostka do gry,
    • co najmniej dwóch graczy,
    • każdy gracz przygotowuje wycięte koło podzielone na 6 części – pól,
    • każde pole zawiera o 1 kropkę więcej – od 1do 6,
    • 21 pionków- mogą być guziki, kulki uformowane z bibuły, nakrętki plastikowe.

    Dzieci układają przed sobą planszę i zgromadzone pionki. Kolejno rzucają kostką i w zależności od tego, jaką liczbę wylosują, układają pionki na odpowiednim polu. Jeżeli któreś z dzieci powtórnie wylosuje taką samą liczbę, omija go kolejka. Zabawę wygrywa to dziecko, któremu najwcześniej uda się zapełnić swoją planszę.

    1. Krowi ogon
    • 1 kostka do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • 21 zapałek (mogą być guziki, nakrętki plastikowe) dla każdego gracza.

    Każdy gracz układa zapałki w liczby, zgodnie z pokazanym  schematem. Kto jako pierwszy może zabrać swoje zapałki, wygrywa. Jeden gracz rozpoczyna, następnie kolejka przesuwa się w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Gracz, którego kolejka nadeszła, rzuca raz kostką i może zabrać rząd swoich zapałek. Kto wyrzuci np. 4, zabiera cały poziomy rząd, składający się z 4 zapałek. Potem kolej na następnego gracza. Kto wyrzuci liczbę oczek odpowiadającą rzędowi, który już usunął, nie może rzucać po raz kolejny, czeka znowu na swoją kolej.

     

    1. Budowa domu
    • 1 kostka do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • papier i ołówek dla każdego gracza.

    Kto wyrzuci swoją szczęśliwą liczbę, może postawić kreskę na „budowie” swojego domu. Wygrywa ten, kto jako pierwszy zbuduje swój dom. Każdy gracz dostaje kartkę papieru , ołówek i wybiera swoją szczęśliwą liczbę od 1 do 6 (notuje ją na swojej kartce). Pierwszy gracz rozpoczyna grę, kolejni rzucają kostką w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara. Czyja kolejka nadchodzi, rzuca raz kostką. Za każdym razem, gdy gracz wyrzuci swoją szczęśliwą liczbę, wolno mu postawić jedną kreskę na kartce. Dom składa się z 13 kresek – zgodnie z następującym rysunkiem.

    • Dom = 6 kresek
    • Okno = 4 kreski
    • Drzwi = 3 kreski

    Jeśli gracz nie wyrzuci swojej szczęśliwej liczby, nie wolno mu postawić kreski, traci kolejkę. Gracze mogą grać o nagrodę.

    1. Do góry i w dół
    • 1 kostka do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • papier i ołówek.

    Wygrywa ten gracz, który po siedmiu rzutach osiągnął najwyższą liczbę oczek. Jeden z graczy zaczyna, pozostali grają po nim, w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara. Gracz, którego kolejka nadeszła, rzuca kostką siedem razy raz za razem. Wyrzucone oczka liczy się jak następuje:

    • wyniki rzutu pierwszego i drugiego są sumowane,
    • wynik trzeciego rzutu odejmuje się od tej sumy,
    • wynik czwartego rzutu znowu się dodaje,
    • wynik piątego rzutu jest odejmowany,
    • wynik szóstego rzutu dodaje się,
    • wynik siódmego rzutu znowu jest odejmowany.

     Rundę wygrywa ten gracz, który uzyskał najwyższy wynik. Kto ma wynik ujemny, odpada z gry. Gra się tyle rund, ilu graczy bierze udział w grze. Kto wygrał najwięcej rund, wygrywa całą grę.

     

    1. Robaczki
    • 1 kostka do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • papier i ołówek.

    Każdy gracz wybiera swoją szczęśliwą liczbę od 1 do 6 i zapisuje ją na kartce. Gracze rzucają kostką na zmianę. Kto wyrzuci swoją szczęśliwą liczbę, może na kartce narysować fragment robaczka. Zwycięża ten gracz, który narysował na kartce wszystkie 13 części swojego robaczka jako pierwszy. Robaczek składa się z głowy, korpusu, 2 oczu, 6 nóżek, 2 czułek i ogonka.

    1. Macao
    • 1 kostka do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • kartka papieru i ołówek.

    Wygrywa ten gracz, który uzyska 12 punktów lub będzie najbliższy uzyskania tej właśnie liczby punktów. Jeden z graczy zaczyna, pozostali grają po nim,w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara. Gracz, którego kolejka nadeszła, rzuca kostką 3 razy; czwarty rzut jest dozwolony, ale nie jest obowiązkowy. Wyrzucone oczka są sumowane. Należy trzema (lub czterema) rzutami zbliżyć się jak najbardziej do „12”. Kto jest najbliższy uzyskania takiego wyniku, wygrywa rundę. Kto wyrzuci większą liczbę oczek niż 12, odpada. Rozgrywanych jest tyle rund, ilu graczy uczestniczy w grze. Kto wygrał najwięcej rund, wygrywa całą grę.

     

    1. Kto pierwszy
    • 1 kostka do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    •  papier i ołówek.

    Każdy gracz rysuje cyfry od 1 do 6 na papierze. Celem gry jest wyrzucić jak najszybciej wszystkie cyfry od 1 do 6, w dowolnej kolejności. Kto wyrzuci liczbę oczek, skreśla odpowiednią cyfrę  i może rzucać dalej. Kto wyrzuci liczbę oczek, odpowiadającą cyfrze, która już jest skreślona, oddaje kostkę swojemu sąsiadowi po lewej stronie. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy skreśli swoje wszystkie cyfry.

     

    1. Wczesna przegrana
    • kostka do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • papier i coś do pisania.

    Gracz rzuca kostką i w ten sposób określa „triumfa”. Oznacza to, że należy unikać wyrzucenia tej właśnie liczby oczek. Następnie każdy gracz ma 10 rzutów i zapisuje ile oczek wyrzucił w każdym rzucie. Wygrywa ten gracz, który ani raz nie wyrzucił określonej na początku gry liczby oczek. Przegrywa ten, który wyrzucił ją w najniższym rzucie.

     

    1. Wszystko albo nic
    • kostka do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • papier i coś do pisania.

    W tej grze wygrywa ten gracz, który jako pierwszy zdobędzie 100 (lub inną ustaloną liczbę) punktów. Jeden z graczy zaczyna, pozostali grają po nim,               w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara. Gracz, którego kolejka nadeszła może rzucać dowolną ilość razy i sumuje wyrzucone punkty. Każda wyrzucona 5 daje 50 punktów, oczka 2, 3, 4 i 6 są warte tyle punktów ile mają oczek. Ale kto wyrzuci 1, musi natychmiast przerwać rzucanie kostką. Punkty, zdobyte w tej rundzie przepadają, a grę kontynuuje gracz po lewej stronie. Ale można w dowolnej chwili przerwać rzucanie kostką i zanotować swoje zdobyte punkty. Tak toczy się runda za rundą, a kto jako pierwszy uzyska 100 lub więcej punktów wygrywa.

     

    1.  Julka
    • kostka do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • kartka papieru i coś do pisania.

    Wygrywa ten, kto jako pierwszy wyrzuci we właściwej kolejności liczby od 1 do 6. Każdy gracz dostaje kartkę i ołówek. Jeden z graczy zaczyna, pozostali grają po nim, w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek. Gracz, którego kolejka nadeszła rzuca kostką i oddaje kostkę graczowi po lewej stronie. Gdy tylko gracz wyrzuci 1, zapisuje ją na swojej kartce. Musi teraz jako drugi wyrzucić 2, potem 3 itd. Gdy tylko gracz skompletuje wszystkie liczby od 1 do 6, musi wyrzucać je teraz w odwrotnej kolejności od 6 do 1. Liczą się zawsze tylko te liczby, które zostały wyrzucone w odpowiedniej kolejności. Kto jako pierwszy wyrzucił wszystkie liczby, wygrywa grę.

     

  • Gry z dwiema kostkam

    1. Kratka w kratkę
    • 2 kostki do gry,
    • dwóch graczy,
    • każdy gracz ma inny kolor kredki lub mazaka,
    • kartka w kratkę dla każdego.

    Kolejno rzucamy kostkami. Liczymy ile oczek wypadło, tyle rysujemy okienek i w środku zapisujemy liczbę. Pierwsza osoba rysuje swoje okienka od góry, druga osoba od dołu. Po zarysowaniu kartki zliczamy punkty. Wygrywa ta osoba, która zdobyła najwięcej punktów.

     

    1. Straszne trójki
    • 2 koski do gry,
    •  co najmniej 2 osoby,
    • kartka papieru i ołówek.

    Trzeba wskazać osobę, która będzie zapisywała wyniki. Wygrywa ten, kto pierwszy uzbiera 50 (lub inną ustaloną liczbą) punktów. Gracze kolejno rzucają obiema na raz kostkami i zdobywają punkty jedynie wówczas, gdy obiema wyrzucą tą samą liczbę. W takim przypadku zapisuje się po 5 punktów  – z wyjątkiem wyrzucenia dwóch „szóstek” (które zdobywają 25 punktów) lub dwóch „strasznych trójek” ( anulujących cały dotychczasowy dorobek gracza).

     

    1. Jeden raz jeden
    • 2 kostki do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • kartka papieru i ołówek.

    Wyrzucone oczka są przez siebie mnożone, aby osiągnąć jak najwyższy wynik. Pierwszy gracz zaczyna grę, kolejni po nim w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Gracz, którego kolejka nadeszła rzuca dwiema kostkami. Oczka z dwóch kostek są przez siebie mnożone, a wynik jest zapisywany na konto gracza. Po dwóch rundach, gdy wszyscy gracze rzucali po dwa razy, wygrywa ten gracz, który ma najwięcej punktów.

     

    1. Parzyste i nieparzyste
    • 2 kostki do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • kartka papieru i ołówek.

    Wygrywa ten, kto wyrzuci najwyższą liczbę oczek. Pierwszy gracz zaczyna grę, kolejni po nim, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Gracz, którego kolejka nadeszła, rzuca dwiema kostkami – trzy razy raz za razem.              W pierwszej rundzie – parzyste – rzut liczy się tylko wtedy, gdy obydwie kostki pokazują parzystą liczbę oczek, np. 2 i 6. Liczba oczek ze wszystkich ważnych rzutów jest dodawana i zapisana. Gdy wszyscy gracze rzucili już po trzy razy, następuje druga runda. Teraz rzut liczy się tylko wtedy, gdy obydwie kostki pokazują nieparzystą liczbę oczek. Również w tej rundzie każdy gracz rzuca trzy razy. Grę wygrywa ten gracz, który po obydwu rundach ma największą liczbę punktów.

     

    1. Rączki rzucają
    • 2 kostki do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • kartka papieru i ołówek.

    Chodzi o to, aby wyrzucić jak najwięcej razy 5. Pierwszy gracz zaczyna grę, kolejni po nim. Gracz, którego kolejka nadeszła, rzuca dwiema kostkami. Liczą się tylko wyrzucone 5. Jedna 5 daje jeden punkt, dublet (ta sama liczba oczek na obydwu kostkach) 5 daje aż 25 punktów. Kto na końcu gry, po dowolnej liczbie rund ma najwięcej punktów, wygrywa.

     

    1. Wyścigi dubletów
    • 2 kostki do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • kartka papieru i ołówek.

    Punkty otrzymuje się tylko za dublety. Pierwszy gracz zaczyna grę, kolejni po nim, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Gracz, którego kolejka nadeszła, rzuca dwiema kostkami. Obliczane i zapisywane są tylko wyrzucone dublety (taka sama liczba oczek na obydwu kostkach). Dublet 3 np. daje 6 punktów. Kto po 20 (lub 30) rundach ma najwięcej punktów, wygrywa grę.

     

    1. Siódemka
    • 2 kostki do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • kartka papieru i ołówek.

    Każdy gracz może rzucać dowolną liczbę razy, zawsze jednak dwiema kostkami. Celem jest uzyskanie 7, które będzie się składać z 6 + 1,  5 + 2 lub 4 + 3. Kto potrzebował do tego najmniejszej liczby prób, wygrywa grę.

     

    1. Słoneczko
    • 2 kostki do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • kartka papieru,  ołówek i gumka.

    Kto jako pierwszy może skreślić wszystkie cyfry w swoim słoneczku, wygrywa. Każdy gracz otrzymuje kartkę, na której rysuje obrazek słoneczka. Pierwszy gracz zaczyna grę, kolejni po nim w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Gracz, którego kolejka nadeszła, rzuca dwiema kostkami. Oczka z dwóch oczek są dodawane, a gracz ściera ze swojego słoneczka cyfrę, odpowiadająca sumie oczek. Jeśli dana cyfra jest już starta, gracz przekazuje kostkę sąsiadowi po lewej stronie – sam nie może zetrzeć żadnej cyferki. Kto jako pierwszy starł wszystkie swoje cyferki, wygrywa grę. Gracz ten dostaje punkt za wszystkie niestarte cyfry u pozostałych graczy.

     

    1. Setka
    • 2 kostki do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • kartka papieru i ołówek.

    Gracze rzucają kolejno dwiema kostkami. Gdy dany gracz wyrzuci kolejno dwie różne liczby oczek, zapisuje ich sumę. Jeżeli natomiast wyrzuci tyle samo oczek na obu kostkach, czyli tzw. dublet, zapisuje ich iloczyn. Zwycięża ten, kto najszybciej uzyska lub przekroczy 100 punktów.

     

    1.  Usuwanie kółek
    • 2 kostki do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • kartka papieru, ołówek i gumka.

    Kto jako pierwszy może usunąć wszystkie swoje kółka, wygrywa grę. Każdy gracz rysuje na swojej kartce 20 kółek. Pierwszy gracz zaczyna, rzuca dwiema kostkami. Następnie usuwa (ściera gumką) tyle kółek, ile oczek wyrzucił na dwóch kostkach. Jeśli gracz wyrzuci więcej oczek, niż ma kółek, nie może skreślić żadnego kółka, lecz musi dorysować brakujące kółka. Gdy gracz wyrzucił 7, ale ma jeszcze tylko 4 kółka, musi dorysować 3 kółka. Grę wygrywa gracz, który jako pierwszy skreślił wszystkie swoje kółka.

     

    1.  Piekło i niebo
    • 2 kostki do gry,
    • dowolna liczba graczy,
    • kartka papieru i ołówek.

    Najpierw należy określić liczbę rund. Każdy ma jeden rzut. Przy każdym rzucie oczka, leżące na wierzchu kostek (niebo) liczą się jako dziesiątki, oczka spod spodu (piekło) jako jedności. Jeśli ktoś wyrzucił 5 i 3, punkty liczy się następująco:

    5 u góry=50, 2 u dołu=2, razem 52

    3 u góry=30, 4 u dołu=4, razem 34

    Wynik pierwszego rzutu=84. Kto po zakończeniu ustalonej liczby rund ma najlepszy wynik, wygrywa.

  • Domowe zabawy – ciąg dalszy propozycji

    Dobra zabawa nie zawsze wymaga drogich zabawek

     

    Budowanie  bazy do zabawy lub do czytania

    Czego potrzebujesz?

    • koc, poduszki, krzesła, stół.

    Wspólnie z rodzeństwem lub rodzicami stwórzcie bazę z przygotowanych materiałów. Jak będzie wyglądać Wasza baza, wszystko zależy od Waszej pomysłowości. Ważne jest to, abyście później mogli wejść do środka. Na podłodze połóżcie poduszki. Jeśli macie możliwość wstawcie do niej lampkę, to stwarza dodatkowy klimat przytulności. Chodzi o to, abyście mieli ochotę tam przebywać. Do bazy można zabrać swoje ulubione zabawki i książki.

    Tor przeszkód

    Zróbcie domowy tor przeszkód. Wykorzystajcie to co macie w domu – butelki     z wodą, krzesła, stół, poduszki, puszki, papier toaletowy, szaliki, ręczniki i inne przedmioty domowe. Wyznaczcie trasę, którą macie pokonać. Oto kilka pomysłów: np. ścieżka z szalika, ręczników,  rozłożony koc, pod  którym należy się przeczołgać, ława pod którą przechodzi się na czworaka, krzesła, które trzeba obiec, slalom między butelkami, który trzeba pokonać bez ich potrącenia,  tunel z krzeseł, poduszek, ćwiczenie równowagi na wałku z ręczników.

    Pokaz mody

    Wystarczy otworzyć szafę i wyobraźnię. W swojej szafie i rodziców (za ich pozwoleniem lub wspólnie z nimi)  możecie poszukać ubrań, aby stworzyć ciekawe i śmieszne kreacje.

    Wyścigi w ubieraniu

    Co jest potrzebne – ubrania mamy i taty nadają się doskonale (np. spodnie, skarpety, koszula, czapka, szalik, kapelusz).  Na dany sygnał trzeba nałożyć przygotowane ubrania na własne, dopinając wszystkie guziki. Jeśli bawi się dwoje dzieci wygrywa to dziecko, które pierwsze się ubierze. A jeśli rodzic bawi się z dzieckiem, może mu mierzyć czas lub ograniczyć go, nastawiając minutnik.

    Znajdź kolory

    Zabawa polega na poszukiwaniu w pomieszczeniu przedmiotów w odpowiednim kolorze. Wyniki możecie zapisywać albo zapamiętywać. Ciekawe komu uda się dostrzec najwięcej!

    Dotknij proszę

    Zabawa dla całej rodziny. Osoba prowadząca mówi np. zielone, a reszta uczestników musi jak najszybciej dotknąć czegoś zielonego w pokoju. Ta osoba, która ostatnia znajdzie przedmiot w kolorze zielonym,  zostaje prowadzącą i podaje kolejny opis.  Nie muszą to być tylko kolory, mogą być również kształty np. okrągły – szukamy co w otoczeniu jest okrągłe.

    Sztorm

    Zabawa dla co najmniej 3 osób.  Prześcieradło rozkładamy na podłodze, a na  nim kładziemy lekkie przedmioty (np. piłeczki, puste butelki plastikowe, pluszaki). Stajemy dookoła niego i podnosimy. Podczas wachlowania nie mogą one spaść z prześcieradła.

    Magiczny worek

    Poproście rodziców aby przygotowali worek lub torbę (ważne, aby nie prześwitywały) z różnymi rzeczami z zasobów domowych np. łyżkę, widelec, szczoteczkę, pastę,  spinacz do bielizny. Wkładacie rękę do worka i po dotyku macie odgadnąć co to jest.

    Puzzle „domowej roboty”

    Stare i niepotrzebne widokówki, kartki świąteczne, kolorowe pudełka po płatkach śniadaniowych, obrazy z kolorowego kalendarza (to, co nie jest potrzebne) potnij na kawałki każdy obrazek osobno i pomieszaj je. Zadaniem będzie ułożyć puzzle na nowo. Po zakończonej zabawie chowacie puzzle do koperty i układacie następne.

    Zabawy z guzikami

    • Guzikowe wieże – Zabawa z elementami współzawodnictwa. Układamy wieżę z guzików, wygrywa ten kto ułoży jak najwyższą wieżę.
    • Mandala – Zabawa dla pojedynczych graczy. Mandale układamy na wykładzinie dywanowej, wówczas guziki nie przesuwają się po powierzchni. Rozpoczynamy od jej środka, a następnie od dokładania jej kolejnych ramion.
    • Guzikowy obrazek  - Układamy kompozycję według własnych pomysłów lub na dany temat.
    • Litery – Układamy z guzików kształty liter.
    • Korale – Słuchając muzyki  nawlekamy guziki na nitkę. Gdy muzyka milknie przerywamy wykonywanie tej czynności i przeliczamy ile udało się nawlec guzików.
    • Kto więcej – Rodzic skrywa w różnych miejscach pokoju guziki. Dzieci/dziecko mają za zadanie je jak najszybciej odnaleźć w określonym czasie (np. gdy jest włączona muzyka-dzieci szukają, gdy jest wyłączona-zatrzymują się w miejscu). Następnie je przeliczają – wygrywa osoba mająca najwięcej guzików.
    • Wyścigi -  Zabawę rozpoczynamy od narysowania trasy, na kartce mazakiem lub ułożenia jej na dywanie za pomocą sznurka, tasiemek, wstążek. Każdy z graczy wybiera sobie po jednym guziku, nakrętce plastikowej  (najlepiej o tej samej wielkości). Zadaniem każdego z graczy jest jak najszybsze doprowadzenie swojego guzika do mety za pomocą pstryknięcia. Jeśli guzik wypadnie podczas gry poza linie trasy wraca na start.

    Wyścigi na spinacze

     Co jest potrzebne:

    • 10 spinaczy do bielizny w 2 pojemnikach,
    • suszarka na bieliznę lub sznurek do bielizny rozciągnięty między krzesłami.

    W wyścigach bierze udział co najmniej dwóch graczy. Każdy z graczy otrzymuje pojemnik z 10 spinaczami. Na dany sygnał zapina na wyścigi spinacze na lince, używając do tego tylko jednej ręki (drugą trzyma za plecami). Jeśli dzieci jest więcej, można je podzielić na dwie drużyny. Jeden zawodnik      z drużyny zapina spinacze, a drugi je zdejmuje.

    Zgadnij kto?

    Wspaniała zabawa dla całej rodziny. Zanim rozpoczniecie zabawę, wypiszcie  na karteczkach  np. imiona i nazwiskach sławnych osób, postaci z bajek, nazwy zawodów. Przyczepcie któremuś z dzieci albo rodzicowi jedną z karteczek na plecach. Jego zadaniem jest odgadnąć, kim został, poprzez zadawanie pytań: „Jestem mężczyzną?”, „Czy grywam w filmach?”. Na pytanie można odpowiadać tylko „Tak” lub ”Nie”. Wygrywa osoba, która najszybciej odgadnie kim jest.

    Polowanie na numery

    Zabawa z rodzicami. Rodzic mówi głośno jakąś liczbę. Zadaniem dzieci/dziecka jest znaleźć w domu przedmiot, który by ją w jakiś sposób reprezentował np.  widelec ma 4 szpikulce, a więc odpowiada liczbie „4” , wałek do ciasta ma dwie rączki, krzesło ma cztery nogi itd.

    Zaginiony  skarb

    Wystarczy tylko ukryć gdzieś w domu przedmioty, przygotować mapę i wskazówki w formie zagadek, rebusów,  proste działania matematyczne, które określą ilość kroków do przejścia w danym kierunku.

    Zabawa w sklep

    Może to być księgarnia, jeśli masz w swoim pokoju lub w domu sporo książek, sklep z zabawkami w zależności od tego, co masz w pokoju lub sklep spożywczy (za zgodą rodziców przejrzyjcie zawartość szafek w kuchni w poszukiwaniu puszek i opakowań, które można wypożyczyć do sklepu).  Wybierz nazwę sklepu i stwórz szyld. Przygotuj stoisko dla sprzedającego (którym możesz być Ty), miejsce dla kupującego, miejsce gdzie rozłożysz towar, papierowe pieniądze, które łatwo przygotować poprzez pocięcie kartek papieru na małe prostokąty i podpisane: 10 zł, 20 zł, 50 zł oraz kartki  w kształcie koła i podpisane:1 zł, 2zł, 5 zł. Ustal ile co kosztuje lub wymyślaj na bieżąco w czasie zabawy. Klientami w sklepie mogą być rodzice, rodzeństwo.  Z czasem możecie zamienić się rolami.

    Życzymy wspaniałej zabawy i dużo śmiechu!

    • "Zaczarowany ołówek" - czyli gry i zabawy na kartce papieru

    •  

       

       

       

       

       

      Otwarta  głowa, kartka papieru, ołówek, kilka kolorowych kredek – to wszystko, czego trzeba do dobrej zabawy.

      1. Poprowadź linię na spacer.

      Spróbuj narysować obrazek  bez odrywania ołówka od papieru. Może to być np.

      • domek na wsi ze spiczastym dachem,
      •  kot siedzący na jednej ze sztachet płotu,
      •  różne rodzaje roślin,
      • drzewa (nachodzące na siebie zawijasy będą koronami drzew),
      •  domy tworzące wieś albo miasto.

      2. Kreatywne rysowanie

      •  Rysunek z figur geometrycznych

      Figury geometryczne - koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt  zamień w rysunek jakiegoś przedmiotu lub postaci. Narysuj  również ciekawy obrazek tylko z:

      • kwadratów,
      • kół,
      • trójkątów,
      • prostokątów,
      • z wszystkich tych 4 figur geometrycznych

      i pokoloruj.

      • Rysunek z liter i cyfr

      Wybrane litery lub cyfry  także przekształć  w rysunek jakiegoś  zwierzątka, postaci lub rzeczy.

      • Rysowanie z zamkniętymi oczami

      Zasłoń oczy. Spróbuj narysować z zamkniętymi oczami np. kota, dom z otoczeniem lub po prostu co chcesz.

      3. Wyczaruj z szarej kartki

       Całą powierzchnię kartki zarysuj ołówkiem, a następnie gumką ołówkową  ścieraj tworząc wzory, obrazki. W razie pomyłki można daną część zarysować i wymazać ponownie.

      4. Czarodziejskie dłonie i stopy

      Obrysuj swoje dłonie i stopy kilka razy. Następnie  ozdób, pokoloruj i przemień je w coś zaskakującego.

      5. Dokończ rysunek

      Zacznij rysować, a potem poproś rodzeństwo albo rodziców, aby dorysowało jakiś element i podało Ci kartkę. Tę czynność można powtórzyć kilka razy. Po kawałeczku stworzycie wspólnie ciekawe dzieło.

      6. Na moim obrazku

      Do zabawy potrzebne są  co najmniej dwie osoby.  Prowadzący (rodzic albo dziecko) rysuje obrazek tak, żeby nikt nie widział. Następnie opisuje go a zadaniem drugiej osoby jest rysować to co słyszy. Np. „ Na moim rysunku widzę dom z kominem, dwoma oknami, drzwiami”. Na koniec osoba rysująca pokazuje swój rysunek i porównuje z rysunkiem osoby prowadzącej. Następnie zamiana ról.

      7. Dzieło sztuki w harmonijce

      W tej zabawie potrzebne są co najmniej dwie osoby. Najpierw wszyscy umawiają się czy ma powstać określony rysunek, czy też każdy może rysować co chce. Jeśli chcemy by z poszczególnych części powstał określony kształt np. postać ludzka każda z osób musi narysować z góry określoną część. Przy czterech osobach następujący jest podział:

      1.głowa i szyja

      2.tułów i ręce

      3.nogi

      4. stopy

      Pierwsza osoba wypełnia rysunkiem pierwszy pasek od góry, zakrywając ręką. Następnie zagina kartkę i przekazuje ją sąsiadowi. Ostatnia osoba podpisuje kartkę imieniem którejś z osób. Gwarantowany wybuch śmiechu.

      8. Portret

      Zadaniem dziecka/dzieci jest narysowanie postaci z wiersza według własnych wyobrażeń. Po zakończeniu dziecko/dzieci prezentują swoje pomysły i opisują wygląd bohatera.

      Wiersz Anetty Dobrakowskiej pt. „Portret”

       

      Portret

      Marzę ciągle o portrecie.
      Może go namalujecie?
      Twarz mam trochę nietypową,
      garderobę kolorową.
      Kto mnie widzi - ten się śmieje!
      To z sympatii - mam nadzieję!
      To, co noszę na swej głowie
      przypomina ciut sitowie.
      Więc uwielbiam kapelusze,
      toczki, czapki, pióropusze.
      Teraz bierzcie kredki, karton,
      namalujcie mnie, bo warto.

      9. Łączenie punktów

      Każda osoba biorąca udział w zabawie zaznacza na swojej kartce 12 punktów. Następnie osoby wymieniają się kartkami i ustalają jaki rodzaj rysunku ma powstać czy twarz, postać, sprzęt kuchenny, drzewo czy dowolny obrazek. Zadaniem każdego jest połączenie ze sobą punktów w jeden rysunek. 

      10.Kartofel (ziemniak)

      To gra dla dwóch osób. Na kartce należy rozrzucić kilkanaście numerków od 1 do 16 czy nawet do 20. Pierwszy zawodnik rysuje kółko wokół jedynki (to właśnie jest kartofel) i krętą linią łączy ją z dwójką, zakreślając kółko wokół niej. Drugi zawodnik łączy dwójkę z trójką. I tak w kolejnych ruchach zawodnicy łączą ze sobą wszystkie numerki. Linie rysowane przez grających nie mogą się ze sobą stykać ani przecinać. Za takie wykroczenie zawodnik otrzymuje punkt karny. Każdy stara się utrudniać zadanie przeciwnikowi, rysując linie węży. Przegrywa ten, kto nie ma gdzie narysować linii.

       11. Wisielec
      Gra  dla dwóch graczy, polegająca na odgadywaniu słów. Jeden wymyśla słowo i rysuje tyle kresek, ile liter ma ten wyraz. Drugi gracz odgaduje litery. Jeśli wskaże literę, która jest w tym słowie, pierwszy gracz wpisuje ją we właściwe miejsce, a jeśli nie ma takiej litery w odgadywanym słowie, rysuje jeden kawałek szubienicy, a potem wisielca. Trzeba odgadnąć słowo, zanim przeciwnik narysuje całą szubienicę.

      12. Aliteracja

      Układamy zadania z wyrazów, które rozpoczynają się tę samą literę np. Mała Marysia miała małego misia.

      13. Dwa w jednym

      Zadaniem jest napisanie jak największej liczby wyrazów, w których ukryty jest inny wyraz np. grudzień, kwiecień, wersalka.

       14. Wyrazy z wyrazu

      Zabawa polega na tworzeniu nowych wyrazów z liter zawartych w wybranym długim wyrazie np. parasolka– para, rasa, las, los, rola.

      Oto propozycje innych wyrazów:

      katastrofa, krasnoludek, pantomima, konserwator,  lokomotywa, restauracja, magnetowid, salamandra, makulatura, trampolina, akompaniator, obserwatorka, przedszkolanka, rekwizytornia, germanistyka, czarodziejka, Aleksandra, Małgorzatka, Karolinka, kamerdyner.  

      15. Układanie nowych wyrazów z cząstką wyrazową

      Zabawa polega na ułożeniu jak największej liczby nowych wyrazów z daną cząstką np. „ul” – kula, tulipan, koszula itd.

      „sto”

      „las”

      „rak”

      ‘lis”

      „oko”

      „gra”

      16. Szewc

      Najlepiej grać na kartce w kratkę. W tej grze liczy się przeszkadzanie. Każdy gracz powinien mieć inny kolor kredki.  Każdy z grających rysuje kreskę długości boku pojedynczej kratki. Grającemu, któremu uda się zamknąć kratkę przyznaje się punkt. Grający starają się wzajemnie utrudnić sobie zadanie, rysując kreski tak, by nie można było zamknąć kratek.

       

      Wesołej zabawy!

  • KILKA  POMYSŁÓW  NA ZABAWĘ  W  TEATR  W  DOMU

    Dlaczego warto bawić się w teatr w domu?

    Dlatego, że to taka zabawa, która daje mnóstwo radości i jest kreatywnym  pomysłem na miłe spędzenie czasu wolnego. W zabawy teatralne można bawić się na kilka sposobów.

    1.     Teatrzyk pantomima

    Najprostsza w przygotowaniu forma teatrzyku. Rekwizytem jest ciało, a resztę dyktuje wyobraźnia. Bez słów, używając tylko gestów i mimiki możemy odegrać scenkę pokazując rzecz, postać, przysłowie lub bajkę.

    2.     Żywy teatrzyk

    Aktorami są dzieci oraz osoby dorosłe, którzy odgrywają role. Tutaj rekwizytami mogą być różne przedmioty nadające określone cechy postaciom. Jeśli młody aktor  jest piratem, będzie to opaska na oko. Mała księżniczka może ubrać się w swoją najpiękniejszą sukienkę, głowę przyozdobić koroną, a w dłoni trzymać różdżkę. Rekwizyty można wykonać własnoręcznie albo dać pole do popisu dla wyobraźni  i niech potrzebnym rekwizytem  będzie wymyślony przedmiot.

    3.     Teatrzyk kukiełkowy

    Kukiełki możemy wykonać niemalże ze wszystkiego.  Do wykonania kukiełek możemy wykorzystać stare skarpetki, rękawiczki nie do pary. Wystarczy przyszyć do nich oczka z guzików albo namalować je flamastrami. Proste kukiełki można również wykonać z plastikowych sztućców, drewnianych łyżek dekorując je mazakami i naklejając różne ozdoby. Najprostsze do wykonania  będą postaci narysowane, namalowane na kartce czy tekturze, wycięte i przyklejone do słomki do picia, patyczka do szaszłyków lub patyczka zrolowanego z gazety. Do domowego teatru można również zaangażować lalki, pluszaki czy jakiekolwiek inne ulubione zabawki. Scenę do teatrzyku kukiełkowego  najprościej zbudować z pustego, dużego kartonu np. po telewizorze, albo rozłożoną deskę do prasowania lub 2 krzesła przykryć kocem.

    4.     Teatrzyk cieni

    Do zabawy niewiele potrzeba. Najważniejszym elementem jest przyciemnione pomieszczenie, gładka ściana i odpowiednie światło – lampka oraz wyobraźnia. Teatrzyk cieni można wykonać na dwa sposoby:

    ·        za pomocą ułożenia rąk,

    ·        poprzez  samodzielne przygotowane postaci. Wystarczy kilka akcesoriów: grubszy papier, nożyczki, taśma klejąca, długie patyczki do szaszłyków lub kredki. Z papieru wyciąć kształt wedle upodobania, za pomocą taśmy przykleić je do patyczków, kredek.

    Zgaście światło, rzućcie światło lampki na ścianę i niech magia dzieje się na ścianie! Poprzez odpowiednie ułożenie własnych rąk można wyczarować na ścianie różne postacie z dłoni. Możecie z rodzeństwem albo z rodzicami zgadywać co postać oznacza, a papierowe kukiełki niech opowiadają historyjkę.

    5.     Teatrzyk paluszkowy

    Przedstawienie teatralne tworzone  za pomocą paluszkowej kukiełki – pacynki. Pacynkę na palec można wykonać z filcu, papieru albo z ze starej rękawiczki  z pięcioma palcami. Propozycja jak można zrobić pacynkę ze starej rękawiczki. Odetnij palce od rękawiczki. Teraz możesz nadać im każdy kształt, jaki sobie tylko wymarzysz. Z włóczki lub innych nici zrób czuprynki, z koralików- oczy  i buzie (jeśli nie masz pod ręką koralików - po prostu je wyhaftuj za pomocą kolorowych nici). Ze skrawków materiału możesz zrobić małe wdzianka dla swoich pacynek.Zapraszamy do skorzystania z kilku  gotowych szablonów pacynek. 

    Pacynki_z_papieru_.pdf

    Życzymy  dużo radości w domowym teatrzyku!

  • Zabawa z mandalą

    Mandala to rysunek na planie koła. Jest techniką plastyczną stosowaną w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza „koło życia, cały świat, święty krąg”. Koło uważane jest za symbol harmonii   i doskonałości. Mandala stanowi doskonały pomysł na zabawę. Pobudza i rozwija twórcze myślenie, które jest podstawą kreatywnej edukacji.

    Zalety stosowania mandali:

    • pomaga skupić uwagę,
    • powoduje wyciszenie i odprężenie,
    • łagodzi napięcie emocjonalne,
    • pomaga wyrazić myśli i uczucia,
    • rozwija koordynację wzrokowo-ruchową,
    • rozwija wyobraźnię,
    • uczy wytrwałości i konsekwencji w działaniu,
    • usprawnia motorykę małą,
    • wykształca zdolności manualne i technikę rysunku dziecka,
    •  pomaga w nauce liter i cyfr,
    • uczy komponowania symetrycznych wzorów,
    • wspaniała zabawa kolorami.

    Formy zabawy z mandalą:

    • kolorowanie kredkami lub pisakami,
    • malowanie farbkami,
    • wylepianie plasteliną,
    • wylepianie kulkami z bibuły,
    • wypełnianie materiałami sypkimi ( kaszą, ryżem, przyprawami),
    • wyklejanie ziarnami i nasionami ( słonecznika, kawy, dyni),
    • wyklejanie resztkami tkanin, papierem kolorowym, guzikami,
    • wylepianie, przyklejanie na podkładach (talerzykach papierowych, płytach CD),
    • samodzielne projektowanie i tworzenie mandali.

     

    Tak naprawdę możliwości są nieograniczone, a wyobraźnia może podpowiadać rozwiązania niezwykłe.

    Zapraszamy do skorzystania z gotowych szablonów mandali, a także do stworzenia własnych wzorów! Zróbcie zdjęcie swojej mandali i przyślijcie na adres szkoły: fotospdwojka@gmail.com

    MANDALE_DO_WYDRUKU.pdf

    Pozdrawiamy i życzymy przyjemnej, i twórczej zabawy!

  • Świetlica szkolna wysuwa kolejne propozycje, które być może przypadną do gustu dzieciom i rodzicom. Wiele się ostatnio zmieniło w otaczającej nas rzeczywistości, ale jedna rzecz pozostaje niezmienną, a mianowicie potrzeba wspólnoty. Poza pracą i nauką potrzebujemy czasu spędzanego w gronie rodziny oraz zabawy i relaksu. Dlatego świetlica szkolna podsuwa pomysły, które pozwalają dzieciom i rodzicom być po prostu razem, bawić się i skupiać na wspólnych, niezobowiązujących i sympatycznych przedsięwzięciach.

    Zapraszamy uczniów i ich rodziców do udziału w konkursie PRZECZYTANE – ZMALOWANE.

    Zasady są proste:

    1. Rodzic czyta na głos wybrany utwór (wiersz, baśń, fragment książki itp.)
    2. Dziecko słucha, a potem tworzy samo lub z pomocą rodzica ilustrację do przeczytanego utworu za pomocą dowolnej techniki plastycznej.
    3. Następnie zdjęcie pracy plastycznej wraz z krótkim opisem jakiego utworu dotyczy, wystarczy przesłać na adres: fotospdwojka@gmail.com

     

    Poza tym, zapraszamy:

    • do wydruku kolorowanek wiosennych i świątecznych:

    kolorowanki_wielkanocne_1.pdf

    kolorowanki_wielkanocne_2.pdf

    kolorowanki-pani-wiosna.pdf

    • na strony internetowe, na których znajdziecie inspiracje na miłe spędzenie czasu wolnego:

    miastodzieci.pl

    czasdzieci.pl

    mojedziecikreatywnie.pl

    Monika Grylicka Kreatywnie

     

    Życzymy miłej zabawy!

  •  Propozycje zabaw dla dzieci w domu:

    Ciepło -zimno

    Jedna osoba poszukuje ukrytej rzeczy. Otrzymuje wskazówki od osoby, która ją schowała. Podpowiedzi to odnośniki do temperatury: ciepło, cieplej, gorąco, parzy, zimno, zimniej itd. Im bliżej poszukiwanej rzeczy – tym cieplej, im dalej- tym zimniej.

    Podłoga to lawa

    Dzieci poruszają się po podłodze. Na hasło „podłoga to lawa" szybko wskakują na fotel, kanapę, poduszkę itp. Chodzi o to, żeby nie dotknąć podłogi. Przy tej zabawie trzeba uważać, żeby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy (wyskakując np. na meble).

    Kalambury

    Najpierw należy wymyślić hasło, potem  podać kategorię i pokazać swoje hasło albo je narysować. Reszta musi zgadywać o jaki wyraz chodzi.

    Co zmieniło się w pokoju

    W pokoju przestawiamy wybraną rzecz. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie czego brakuje lub co zmieniło swoje miejsce.

    Wylosuj zadanie

    Na kartce piszemy kilka prostych czasowników lub ciekawych zadań np. „poruszaj się jak pingwin", „skacz jak żaba”. Karteczki chowamy do słoika i losujemy zadania dla członków rodziny.

    Czasem by dobrze się bawić wystarczy kartka i długopis. Dobrze znane gry przez wszystkich to kółko i krzyżyk, państwa i miasta, statki.

    Rysowanie-niespodzianka

    Do zabawy potrzebne będą kartki papieru (każdy uczestnik ma swoją) oraz przybory do rysowania. Każdy dostaje kartkę. Na górze kartki rysujemy głowę – może być zabawna. Kiedy skończymy, składamy górną część kartki tak,  żeby zasłonić rysunek. Można zostawić kawałek szyi, żeby kolejny uczestnik wiedział, gdzie zacząć rysować. Należy pilnować, żeby podczas rysowania uczestnicy nie widzieli wzajemnie swoich kartek. Kiedy już zakryjemy narysowaną część, podajemy kartkę osobie, która siedzi po naszej prawej stronie. Na kartce, którą dostaliśmy rysujemy tułów, składamy ponownie kartkę, żeby zakryć to co narysowaliśmy i przekazujemy kartkę dalej.  Tak samo postępujemy dorysowując nogi. Po skończeniu wszystkich rund  przekazujemy kartkę dalej i zatrzymujemy zabawę. Teraz każdy rozwija swoją kartkę i pokazuje pozostałym rysunki, które zostały wspólnie stworzone.

     

    Dobrej zabawy. J

      • Ćwiczenia i zabawy

         z wykorzystaniem przyborów nietypowych

        Gazety

        „Marsz modelek”. Marsz z gazetą na głowie tak, aby nie spadła.

        „Czytanie gazety”. W siadzie skrzyżnym trzymamy gazetę oburącz przed sobą. Skręty głowy w lewo i w prawo, czytanie wolne i szybkie.

        „Jazda na gazecie”.  Siad na gazecie, odpychanie się rękoma i nogami.

        „Mycie podłogi”. Siad klęczny- gazeta na podłodze przed dzieckiem. Dłonie oparte na gazecie,  przesuwanie gazety w różnych kierunkach.

        „Zajączki”. Skoki z gazetą złożoną na pół między nogami.

        „Przeskoki przez gazetę  (jednonóż i obunóż).

        „Szycie”. Siad podparty, zbieranie gazety palcami stóp i ugniatanie kulek.

        W siadzie ( kulka między stopami) unoszenie stóp do góry i delikatne opuszczanie stóp .

        „Kulki”.  Ugniatanie prawą ręką, lewą ręką kulek , a następnie  obydwiema rękoma gazety w papierową kulkę .

        • Podrzuty i chwyty jednorącz i oburącz.
        • Przekładanie papierowych kulek z dłoni do dłoni, pod kolanem, przekładanie dookoła tułowia, odbicia ręką i nogą.
        • Popychanie papierowych kulek czołem na czworakach.
        • Rzuty papierową kulką do celu - do pojemnika.
        • Rzuty papierową kulką na odległość.
        • Bitwa na kulki - rzucamy w siebie kulkami.

        „Czarodziejskie różdżki” – zabawa plastyczna. Przygotowujemy dużo papieru gazetowego o takiej samej wielkości i taśmę klejącą. Zwijamy papier w bardzo ciasne rulony, a na koniec sklejamy taśmą i tak powstają rulony - patyki.

        „Patykowe figury, budowle” – zabawa dydaktyczna. Z różdżek-patyków układamy figury geometryczne, różne konstrukcje.

        „Mama – czarodziejka, tato – czarodziej” – zabawa ruchowa. Mama albo tata bierze do ręki różdżkę - patyk i zapowiada, że potrafi czarować. Uczestnicy zabawy wykonują polecenia czarodzieja.

        Plastikowe butelki

        • Przekładanie butelki z ręki do ręki - z przodu z tyłu, nad głową, pod kolanem, stojąc w miejscu, w chodzie w różnych kierunkach.
        • Odrzuty butelki w górę i chwyt oburącz, jednorącz, dowolnie.
        • Po opanowaniu chwytów można wykonać dodatkowe zadania przed chwytem: klaśnięcie w dłonie z przodu, z tyłu, wykonanie przysiadu, obrót wokół siebie w prawo, w lewo.
        • „Skoki żabki”. Różne formy przeskoków przez butelkę: obunóż i jednonóż w przód, w tył w bok.
        • „Skoki kangurów”. Skoki z butelką między udami.
        • W staniu, butelka wzniesiona w górę oburącz – Puścić butelkę i złapać zanim dotknie podłogi.
        • Stanie w rozkroku, butelka w górze trzymana oburącz – skłon w przód z dotknięciem butelką podłoża i wyprost z przeniesieniem butelki w górę nad głowę.
        • Siad skrzyżny, butelka na głowie, podtrzymywana palcami rąk- skręty tułowia w lewo i w prawo.
        • Siad klęczny, butelka przed kolanami, dłonie na butelce – odsuwanie butelki szybkim ruchem w przód i przysuwanie do kolan.
        • „Wałkowanie ciasta”.  W pozycji leżącej na brzuchu wyciągamy ręce z butelką daleko w przód i wracamy do klatki  piersiowej.
        • Leżenie tyłem, butelka za głową w położeniu poziomym trzymana oburącz – jednoczesny wznos nóg i rąk i dążenie do spotkania stóp z butelką.
        • „Gra w kręgle”. Kilka butelek i papierowe kule.

        Rolki od papieru toaletowego lub ręcznika papierowego

        „ Żonglerka” w leżeniu tyłem, stopami obejmujemy rolkę, wznosimy nogi nad podłogę i obracamy rolkę stopami.

        „Po drabinie” – w leżeniu tyłem, toczymy rolkę stopami po ścianie, nogi w kolanach zgięte.

        „Leniuszek”- w leżeniu tyłem, nogi ugięte w kolanach, dłonie położone wzdłuż tułowia, wzniesienie bioder na kilka sekund i przełożenie rolki pod sobą, a następnie powrót do pozycji wyjściowej.

        „Ćwiczenie szyi”- spacerujemy po mieszkaniu w zmiennym tempie z rolką włożoną pod brodą.

        „Kalejdoskop” – leżymy na brzuchu i unosząc tułów do góry patrzymy przez lunetę (rolkę) raz jednym okiem, raz drugim okiem.

        Rolki papieru toaletowego

        • Budowanie wieży z rolek- jaką wysoką wieżę jesteście w stanie razem zbudować? Albo kto z Was umie zbudować najwyższą?
        • Slalom pomiędzy wieżyczkami z papieru toaletowego.
        • Wrzucanie klocków i drobnych zabawek do środka wieży zbudowanej z rolek.
        • Rzuty piłeczkami w wieżę z pewnej odległości.
        • Podrzucanie rolek leżących na kocu do góry.
        • Taniec pomiędzy rolkami papieru leżącymi na podłodze tak, aby ich nie dotknąć.
        • Papierowe kręgle- turlanie piłki w stronę ustawionych obok siebie rolek papieru.
      • Wiosenne kwiaty

      •  Taką prostą, ale też niezwykle satysfakcjonującą dla dzieci pracę, mieliśmy wykonywać w świetlicy.

        Być może ze względu na zaistniałą sytuację, uczniowie mają dość komputera J zatem zachęcamy wychowanków świetlicy do skorzystania z naszej propozycji i zrobienia sobie krótkiej, lecz kreatywnej przerwy w nauce i pobrudzenia paluchów w domu J

         

        Wiosenne kwiaty

        Co będzie potrzebne:

        • Biała kartka z bloku technicznego lub rysunkowego o dowolnym formacie
        • Ołówek
        • Pisaki
        • Farby
        • Pędzle

        Rozpoczynamy:

        1. Narysujcie ołówkiem na kartce liście i łodygi kwiatów.
        2. Poprawcie pisakiem kontury rysunku, żeby był wyraźny.
        3. Liście i łodygi pokolorujcie pisakiem lub farbami.
        4. Kwiaty stwórzcie za pomocą odcisków waszych palców zamoczonych w farbie.
        5. Jeśli trudność sprawia wam rysowanie liści, również możecie użyć odcisków palca.

        SERDECZNIE POZDRAWIAMY!

        Udanej zabawy!

        Zrób zdjęcie swojej pracy i przyślij na adres: fotospdwojka@gmail.com

        Zobacz: