Garfielda znamy wszyscy. Jest głównym bohaterem komiksu stworzonego przez Jima Davisa, który szybko zdobył popularność. W 1978 r. komiks z Garfieldem był drukowany w 41 gazetach, obecnie jest ich około 2000 na całym świecie. Na kanwie komiksu powstały filmy fabularne, animacje, gry.
Garfield to gruby, leniwy, wredny, ale w gruncie rzeczy poczciwy i bardzo inteligentny kot. Jego towarzyszem jest niezbyt rozgarnięty, zawsze pogodny pies Odie i ich właściciel Jon Arbuckle.
Krótkie przypomnienie – Garfield urodził się we włoskiej restauracji (stąd zapewne jego umiłowanie do lazanii i pizzy. Uwielbiał spać i jeść. Kociak pochłaniał takie ilości jedzenia, że właściciel restauracji nie mógł wykarmić jednocześnie małego żarłoka i klientów restauracji. Obawiając się bankructwa oddał kota do sklepu ze zwierzętami. Na szczęście stamtąd zabrał go Jon Arbuckle. I tak rozpoczęła się opowieść o kocie Garfieldzie.
Garfield ma swoje ulubione zajęcia: leżenie, spanie, oglądanie telewizji i jedzenie lazanii. Poza tym nałogowo pije mocną kawę. Ale są też rzeczy, których nienawidzi. Wśród nich są: poniedziałki, budzik, bujane fotele, reklamy, wyjazdy na wieś, jego urodziny, waga łazienkowa, wizyty u weterynarza, pająki. Jest złośliwy i podstępny wobec psów, swojego pana i listonosza.
Pomimo niezbyt ładnego charakteru ten rudy, leniwy, tłusty i złośliwy kocur jest uwielbiany na całym świecie. Jego przygody bawią i rozśmieszają do łez dzieci i dorosłych.
CIEKAWOSTKI:
- Imię i charakter Garfield odziedziczył na cześć dziadka pisarza, który był mężczyzną wielkim i żarłocznym, ale też złośliwym.
- W trzech krajach nadano mu inne imię: w Szwecji wabi się Gustaf, w Norwegii – Pusur, a w Islandii – Grettir.
- Początkowo głównym bohaterem komiksu miał być właściciel Garfielda, Jon.
- Wygląd Garfielda zmieniał się przez lata – obecnie kot ma większe oczy i usta, a trochę mniejszy brzuszek, ale zawsze pozostanie grubaskiem. Na początku poruszał się na czterech łapach, obecnie na dwóch.
- Jak przystało na idola milionów fanów, powstały ogromne ilości gadżetów z Garfieldem, np. maskotka z przystawkami na łapach, którą przyczepiało się do szyb samochodów – powód tysięcy włamań do samochodów
- W Pensylwanii, w parku rozrywki można się przejechać się wodnym tunelem „Koszmar Garfielda”.
- W 2002 roku komiks z Garfieldem docierał codziennie do 262 milionów czytelników w 2570 gazetach na całym świecie. Rekord ten do dziś nie został pobity.
W naszej bibliotece mamy książki z Garfieldem i trzeba dodać, że cieszą się wielkim zainteresowaniem.
Dzień Kota Garfielda obchodzony jest na całym świecie w bardzo różny sposób (imprezy – na których obowiązują stroje postaci z komiksu, zawłaszcza Garfielda, przyrządzanie lazanii, naśladowanie kocura w ten jeden dzień). Dzień ten jest świetną okazją do zaakcentowania swojej sympatii do kotów, troski o nie, zwrócenia otoczeniu uwagi na często smutny los tych pięknych zwierząt. Można odwiedzić schronisko i wesprzeć je drobną sumką czy kocią żywnością.
Dzień ten jest też okazją do pokazania swoich kociaków – i tych podobnych do Garfielda (z wyglądu i charakteru), i wszystkich innych, małych, dużych, uwielbianych przez Was domowych kociaków. A zatem wysyłajcie zdjęcia swoich kotów.
Zdjęcia należy przysłać na adres: fotospdwojka@gmail.com
W temacie: KOT – i imię swojego KOTA.