Klasa 1A uczestniczyła w swojej pierwszej lekcji muzealnej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z eksponatami we wszystkich salach muzealnych, a także z historią Świebodzina.
Dominika Porianda
Klasa 1A uczestniczyła w swojej pierwszej lekcji muzealnej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z eksponatami we wszystkich salach muzealnych, a także z historią Świebodzina.
Dominika Porianda
Uczniowie klasy 6A i 6C wykorzystali swoją wiedzę o przedstawianiu różnych danych na wykresach. Zaproponowali tematy, przeprowadzili ankiety, a następnie wyniki przedstawili na wykresach. Uczniowie pracowali w parach, a zilustrowane informacje dotyczyły: ulubionego koloru, ulubionej potrawy, sposobu odpoczywania, znaki zodiaku oraz liczby rodzeństwa. Zapewne opracowywanie i przedstawianie danych - część statystyki matematycznej - nie będzie dla nich już takie obce. :)
Renata Ociepa
W klasie 5b na podsumowanie, a także na utrwalenie wiadomości o czworokątach, uczniowie wykonali plakaty. Zadanie polegało na wykonaniu plakatu lub filmu reklamującego lub opisującego wylosowany czworokąt. Uczniowie popisali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Powstały ciekawe i zabawne prace.
Renata Ociepa
Przygotowywanie posiłków to wielka przyjemność. Angażuje intelekt (ćwiczy i relaksuje mózg), zapewnia ruch – przede wszystkim dłoni i palców, stymuluje zmysły. Gotowanie ma moc zmniejszania stresu i lęku. W ubiegłym tygodniu uczniowie uczęszczający na zajęcia rewalidacji mieli okazję przygotować samodzielnie gofry. Wspólnie odmierzali składniki, łączyli je przy pomocy miksera, tworząc ciasto na gofry. Dodatek cukru waniliowego sprawił, że podczas pieczenia w powietrzu unosił się wspaniały, słodki zapach. Dzieci ozdobiały gotowe gofry ulubionymi dodatkami takimi jak: bita śmietana, cukier puder, nutella, dżem truskawkowy i morelowy, a także kolorowe posypki. Wszyscy uczniowie zgodnie ocenili przygotowane gofry na ocenę 6.
Zajęcia sprawiły dużo radości, a czas wspólnej degustacji sprzyjaj budowaniu wzajemnych więzi i poczucia integracji.
Joanna Krych
Sprzęt do zajęć zakupiono ze środków programu #Laboratoria przyszłości.
12 kwietnia 2023 roku odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego konkursu plastycznego „Kartka Wielkanocna”, skierowanego do uczniów klas I - III. Celem konkursu było propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi, rozwój wrażliwości plastycznej i artystycznej oraz pogłębienie wiedzy na temat symboli związanych z Wielkanocą. Kartki zostały wykonane za pomocą przeróżnych technik i przedstawiały m.in. koszyczki wielkanocne, kurczaczki, zajączki, baranki i pisanki. Były kolorowe i wiosenne, a pomysłowość ich twórców nie znała granic!
Nagrodzonym uczniom gratulujemy oraz zachęcamy wszystkie dzieci do udziału w kolejnych konkursach!
Danuta Olek, Joanna Krych
Święta Wielkanocne obfitują w zwyczaje i obrzędy, które w tradycji polskiej są znane od pokoleń.
Uczniowie klasy 2A poczuli już nastrój Świat Wielkanocnych. Klasowym przygotowaniom do świąt towarzyszyła radość i dobra zabawa. Dzieci już wcześniej posiały rzeżuchę, owies, posadziły żonkile i hiacynty w doniczkach. W klasie pojawiły się wiosenne i świąteczne dekoracje. Na parapetach ustawiły króliczki, kurczaczki i kolorowe kwiaty. W środę, w ostatni dzień w szkole przed świateczna przerwą, uczniowie barwili jajka. Jajko to jeden z ważniejszych symboli świąt Wielkiej Nocy. To symbol rodzącego się życia. Wspólnie przygotowały stół wielkanocny. Przykryły go białym obrusem i udekorowali liśćmi bukszpanu. Ustawili potrawy świąteczne: żurek, kiełbaskę, szynkę, ćwikłę z chrzanem, babki, mazurki, ciasto „mech”, babeczki, baranki cukrowe, czekoladowe jajka i zajączki, upieczony przez mamy chleb. Była też dawna zabawa wielkanocna „wybitka” czyli stukanie się ugotowanymi i pomalowanymi wcześniej jajkami, w której wygrywało dziecko, którego jajko nie rozbiło się podczas potyczek. Jedna z koleżanek przygotowała zajączki, którymi obdarowała koleżanki i kolegów. W radosnej atmosferze dzieci skorzystały z poczęstunku przygotowanego przez rodziców.
Serdeczne podziękowania dla Rodziców za pomoc w przygotowaniu tego świątecznego dnia.
Wiesława Zielińska
Uczniowie klasy 1a rozpoczęli przygodę z klockami "Korbo EDU Code Music" zakupionymi w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Jest to początek naszej zabawy z rytmem i dźwiękiem. Wszystko w formie prostego kodu, który tworzą kolorowe, zębate klocki umieszczone na specjalnej platformie. Do zestawu dołączone są także Bum Bum rurki, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci.
Dominika Porianda
Klocki Korbo Edu Music zakupiono ze środków programu #Laboratoriaprzyszłości
Klasa 1 C miała zajęcia tematyczne dzięki, którym dzieci poznały tradycje i zwyczaje świąteczne. Uczniowie przygotowali różnorodne ozdoby związane ze świętami wielkanocnymi. Pamiętając o tradycji i symbolach świąt wielkanocnych, tworzyli z zapałem i radością ozdoby wielkanocne. Ich głównym motywem były jajka ozdabiane cekinami, kury z papieru. Z rąk uczniów wyszły prawdziwe dzieła sztuki! Podczas wykonywania prac, dzieci miały okazję do usprawniania małej motoryki, ćwiczeń precyzji ruchów, uwrażliwiania zmysłów estetycznych, rozbudzania kreatywności i wyobraźni, a przede wszystkim doskonałej zabawy.
Czesława Malinowska-Kenyeres
W klasie ósmej uczennice i uczniowie muszą podjąć ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej edukacji. W ramach doradztwa zawodowego klasa 8b została zaproszona przez Zarząd RECARO AS Polska z siedzibą w Świebodzinie do odwiedzenia fabryki foteli lotniczych. Młodzież mogła zobaczyć, jak wygląda praca w jednej z najbardziej prestiżowych firm w naszym mieście. Uczennice i uczniowie zostali oprowadzeni nie tylko po linii produkcyjnej, ale też po części biurowej.
Oprowadzający naszą grupę Julia Jensen oraz Kamil Maścibrzuch tłumaczyli przyszłym absolwentom naszej szkoły, jakie kompetencje powinien mieć kandydat ubiegający się o konkretne stanowisko pracy w RECARO.
Młodzież wielokrotnie słyszała, że dziś absolutnym minimum na każdym szczeblu kariery zawodowej w RECARO są umiejętność pracy w grupie oraz znajomość przynajmniej jednego języka obcego (najczęściej angielskiego i niemieckiego). Uczennice i uczniowie usłyszeli także, jak może wyglądać ścieżka rozwoju zawodowego od pracownika produkcji do członka kadry zarządzającej i jak ważne jest mądre podejmowanie decyzji dotyczących życia zawodowego.
Żywa lekcja doradztwa zawodowego pod opieką szkolnego doradcy zawodowego Renaty Janik i wychowawczyni klasy 8b Ewy Wójcik została odebrana bardzo pozytywnie. Podczas wizyty pojawiły się pytani do przedstawicieli RECARO, a już po wyjściu z fabryki wszyscy dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Część grupy była zaskoczona organizacją pracy, część wyglądem fabryki i jej zagospodarowaniem. Każdy miał okazję przekonać się, czy praca w firmie produkcyjnej jest odpowiednim miejscem pracy, czy po zakończeniu edukacji będzie szukał zatrudnienia w innym sektorze.
Dziękujemy Prezesowi Panu Thomasowi Kellerowi oraz Zarządowi RECARO Aircraft Seating Polska za zaproszenie, gościnę i upominki, które otrzymaliśmy.
Ewa Wójcik
Uczniowie klasy 6 poszerzają swoje umiejętności w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. Na lekcji techniki uczyli się bezpiecznej obsługi żelazka i deski do prasowania. Dla niektórych był to pierwszy raz, kiedy mieli w ręku żelazko. Wszyscy bardzo poważnie podeszli do zajęć i zarówno dziewczynki jak i chłopcy świetnie wykonali swoje zadania. Nauka poprzez działania praktyczne zawsze przynosi świetne efekty.
Wiesław Leuk
Sprzęt AGD zakupiono ze środków programu #Laboratoriaprzyszłości
Długopisy 3D niewielkie, łatwe w użyciu narzędzia o całkiem sporym potencjale edukacyjnym rozwijającym kreatywność dzieci. Na dobre zagościły w naszej szkole. Cieszą się dużym powodzeniem wśród uczniów oraz nauczycieli. Uczniowie klasy 5b na lekcji wychowawczej o tematyce związanej ze zwyczajami świąt wielkanocnych wykonywali jajka rysowane. Dla wielu z nich było to pierwsze doświadczenie z pracą długopisem 3D. Zadanie nie było takie łatwe, należało się skupić i precyzyjnie poprowadzić długopis po zaznaczonym śladzie w określonym tempie. Następnie wypełnić kontury, aby usztywnić swoją pracę. Wszyscy spisali się znakomicie, pracowali z zainteresowaniem i zaangażowaniem. Powstało wiele oryginalnych i kolorowych jajek wielkanocnych, które wykorzystali do dekoracji swojej klasy. Zajęcia z użyciem długopisów 3D są ciekawą alternatywą w doskonaleniu wielu umiejętności, ale przede wszystkim, dają dzieciom chwile wytchnienia od codziennych zajęć, a pozytywna energia i emocje poprawiają ogólne samopoczucie. :)
Renata Ociepa
Długopisy 3D zakupiono ze środków programu #Laboratoriaprzyszłości
Świąteczne jajka wykonywali także uczniowie z oddziału przygotowawczego, którzy kilka tygodni temu poznali długopisy 3D.
W dniu 31 marca 2023r. w auli szkolnej odbył się szkolny angielsko-niemiecki konkurs recytatorski. W konkursie wzięło udział 50 uczniów z klas 2-8. Recytacje po angielsku odbyły się w dwóch etapach-klasy 2-4 oraz 5-7, a wiersze po niemiecku deklamowali uczniowie klas 5-8. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratulujemy i do zobaczenia w nowym roku szkolnym.
Mirosława Rzepecka
30.03.23 r. klasy 1a i 2b wybrały się na wycieczkę do Starej Chaty u Kowola w Kluczewie. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, między innymi: pokaz wyrabiania masła, śniadanko Wielkanocne, pokaz wykuwania podkowy, przejazd traktorem. Największą radość sprawiły dzieciom zabawy podwórkowe oraz opieka nad zwierzętami. Na zakończenie spotkania odbyło się ognisko. To był dzień pełen wrażeń :)
Dominika Porianda, Jolanta Wojewódka
Spotkanie z Małym Księciem i długopisami 3DUczniowie klas VII a i VII b po omówieniu na lekcjach języka polskiego treści lektury obowiązkowej - Mały Książę autorstwa Antoinea de Saint-Exupéryego - w ramach utrwalenia poznanych aforyzmów i postaci tytułowego bohatera pracowali z długopisami 3D. Z dużym zaangażowaniem poznawali nowe pomoce dydaktyczne, dostępne w szkole dzięki projektowi #Laboratoria Przyszłości. Współpracowali w grupach, wybierając do wykonania przesłanie, które najbardziej zapadło im w pamięć. Niektórzy uczniowie pokusili się o odtworzenie postaci Małego Księcia bądź scen z książki. Wykonali też litery - figury przestrzenne. Efekty można zobaczyć w sali nr 4A.
Iwona Kowalik
Długopisy 3D zakupiono ze środków programu #Laboratoriaprzyszłości
To fragment piosenki, którą śpiewają dzieci w naszej szkole. Ale nie tylko śpiewają. Uczniowie klasy IIc zamienili się w kucharzy i wykonali samodzielnie sałatkę jarzynową, tym samym realizowali tematykę związaną ze zdrowym odżywianiem oraz przygotowaniami do Świąt Wielkanocnych. Każdy przyniósł ugotowane warzywa. Gabinet zamienił się w kuchnię i zaczęło się wielkie krojenie. Kolorowe kosteczki trafiały do miseczek. Po przyprawieniu i ozdobieniu potrawy, dzieci z wielkim apetytem zjadły zdrowy i pyszny posiłek. Nie zapomniały też o swoich rodzicach i rodzeństwie, każdy wziął jej trochę do domu. Wszyscy świetnie się bawili, a przy okazji najedli. Już wiadomo kto zrobi sałatkę na święta.
Renata Kardzis
W ramach programu Laboratoria Przyszłości uczniowie klas młodszych uczęszczający na świetlicę szkolną korzystali z długopisów 3D. Święta tuż, tuż więc uczniowie mieli okazję na zajęciach świetlicowych wykonać kolorowe jajka wielkanocne, które posłużyły do dekoracji świetlicy.
Pracując z długopisem uczniowie uczą się cierpliwości, koncentracji uwagi oraz ćwiczą umiejętności manualne (np. właściwy chwyt pisarski). Ćwiczenia z długopisem 3D są fascynujące oraz motywują do ćwiczeń. Ponadto praca z nimi wyzwala pozytywne emocje, które wspomagają proces uczenia się.
Technologia druku 3D daje uczniom możliwość uczestniczenia w kreatywnych i innowacyjnych zajęciach, a nauczycielom zupełnie nowe możliwości prowadzenia zajęć świetlicowych.
Mirosława Śliwińska
Długopisy 3D zakupiono ze środków programu #Laboratoriaprzyszłości
Podczas zajęć kółka plastyczno-krawieckiego uczniowie zgłębiali tajniki szycia na maszynie. Pod czujnym okiem prowadzącej ćwiczyli krojenie, wycinanie, klejenie i szycie. Tematem przewodnim prac była Wielkanoc, a wykonane zostały z pomocą sprzętu (maszyna do szycia, pistolety na gorący klej) zakupionego w środków #Laboratoriaprzyszłości.
Katarzyna Muszałowska-Jagielnik
W ramach zajęć kółka plastycznego nasi najmłodsi uczniowie ćwiczyli motorykę małą. Klejąc, wycinając i malując usprawniali rękę i tworzyli wielkanocne arcydzieła z kolorowych kartek
Zajęcia rewalidacyjne mają na celu przede wszystkim wyrównywanie szans tak, aby uczniowie mogli później efektywnie pracować wspólnie z całą klasą na lekcjach. Aby osiągnąć ten cel, można stosować przeróżne metody terapeutyczne. W minionym tygodniu po raz kolejny postanowiliśmy wypróbować nowe zdobycze technologiczne naszej szkoły w postaci długopisów 3D. Uczniowie musieli powoli i uważnie trzymać długopisy, a następnie zobrazować motyla. Sprzyjało to również kształtowaniu centralnej koherencji, a także było rewelacyjnym treningiem koncentracji uwagi. Oprócz wszystkich wymienionych zalet edukacyjnych i terapeutycznych, dzięki długopisom 3d, mieliśmy po prostu interesujące zajęcia, a przy tym dużo zabawy i przepiękne motyle!
Zajęcia mogły się odbyć dzięki długopisom 3D pozyskanym przez szkołę w projekcie #Laboratoriaprzyszłości
Wioletta Żytkiewicz
Miesiąc marzec jest szczególnym miesiącem w pamięci Polaków. 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z obchodami tego Święta i dla uczczenia pamięci walczących o wolną Polskę uczniowie klas ósmych przygotowaliśmy spektakl pt .”Jeszcze w zielone gramy”. Bohaterami tego przedstawienia byli żołnierze z oddziału Władysława Grudzińskiego Ps. Pilot i Anastazja Glinicka.
Pilot, Wilk, Gwiazda i Brzoza to pseudonimy poległych żołnierzy, którzy nie chcieli dobrowolnie się poddać. Przez wiele lat nie mieli mogiły, a symbolem bohaterskiej śmierci był samotny krzyż stojący pośród pól.
W role głównych bohaterów wcielili się uczniowie z klasy 8a i 8b . Scenariusz, oprawę muzyczną i scenografię przygotowali wspólnie z uczniami nauczyciele historii.
Ewa Szczepańska, Damian Wentland
Powered by aSc EduPage