W skansenie - poznanie ludzi w dawnych czasach, udział w warsztatach - poznanie techniki plastycznej - malowanie na szkle.
Wycieczka do Ochli klasy 1a i 2a
- 5
Czwórbój LA
We wtorek 15 czerwca 2021 na stadionie świebodzińskim odbyły się eliminacje powiatowe w czwórboju lekkoatletycznym. Nasza szkoła wystawiła drużynę chłopców klas szóstych z rocznika 2008. Do reprezentacji zostali powołani, oraz uzyskali wyniki (w kolejności: bieg na 60m, rzut piłeczką palantową, skok w dal, bieg na dyst. 1000m, oraz punktacja):
Woźniak Alexander 9,20; 50; 3,67; 4,24; 155
Kamiński Wojciech 9,41; 43; 3,69; 4,06; 143
Wrzos Paweł 9,28; 43; 4,10; 4,32; 152
Haidai Anatolii 9,49; 40; 4,45; 3,40; 179
Okowiński Alexander 9,20; 45; 3,77; 4,25; 151
razem: 780 punktów
Drużyna nasza zajęła I miejsce. Gratulacje!!!
Zbigniew Jaroszewicz
SUKCES SZYMONA NAWOJSKIEGO Z KLASY 8B W XII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE HISTORYCZNO-LITERACKIM
„II wojna światowa i czasy powojenne wewspomnieniach”.
Szymon przygotował przepiękną pracę pt. „ Bohaterowie nie umierają nigdy. Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem. Ciocia Jadwiga 1909-1986.”
W tym roku w związku z sytuacją związaną z pandemią COVID-19 konkurs nie został podsumowany na uroczystej gali i nagrody przywędrowały do Szymona osobiście.
Serdecznie gratulujemy Szymonowii życzymy kolejnych sukcesów już w wymarzonej szkole średniej.
Organizatorem XII Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Literackiego była Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Sportowymi im. Jana IIISobieskiego w Raciborzu przy współudziale Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręgKatowice. Honorowy patronat nad Konkursem objęły: Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach,Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach oddział w Rybniku,Starostwo Powiatu i Prezydent Miasta Racibórz, Związek Sybiraków i Muzeum w Raciborzu.
Fragment nagrodzonej pracy Szymona:
„Ciocia Jadwiga to siostra mojej prababci i ciocia mojego dziadka Edwarda. Niestety nigdy jej nie poznałem, gdyż zmarła przed moimi narodzinami. Mimo, że jej nie widziałem, dużo słyszałem na jej temat, gdyż jest naszą bohaterką rodzinną. Dziadek Edek i mój tata często ją wspominają jako wspaniałą i wykształconą kobietę. Tata w swoim dzieciństwie spędzał wakacje u Cioci Jadwigi. Ale po kolei… Przez rodzinę i znajomych nazywana „Winią”. Przychodzi na świat 2 czerwca 1909 roku w Janowie w powiecie Słuckim w folwarku swoich rodziców Stanisława i Zofii Korzonów (czytaj Kor-zon)- Kresy II Rzeczypospolitej….
Z opowieści mojego dziadka wiem, że mimo bohaterstwa była bardzo skromną osobą, ogromnym autorytetem wśród swoich uczniów, działała charytatywnie wspomagając domy dziecka i udzielając korepetycji mniej zamożnym uczniom.
Dzięki niej zrozumiałem, co znaczy żyć w wolnym, niepodległym kraju. Jej bohaterstwo i odwaga będzie moim wzorem do naśladowania. Mam nadzieję, że jej los i losy innych Polaków, którzy poświęcili życie dla ojczyzny nigdy nie zostaną zapomniane. Cieszę się, że mogę się podzielić historią Cioci z innymi. Ciocia była wielką patriotką i walczyła o wolną Polskę, w której dzisiaj żyjemy. Umarł odważny człowiek i bohater wojenny. Mój największy bohater !”
Praca Szymona podzielona została na części:
Etap pierwszy życia cioci - Kresy II Rzeczypospolitej.
Etap drugi – Deportacja.
Etap trzeci - Armia Generała Andersa (szlak nadziei).
Etap czwarty - Ciocia Jadwiga bohater okresu wojny i pokoju.
Etap piąty - Ciocia Jadwiga życie w Wielkiej Brytanii.
Etap szósty - dalsze losy w Londynie.
Etap siódmy - powrót do Polski.
Etap ósmy - dalsze losy w Polsce.
Pamięci mojej cioci.
Za swoją walkę i męstwo Jadwiga Gołońska została odznaczona n/w medalami polskimi:
- Medal Armii,
- Krzyż Monte Cassino,
- Odznaka II Korpusu
oraz brytyjskimi:
- Gwiazda za 1939-1945 r,
- Gwiazda Itlii,
- Medal Obrony (Defence Medal),
- Medal za wojnę 1939-45 (War Medal).
Jej odznaczenia oraz mundur (Battle dres) znajdują się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Jadwiga Gołońska
Agnieszka Boruszewska
Niebieskie Motyle z 7d
Uczniowie wspierają akcję „podaj dalej” z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
7d z hasłem „ Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami”.
Poza tym uczniowie klasy 7d cieszyli się dziś czasem spędzonym razem, wspólnymi rozmowami, grami, spacerem …
To był miły dzień spędzony w szkole pod chmurką.
Anna Gancewska
6
1 czerwca w 1a
Dzień Dziecka to radosne święto. Zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy kontakty między dziećmi są ograniczone. Radość z dzisiejszego święta była wielka. Kino i udana projekcja filmu pt. „ Krudowie 2” z ponadczasowym przesłaniem, że w jedności siła. Potem niecodzienne bańki mydlane przed szkołą i wspólne zabawy, a w nich odrobina zdrowej rywalizacji. Na koniec pizza jedzona na świeżym powietrzu. Radość i uśmiech opromieniał dziecięce twarze i niech tak będzie zawsze, nie tylko od święta.
Alina Szumska
8
Życzenia z okazji Dnia Dziecka
Wojewódzki konkurs astronomiczny „Odkryjmy tajemnice Wszechświata” 26 kwietnia 2021
Organizatorzy Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego „Odkryjmy tajemnice Wszechświata” – Instytut Astronomii im. profesora Janusza Gila Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze oraz Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus ogłosili wyniki XI edycji konkursu.
Projekty były kreatywne, wymagały wiedzy, poświęcenia czasu i umiejętności pracy w zespole.
Naszą szkołę w konkursie reprezentowała jedna drużyna, w składzie:
- Weronika Malecka, 7B
- Weronika Chełminiak, 7B
Uczennice przygotowały pracę metodą projektu pt. „Obserwacja Marsa”. Konkurowały z dziesięcioma innymi drużynami z całego województwa i stanęły na wysokości zadania.W kategorii „praca popularno-naukowa” zajęły II miejsce i zdobyły dla szkoły nagrodę - teleskop astronomiczny.
Opiekun: Jolanta Kowalczyk
Gratulujemy iżyczymy dalszych sukcesów!
Ogólnopolski Cykl turniejów ORLIK CUP 2021 rozpoczęty!
Tym razem turniej został zorganizowany dla najmłodszego pokolenia sportowców naszej szkoły, dla dziewcząt z klas czwartych i trzecich. Odbył się w niedzielę 30 maja 2021 w Miejskiej Hali Sportowej w Świebodzinie. Przypomnijmy, że dziewczęta klas czwartych uczestniczą w projekcie „Ośrodki Szkolenia w Piłce Ręcznej”, uczniowie klas trzecich występują w projekcie „Gramy w Ręczną”; obydwa pod patronatem Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Po raz pierwszy od ponad dwudziestu lat zawody zostały zorganizowane bezpunktowo, po akceptacji trenerów zrezygnowaliśmy z protokółowania zdobytych bramek i wyników meczów. Dzięki temu trenerzy bezstresowo mogli sprawdzić umiejętności wszystkich swoich wychowanków, skupić się nad polepszeniem współpracy i zespołowości w grze, a także wzmocnić więzi koleżeńskie.
Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym” w czasie 2 x 10 minut. Drużyny uczestniczące w turnieju: APR Gladiator Oborniki Wlkp, KS Pyrki Poznań, UKS Olimpijczyk Budzyń, GMTS Sparta Gubin, oraz dwie szkolne, nasze. Szkołę reprezentowały: Aleksandra Tymczyszyn, Hela Jamróz, Marysia Gyża, Maja Fabiś, Lena Porianda, Milena Gołębiowska, Lena Kondritz, Ilona Kovalenko, Martyna Lisowska, Martyna Wawrzyniak, Maja Kośmider, Iga Czerwona, oraz z klas trzecich: Hanna Gawęda, Hanna Lech, Alicja Dębicka, Ola Bezak, Liwia Urbaniak, Alicja Cenin, Anita Siedlecka, Nadia Kokocińska, Nikola Małecka, Amelia Dmytryszyn, Monika Walasek, Ola Łobanowska, Eliza Rodobolska, Alicja Świtała. Podziękowania kierujemy do rodzin i najbliższych znajomych naszych zawodniczek, którzy tak licznie kibicowali gospodarzom, a także za wyśmienite ciasta przygotowane przez rodziców: Martyny Wawrzyniak, Martyny Lisowskiej, Oli Tymczyszyn, pani Iwony Kośmider, pani Justyny Lech.
Organizatorzy wyróżnili nagrodą rzeczową proponowaną przez trenera najlepszą zawodniczkę w każdej drużynie, kapitanowie drużyn przyjęli trofeum w postaci pucharu, każda zawodniczka otrzymała pamiątkowy medal, trenerzy odebrali drobne gadżety.
Podsumowanie w liczbach: w zawodach wzięło udział 96 zawodniczek którymi opiekowało się 6 trenerów, turniej trwał 7 godzin, kibicowało w przypływie około 60 sympatyków. Trenerem drużyn SP 2 Świebodzin jest Daniel Wojciechowski.
Zbigniew Jaroszewicz
3
Klasa pod chmurką z dnia na dzień pięknieje
Mali, ale pracowici ogrodnicy z klasy 2a. Sadzimy, grabimy i podlewamy. Dużo radości i emocji.
Wiesława Zielińska
2
Turniej piłki ręcznej w Głuchołazach
Po rocznym okresie pandemii w końcu mogliśmy skonfrontować nasze umiejętności sportowe z rówieśnikami z południa Polski. Drużyna reprezentacyjna chłopców klas szóstych naszej szkoły uczestniczyła w turnieju piłki ręcznej o Puchar Gór Opawskich w Głuchołazach. Przepiękny ośrodek wypoczynkowy Banderoza gościł 250 zawodników z 16 drużyn w trzech kategoriach wiekowych 12-14 latków. Wysoki poziom gry sprawił, że drużyna nasza wygrała tylko 1 mecz na 6 spotkań. Było to duże wyzwanie, bo gdzie można się lepiej nauczyć grać, jak nie z lepszym od siebie przeciwnikiem.
Program gier został tak ułożony, że nasi zawodnicy nie mieli nawet czasu na dodatkowe atrakcje przygotowane przez organizatorów. Na szczęście nasz przewoźnik p. Edward Pilecki zorganizował nam na swój własny koszt ekspresową wycieczkę do Czech:)
Długi czas gier pozwolił nam przetestować wszystkich zawodników po 7 miesięcznym okresie nauki zdalnej. Stęsknieni klimatu współzawodnictwa rzuciliśmy się w wir pokazowej gry w szczypiorniaka nie zawsze z właściwym skutkiem, bo zabrakło celności rzutów, dokładności podań, a przede wszystkim tlenu w płucach. Jednakże z bagażem doświadczeń i chęcią rewanżu wracamy do naszej pracy treningowej. Zmęczenie i przegrywane mecze nie zniechęciły naszych zawodników do szczypiorniaka, a wręcz zmotywowały do jeszcze większego wysiłku organizując wieczorowe treningi przy sztucznym oświetleniu na tartanowych boiskach zewnętrznych. Trzy dni spędzone w górskim klimacie z pewnością zostaną mile zapamiętane. Drużyna z Dwójki wystąpiła w składzie (w nawiasie strzelone bramki): Głos Miłosz (4) z 6d, Kałmucki Mateusz (14) z 6c, Kamyszek Karol (2) z 6a, Kort Maciej (9) z 6a, Niedźwiecki Dawid (7) z 6c, Słosiński Hubert (3) z 6c, Szałaj Michał (13) z 6d, Wolniewicz Kacper (25) z 6a, oraz bramkarz, a zarazem kapitan drużyny Woźniak Alexander z 6c. Wyniki meczów z: Gwardią Opole 15:24, UKS Lipusz 8:39, Olimpem Grodków 11:15, Orłem Opole 16:29, Spartakusem Buk 19:11 i 10:14.
Zbigniew Jaroszewicz
3
Twoje święto dziś MAMO!
Życzenia od uczniów klasy 2a ;)
Letnie półkolonie w Świebodzinie
Od 25 maja trwają zapisy na Letnie Półkolonie z Gminą Świebodzin.
Wszelkie informacje dostępne są pod numerem telefonu: 698 561 365.
Najważniejsze informacje to:
* liczba miejsc na każdy z turnusów jest ograniczona;
* decyduje kolejność zgłoszeń,
* oferta skierowana jest do dzieci szkół podstawowych z terenu Gminy Świebodzin.Oferujemy dwa terminy:
I turnus: 19-30 lipca (10 dni roboczych w godz. 8 - 16)
II turnus: 2-13 sierpnia (10 dni roboczych w godz. 8 - 16)Program półkolonii został pieczołowicie skomponowany w taki sposób, aby każdy uczestnik powracał do domu z szerokim uśmiechem na twarzy. Program tworzyli pracownicy: Gminy Świebodzin, Świebodzińskiego Domu Kultury, Muzeum Regionalnego w Świebodzinie, Biblioteki Publicznej w Świebodzinie, OSiR-u Świebodzin.
Wakacje z nami to czas dobrze zainwestowany w: zabawę, sport i naukę.
Zachęcamy do kontaktu i zapisów
Informacje pochodzą z http://osir.swiebodzin.pl/aktualnosci/721-letnie-polkolonie-w-swiebodzinie-trwaja-zapisy
Uwaga uczniowie klas IV - VII
Egzamin ósmoklasisty - harmonogram
Egzamin ósmoklasisty
Konkurs " Świebodzin w oczach dziecka"
Dnia 18.05. 2021r.odbyło sie uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie "Świebodzin w oczach dziecka" w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie. Nagrody wręczał sam Burmistrz Świebodzina pan Tomasz Sielickii
Nagrodę otrzymał Mateusz Poźlewicz z klasy 4C , a wyróżnienia: Michał Urbaniak z 6e, Weronika Chełminiak z 7b, Julia Perz z 7d i Marek Mieżeń z 4a.
GRATULUJEMY!
1
Uczniowie przyjęci do klasy I w rekrutacji uzupełniającej
LISTA UCZNIÓW PRZYJĘTYCH
DO KLASY I
NA ROK SZKOLNY 2021/2022
W REKRUTACJI UZUPEŁNIAJĄCEJ
- Bohdan Jeremi
- Boliński Marcel
- Czerniawski Mateusz
- Daukszewicz Nela
- Dobryjanowicz-Żytka Zuzanna
- Gulbicka Blanka
- Gwozdowski Michał
- Kornobis Małgorzata
- Krasucka Lena
- Makowski Juliusz
- Muszałowska Jagielnik Nadia
- Muszałowska Jagielnik Pola
- Nowak Nikodem
- Sawka Lena
- Skrzypkowski Filip
- Więckowicz Antonina
- Wróblewski Oskar
- Wójcik Marek
- Wycke Hanna
- Zając Jan
- Żak Michalina
Wiosenne porządki w "Klasie pod chmurką"- pracują uczniowie klasy 7d
Wracamy do nauki stacjonarnej
Drodzy Uczniowie!
Od poniedziałku wracamy do szkoły. Bardzo cieszymy się na moment spotkania z Wami. Rozumiemy, że możecie odczuwać strach i obawy przed tym wydarzeniem. Pragniemy udzielić Wam wsparcia abyście przeszli przez ten czas ze spokojem i bez stresu. W związku z tym od poniedziałku odwiedzimy Was w klasach. Chcemy zobaczyć Wasze twarze w realu – bardzo długo się nie widzieliśmy. Pamiętajcie, że zawsze możecie zwrócić się do nas w trudnej sytuacji. Jesteśmy dla Was dostępni w każdym tygodniu od poniedziałku do piątku, dnia na terenie szkoły.
Przypominamy, że istnieją też infolinie, na które możecie dzwonić bezpłatnie, jeśli wstydzicie się rozmawiać z bliskimi o chwilach zwątpienia, braku motywacji, chęci do działania, stresu itp.
- całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli: 800 – 080-222
- telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116-111
- dziecięcy telefon zaufania:800-12-12-12
„To nie wstyd prosić o pomoc. Wstyd, to udawać, że wszystko jest w porządku”.
DO ZOBACZENIA!
Pedagog i psycholog
Dyżur pedagoga:
Poniedziałek : 09:00-15:00
Wtorek-Piątek: 08:00-12:00
Dyżur psychologa:
Poniedziałek-Wtorek : 08:00-15:00
NIE TRZEBA UMAWIAĆ SIĘ WCZĘŚNIEJ NA SPOTKANIE Z NAMI, JESTEŚMY DO WASZEJ PEŁENJ DYSPOZYCJI !
Archiwum Aktualności