Życzenia od uczniów
Szkolne kolędowanie
Tradycją w naszej szkole jest wspólne śpiewanie kolęd. W ostatni dzień przed świąteczną przerwą zimową uczniowie spotykają się w auli szkolnej, aby wysłuchać i zaśpiewać najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Już od rana na szkolnym korytarzu rozbrzmiewały kolędy w wykonaniu uczniów klasy VI b Pójdźmy wszyscy do stajenki pod kierunkiem pana Andrzeja Mroczkowskiego. Te pierwsze śpiewy stworzyły niezwykle uroczysty, świąteczny nastrój. Następnie w podobnej radosnej atmosferze odbyły się spotkania uczniów w klasach, gdzie złożyli sobie życzenia i miło spędzili czas. Po wigiliach klasowych razem z wychowawcami udali się do auli szkolnej, żeby zaprezentować wylosowane wcześniej kolędy lub pastorałki. Na zakończenie wspólnego kolędowania wszyscy odśpiewali Jest taki dzień
Przepiękną dekorację sceny wykonała pani Agnieszka Jęcz.
66Klasowe wigilie
Szkolne kolędowanie w obiektywie Arka
38
II Spotkanie z Matematyką na UZ
18 grudnia 2019 r. po raz drugi grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w Zielonogórskich Spotkaniach z Matematyką na UZ, którego organizatorem jest Koło Naukowe Laboratorium „Matematyczne” Paradoks pod kierunkiem opiekuna koła dr Krystyny Białek. Celem spotkań jest zaprezentowanie różnorodnych aspektów matematyki, zachęcenie do dyskutowania, badania, wyciągania wniosków, stawiania hipotez. Wykład rozpoczynający pt. „Wiem, że nic nie wiem” poprowadził dr hab. Zbigniew Świtalski, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Grecki filozof Sokrates używał zwrotu "wiem, że nic nie wiem". Chciał w ten sposób pokazać, że drogą do poznania mądrości jest świadomość swojej niewiedzy. Na przykładzie zagadki logicznej o dwóch matematykach pokazał jak na podstawie „wiedzy, o tym że się nie wie” można wyciągnąć jak najbardziej słuszne wnioski i otrzymać odpowiedź. A o to zadanie.
Spotkało się dwóch matematyków. Nie widzieli się dość długo, jeden więc pyta drugiego:
- Pewnie się ożeniłeś i masz dzieci, co?
- A tak, mam troje dzieci.
- W jakim wieku?
- Powiem ci tak: iloczyn wieku moich dzieci wynosi 36.
- To za mało.
- Słusznie. Odwróć się i policz okna w tym domu.
- Już policzyłem.
- I masz sumę wieku moich dzieci.
- To za mało.
- Znów słusznie. Ale weź pod uwagę to, że moje najstarsze dziecko ma zielone oczy...
- Ach tak. Dziękuję ci, już wiem, ile lat maję twoje dzieci.Ile lat mają dzieci matematyka?
Po wykładzie uczniowie pracowali w mniejszych grupach pod kierunkiem studentów.
opiekun: Renata Ociepa
Świąteczna wycieczka 5d i 6e
20.12.2019 r. uczniowie klas 5d oraz 6e wraz z opiekunami wybrali się do Teatru Wielkiego w Poznaniu na przedstawienie pt. Dziadek do orzechów. Celem wyjazdu było poznanie słynnego widowiska, które wprowadza w tematykę i atmosferę świąt Bożego Narodzenia, oraz zgłębienie tajników sztuki baletowej.
Poznańska inscenizacja zrobiła wielkie wrażenie na uczniach, którzy w dużej części po raz pierwszy zetknęli się z widowiskiem baletowym.Dostojne wnętrza Teatru Wielkiego,przepiękna choreografia, pomysłowa scenografia, obsada aktorska (wśród której było wielu dziecięcych wykonawców) oraz niezwykle melodyjna muzyka Piotra Czajkowskiego sprawiły, że dwie godziny przedstawienia minęły niezwykle szybko.
Po widowisku pełni wrażeń uczniowie udali się na jarmark bożonarodzeniowy. Na koniec oczywiście obowiązkowym punktem programu stał się posiłek w McDonaldzie.
Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z wycieczki.
Marek Skrzypczak
7
Razem na Święta
Zgodnie z zatwierdzonym Programem Wychowawczym Szkoły w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia przystąpiono w szkole do przygotowań związanych z wyjściem uczniów do seniorów z Powiatowego Domu Pobytu Dziennego HOMINI. Szkoła włączyła się do akcji MEN "Razem na Święta". Koordynatorem akcji była logopeda - p. Beata Gordzelewska
Pod nadzorem wielu chętnych nauczycieli wykonywano piękne karty świąteczne z życzeniami od społeczności uczniowskiej. W całej szkole zbierano własnoręcznie wykonane przez uczniów i ich rodziców ozdoby świąteczne i inne upominki dla podopiecznych i pracowników HOMINI. Wraz z przedstawicielami klas starszych wszystkie podarunki posegregowano, popakowano i podpisano imiennie. Siostra Anna Czołgowska przygotowała świąteczne sianko i opłatki. Reprezentanci młodszych klas przygotowali krótkie wystąpienia z wierszykami, pastorałkami i kolędami.
W środę 18 grudnia 2019 r. trzydzieścioro siedmioro dzieci z różnych klas młodszych oraz klasą 1a i wychowawczynią p. Wiesławą Zielińską, s. Anną, pedagog Karoliną Wachowską i p. Beata Gordzelewską spotkało się ze starszymi ludźmi - emerytami, rencistami Domu Pobytu Dziennego. Podczas uroczystego spotkania dzieci recytowały świąteczne wiersze, śpiewały pastorałki i kolędy. Nauczyciele złożyli życzenia bożonarodzeniowe od całego grona szkolnego. Po podarowaniu świątecznych opłatków wizytujący rozdawali prezenty dla wszystkich seniorów i ich dziennych opiekunów. Dzieci nawiązały nowe, miłe relacje społeczne i przekonały się, że każdy drobiazg świąteczny i dobre słowo wnosi w życie każdego człowieka wiele radości i wzruszeń. Podziękowania i symboliczne bombki dla szkoły i do kościoła nabrały wielkiej wartości, a ciasteczka miały jakiś dziwny magiczny smak nadchodzących Świąt.
Wszystkim nauczycielom, uczniom, rodzicom uczestniczącym w organizacji akcji serdecznie dziękujemy.
W następnym roku zachęcamy jeszcze większą liczbę nauczycieli i uczniów do udziału w tejże akcji.
Beata Gordzelewska
Fotorelacja z przygotowań
40Fotorelacja z odwiedzin w Powiatowym Domu Pobytu Dziennego HOMINI w Świebodzinie
44
Mikołajkowy prezent dla uczniów klasy 5e i 6c
11 grudnia 2019 r. w ramach prezentu mikołajkowego od rodziców pojechaliśmy na wycieczkę do stolicy Wielkopolski – Poznania. Zwiedzaliśmy Rogalowe Muzeum Poznania. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się jak powstaje najbardziej znany przysmak w regionie, z czego się składa, jak smakuje oraz skąd wzięła się nazwa Rogali Świetomarcińskich. Poznaliśmy gwarę i historię Poznania. Każdy z nas otrzymał pamiątkowy certyfikat. Poznańskie legendy w 6D-Blumbry, także zrobiły na nas ogromne wrażenie. Jarmark bożonarodzeniowy zachwycił wieloma ciekowymi stoiskami. Dziękujemy za tak miły prezent.
Uczniowie klasy Ve i VIc
38
Świąteczne zwiedzanie muzeum
3a odpowiedziała na zaproszenie Muzeum Regionalnego w Świebodzinie i 18 grudnia uczestniczyła w świątecznym oprowadzaniu po muzeum i wspólnym kolorowaniu bombek z motywami świebodzińskiej architektury. Było ciekawie i twórczo, bo niektóre dzieci zaproponowały zmiany w kolorystyce budynków i herbu miasta.
Alina Szumska
8
Ważne informacje o ASF - komunikat na stronie www Urzędu Miejskiego
Mikołajkowa wycieczka 5a i 7d do Wrocławia
Dnia 5 grudnia w ramach klasowych mikołajek klasy 5a i 7d uczestniczyły w wycieczce do Wrocławia. Pierwszym punktem programu była Panorama Racławicka - wielkie dzieło malarskie Jana Styki i Wojciecha Kossaka. To jedyne malowidło , które dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Następnie ruszyliśmy do centrum Wrocławia na jarmark bożonarodzeniowy. Atmosfera panująca na rynku była prawdziwie magiczna. Był czas na zakup kolorowych ozdób świątecznych, jak i smakołyków z różnych zakątków świata. Po jarmarku ostatnim punktem było Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie. Wystawa podzielona była na osiem stref tematycznych. Każda z nich prezentowała wodę z innego, fascynującego ujęcia. Zwiedzający poznali rolę przepływu wody w mieście, dowiedzieli się jak ogromne znaczenie ma woda w organizmie człowieka. Oprócz tego zobaczyli takie wynalazki jak statki czy kapsuły do nurkowania.
Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili z uśmiechem na twarzach :)
Joanna Jóźwiak
17
I Ty zostań Mikołajem
Już od wielu lat na początku grudnia organizujemy akcję „I Ty zostań Mikołajem”, polegającą na sprzedaży ciasta upieczonego przez rodziców i uczniów. 3 grudnia 2019r. przygotowane serniki, pierniki, ptasie mleczka, babeczki, szarlotki i inne pyszności sprzedawały panie Renata Mularczyk i Justyna Marciniak z pomocą Nikoli Frątczak z VA i Szymona Jastrzębskiego z VID, za co im bardzo dziękujemy.
W tym roku zebrane pieniądze w kwocie 1609,51 zł w całości przeznaczyliśmy na pomoc dla Agatki.
Gdyby nie rodzice i uczniowie, którzy przygotowali wypieki, nasz kiermasz nie przyniósłby takich efektów. Ciasta przygotowali:
Nikodem Pentek, Maja Łuczak, Nadia Kokocińska, Ignacy Szpigiel, Aleksandra Liera z 1A,
Gracjana Kawczyńska, Jakub Małkiewicz z 1B,
Antoni Gendera, Nadia Gierasimowicz, Jakub Dmytryszyn z 2B
Natalia Lewandowska, Antoni Marchlewski z 2C
Mikołaj Kłudka z 3A
Helena Jamróz, Laura Buławska z 3C
Zuzanna Adamiec z 4A
Anna Pohrebna, Szymon Jasiński z 4B
Jakub Melnyk z 5B
Marzena Kotarska, Maja Dubecka z 5C
Michał Szałaj, Maciej Kort z 5D
Michał Urbaniak, Michała Wejdelek, Wiktor Bronich, Martyna Mularczyk z 5E
Adam Koralewski, Sebastian Grycuk, Mateusz Wojciechowski z 6A
Michała Kowalczyk, Zuzanna Jaroch z 6B
Edwin Wiśniewski z 6C
Mikołaj Świerk, Lena Bujak z 6D
Zuzanna Adamczyk, Amelia Podemska-Jóźwiak z 6E
Kamil Radziewicz, Karol Stanisławski z 7A
Szymon Nawojski z 7B
Julia Marciniak z 7C
Dominika Gendera, Mikołaj Wojtkiewicz z 7D
Wszystkim dziękujemy!
Każdy, kto kupił choć kawałek ciasta, został Mikołajem.
Postarajmy się, aby w przyszłym roku było nas więcej.
Samorząd Uczniowski
14
„Randka w ciemno z książką” pod hasłem: „Zakochaj się w książce”.
W czwartek 21 listopada 2019 r. – uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy przychodzili na przerwach do biblioteki szkolnej na „Randkę w ciemno z książką” pod hasłem: „Zakochaj się w książce”. Akcja stanowiła jedną z form promowania czytania książek zakupionych z dotacji uzyskanej w ramach NPRC, a przygotowała ją p. Izabela Żukowska.
Zasada zabawy jest prosta – czytelnik przychodzi i wypożycza książkę w ciemno. Książki – niespodzianki zostały owinięte w papier i przewiązane wstążkami, które nie pozwalały ich otworzyć. Czytelnik wybierając książkę nie mógł zasugerować się ani okładką, ani tytułem, ani autorem. Ozdobą były naklejone na papier serduszka i sekwencje o czytaniu.
Uczniowie nie wiedzieli co ich spotka w bibliotece, a o randce z książką informował plakat wiszący na korytarzu, do przyjścia do biblioteki zachęcali ich także nauczyciele. W bibliotece zawieszone zostały informacje i plakaty promujące czytanie książek. Dodatkową niespodzianką były cukierki, miły akcent każdej zabawy.
Randka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, już po pierwszej przerwie zabrakło specjalnie przygotowanych książek, a ponieważ uczniowie wciąż przychodzili i pytali o zakryte książki, zabawa została przedłużona. Po przygotowaniu nowej partii książek – randka z książką odbyła się dodatkowo w poniedziałek – 25 listopada.
Dużą pomoc i zaangażowanie okazali uczniowie z klas IV – VII, którzy z chęcią przychodzili na przerwach do biblioteki i owijali książki. Wykazali się tutaj dużą pomysłowością, zaczęli dorysowywać małe rysunki podpowiadające o czym jest książka. Wielu uczniów już zgłosiło się do pomocy w następnej randce z książką.
Akcja wzbudziła wśród uczniów wiele pozytywnych emocji, wyzwoliła ich kreatywność. Pokazała też uczniom, że nie należy oceniać książki po okładce. Są książki, których okładka nie przyciąga uwagi, a ich treść jest tak interesująca, że czyta się ją z zapartym tchem. I oczywiście, tak jak to bywa z randkami, ta nasza też mogła okazać się udana lub nie.
Izabela Żukowska
59
Nasza szkoła uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa
W 2016 roku biblioteki szkolne zostały objęte Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa, który będzie realizowany do 2020 roku. Celem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
W październiku 2018 r. szkoła nasza złożyła wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wniosek został rozpatrzony przychylnie i przyznano nam dotację w wysokości 15 tys. zł za zakup książek dla uczniów do szkolnej biblioteki. Dzięki tym środkom zakupiliśmy do biblioteki 801 książek. Zbiory naszej biblioteki wzbogaciły się o współczesną literaturę dla dzieci i młodzieży, co jest ważnym warunkiem kształtowania nawyku czytania dla przyjemności, relaksu. Opracowanie formalne nowych książek trwało do 15 października 2019 r. Następnym etapem było wprowadzenie nowych książek do obiegu i realizacja działań wymienionych we wniosku. Zrealizowane działania zostaną opisane w sprawozdaniu, które zostanie przekazane organowi prowadzącemu szkołę – w terminie do końca grudnia 2019.
Zaplanowane działania realizują nauczyciele z udziałem uczniów, rodziców, a koordynatorem działań jest nauczyciel-bibliotekarz p. Izabela Żukowska
Izabela Żukowska
GÓRA GROSZA 2020
W dniach 25.11.2019 do 2.01.2020 odbędzie się XX edycja Góry Grosza.
Nasza szkoła, jak co roku, również i w tym przystępuje do tej akcji.
Akcja „Góra Grosza” organizowana jest przez Towarzystwo Nasz Dom, które zajmuje się pomocą dzieciom w trudnej sytuacji rodzinnej. Celem akcji jest zebranie funduszy na wsparcie podopiecznych wychowujących się poza własną rodziną (w domach dziecka, rodzinach zastępczych).
Przyświeca jej zasada:
„Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”.
Równie ważnym celem jest aspekt wychowawczy. Cytując organizatorów: „Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących”
Wychowawców klas zachęcamy do przeprowadzenia lekcji wychowawczych o dobroczynności. Przykładowe scenariusze lekcji o dobroczynności i aktywności społecznej można znaleźć na stronie www Towarzystwa Nasz Dom - link do strony poniżej.
Zachęcamy do aktywnego udziału!
Samorząd Uczniowski
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA w naszej szkole – 25 XI
„Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci...” – śpiewał w dobranocce Miś Uszatek, idol maluchów, ich rodziców i dziadków w latach siedemdziesiątych XX wieku. Na zakończenie każdego odcinka Miś kładł się do łóżeczka śpiewając piosenkę: „Pora na dobranoc, bo już księżyc świeci. Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”. Miłość dzieci do misiów nie ustała, dzieci z całego świata nie tylko lubią misie, one je uwielbiają! Sympatyczne niedźwiadki występują w wielu bajkach i baśniach i najczęściej bywają pluszowe. Są najlepszymi przyjaciółmi dzieci, które mogą z nimi porozmawiać, przytulić się. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, rozśmieszają i pocieszają w smutku, ocierają łzy, pomagają zasypiać. Miś jest dla nich bardzo ważny.
Każdego roku dnia 25 listopada obchodzimy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. W naszej bibliotece szkolnej mamy bardzo dużo bajek o misiach. Zostały one wyeksponowane w gablocie, aby uczniowie odwiedzający bibliotekę zobaczyli je i wypożyczyli.
Na zaproszenie p. Danuty Olek, organizatorki obchodów Dnia Pluszowego Misia w świetlicy szkolnej, p. Izabela Żukowska zawitała do świetlicy i przeczytała dzieciom bajkę pt.: „Franklin zaprasza misia”. Głównym bohaterem książeczki jest wprawdzie żółwik Franklin, ale obok niego występuje też jego przyjaciel – misiu. Dzieci z zaciekawieniem słuchały bajki, oglądały ilustracje i odpowiadały na pytania związane z treścią bajki. Po przeczytaniu bajeczki p. I. Żukowska zaprosiła dzieci do obejrzenia przyniesionych z biblioteki szkolnej bajeczek o misiach, które mogą u nas wypożyczyć.
Niespodzianką był mini-konkurs o najpopularniejszych i lubianych misiach, którymi przed laty zachwycali się ich dziadkowie i rodzice (np. Coralgol, Uszatek, Kubuś Puchatek). Dzieci dostały karteczki z pytaniami – zadaniem było rozpoznać imię misia na podstawie podanych cech. Kartki z odpowiedziami przyniosło do biblioteki 14 uczniów – wszyscy odpowiedzi prawidłowo. Dnia 2 grudnia kartki te p. I. Żukowska przyniosła do świetlicy i wrzuciła do worka. Następnie dzieci wylosowały 8 kartek i odczytały nazwiska szczęśliwców, którzy w nagrodę wybrali sobie książeczki. Pozostałe dzieci na pocieszenie częstowały się cukierkami. Ale to nie koniec atrakcji. Pani I. Żukowska zaproponowała dzieciom, aby zachęciły innych uczniów z naszej szkoły do przeczytania tej bajeczki, którą kupiliśmy z funduszy otrzymanych w ramach NPRC. W tym celu zrobiliśmy foto reklamę – grupa chętnych dzieci trzymając książeczki, a także namalowanego Franklina z uśmiechem zaprezentowała tę ulubioną bajkę. Foto reklama znajdzie się na stronie internetowej naszej szkoły.
Izabela Żukowska
9Święto Pluszowego Misia w świetlicy szkolnej
Z okazji Święta Pluszowego Misia wychowankowie świetlicy szkolnej popisali się swoimi umiejętnościami plastyczno – technicznymi. Powstały przepiękne misie z kółek orgiami, narysowane misie, misie kolorowane. Dzięki naszym podopiecznym te ukochane przez dzieci z całego świata przytulanki, zapełniły ściany i tablice świetlicy ciesząc nasze oczy i poprawiając humor wszystkim bez wyjątku. W ramach tego przesympatycznego święta i współpracy świetlicy i biblioteki odbyło się też „czytanie na dywanie”. Pani Izabela Żukowska odwiedziła świetlicę, przeczytała uczniom książeczkę „Franklin zaprasza misia” oraz ogłosiła konkurs wiedzy o misiach z bajek. Dodatkową atrakcją była zainicjowana przez p. Danusię Olek nauka pląsu niedźwiadka. Przeprowadzono także szkolny konkurs.
Oto jego laureaci:
I miejsce - Julia Bałuk z 1a, Hanna Gawęda z 2c
II miejsce – Aleksandra Liera z 1a, Ada Kurłowicz z 2c
III miejsce – Milena Matusewicz z 1b, Adam Siemaszko z 2a
Wyróżnienia:
Lena Dudek z 1b
Anita Siedlecka z 1a
Ignacy Szpigiel z 1a
Hanna Jackiewicz z 2a
Lena Sierocka – Kondritz z 3b
Martyna Lisowska z 3c
Anna Wojciechowska
WYSTAWA PRAC UCZNIÓW
14
Spotkanie z pisarką Agnieszką Ginko – Humphries
W czwartek, 21 listopada 2c i 3b udały się do Biblioteki Publicznej na długo wyczekiwane spotkanie z Agnieszką Ginko – Humphries, pisarką książek dla dzieci oraz laureatką ogólnopolskich konkursów poetyckich. Autorka książek o rodzinie Tutków chętnie opowiedziała dzieciom o swoim życiu, o tym jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem oraz skąd czerpie inspiracje do swoich książek. Potem pani Agnieszka przeczytała dzieciom fragment swojej najnowszej książki „Bajki z dżungli i oceanu” - nominowanej do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2019 oraz wpisanej na listę książek godnych polecania IBBY 2018. Uczestnicy spotkania zadawali pisarce mnóstwo pytań i aktywnie uczestniczyli w ciekawej zabawie ruchowej. Na zakończenie można było kupić książkę, otrzymać autograf z dedykacją, oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z pisarką.
Spotkanie było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem oraz zachętą do czytania książek.
Małgorzata Keklak
18
Piątoklasiści czytają pierwszoklasistom:)
Nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o wiele nowych pozycji książkowych dla małych i starszych czytelników. Aby zachęcić tych najmłodszych do wypożyczania i czytania, uczniowie klasy 5e z panią Martą Łobażewicz w dniach 18 i 20 listopada, odwiedzili klasy pierwsze, w których zaprezentowali swoim młodszym kolegom i koleżankom niektóre książki, czytając wybrane opowiadania i wiersze. Pierwszaki chętnie rozmawiały o wysłuchanych historiach i mamy nadzieję wkrótce staną się stałymi bywalcami w naszej bibliotece.
Marta Łobażewicz
I Zielonogórskie Spotkanie z Matematyką na UZ
27 listopada 2019r. osiemnaścioro uczniów najstarszych klas naszej szkoły uczestniczyło w pierwszym z ośmiu Zielonogórskim Spotkaniu z Matematyką na Uniwersytecie Zielonogórskim, którego organizatorem jest Koło Naukowe Laboratorium „Matematyczne” Paradoks pod kierunkiem opiekuna koła dr Krystyny Białek. Celem spotkań jest zaprezentowanie różnorodnych aspektów matematyki, zachęcenie do dyskutowania, badania, wyciągania wniosków, stawiania hipotez. Uczniowie wysłuchali wykładu „Powstanie i rozwój polskiej szkoły matematycznej” wygłoszonego przez prof. dr hab. Mariana Nowaka, a następnie w grupach uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez studentów. Następne zajęcia odbędą się 16 grudnia.
Renata Ociepa
Zapraszamy na fotorelację ze spotkania.
32
Wycieczka do Kluczewa
W środę, 27 listopada 2a i 3a udały się do Kluczewa do Starej Chaty u Kowola. Dzieci poznały wielopokoleniową rodzinę kowali w tym 94-letniego dziadka Eligiusza. Na wiejskim podwórku bawiły się, wożąc w wózkach kolegów i króliki. Niektórzy ogrzewali ręce, tuląc króliki. W oborze dzieci widziały owce, kozy, świnie i krowy. Każdy, kto chciał mógł spróbować trudnej sztuki dojenia. Chętnych było wielu. Dzieci przejechały się wozem ciągniętym przez traktor i pobawiły się na położonym przy lesie placu zabaw. Z gawędy wujka Krzysia dowiedziały się o zabawkach z dawnych czasów, mogły dotknąć drewnianego samochodu marki Star, wełnianych lalek i zobaczyć, jak się przędzie wełnę na kołowrotku. Dotykanie wrzeciona wujek odradzał dziewczynkom, bo na świecie coraz mniej królewiczów, którzy mogliby je obudzić ze stuletniego snu. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się też, jak robi się masło. Wujek mówił gwarą wielkopolską, a wszyscy z radością powtarzali: " O jejku!", "O jery ". Punktem kulminacyjnym było spotkanie w kuźni. Wujek ,w specjalnym kowalskim fartuchu, na dużym kowadle wykuł podkowy. To było prawdziwe widowisko i lekcja w ramach preorientacji zawodowej.
Gospodarze zadbali o dietę wycieczkowiczów. Najpierw poczęstowali nas herbatą i rogalikiem, potem swojską kiełbasą z ogniska. Było głośno, było radośnie i ciekawie. Może za kilka lat ktoś przyjedzie do wujka Krzysia na naukę kowalskiego rzemiosła.
O jery!
Alina Szumska, Jolanta Wojewódka
21
FINAŁOWY WYSTĘP NASZEJ UCZENNICY
W dniach 21.11.2019r. – 24.11.2019r. odbył się w Legnicy XXXV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci i Młodzieży Szkół Podstawowych. Zadaniem uczestników ww. konkursu była piękna pod względem walorów językowych i krasomówczych opowieść o historii i wyjątkowości regionów, z których przybyli.
W gronie 37 najlepszych krasomówców z całego kraju znalazła się uczennica naszej szkoły Amelia Dobruk z kl. Va, która reprezentowała województwo lubuskie. Amelka zachwycająco wystąpiła przed licznym audytorium w przepięknej zabytkowej auli Legnickiego Centrum Kształcenia Ustawicznego. Za swoją niezwykłą prezentację otrzymała specjalnie ufundowaną Nagrodę Radnej Miasta Legnicy Pani Bogumiły Słomczyńskiej. Trzydniowy pobyt w Legnicy był również dla uczestników konkursu doskonałą okazją do poznania historii i zabytków miasta oraz nawiązania nowych znajomości.
Gorąco gratulujemy Amelce i życzymy dalszych sukcesów w sztuce pięknego przemawiania.
Marek Skrzypczak
Archiwum Aktualności