Ferie zimowe w Gminie Świebodzin
Propozycja zajęć w czasie ferii zimowych 2020
Urząd Miejski w Świebodzinie - oferta ferii zimowych 2020
I tydzień
27. 01 - Poniedziałek
Biblioteka Publiczna W Świebodzinie
11.00-12.30 - Zimowe mandale - zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat: wycinanka, wydzieranka z kolorowego papieru (Biblioteka – Filia na Os. Łużyckim)
Bezpieczne ferie
Ferie zimowe, zasłużony czas wypoczynku każdego ucznia. Podczas tej przerwy powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie, abyśmy wszyscy wrócili cali i zdrowi do domów po zabawach na śniegu czy lodowisku. Niestety w Polsce tego roku śniegu jest niewiele, a właściwie to wcale go nie ma.
Dnia 21.01.2020 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie ze strażakiem, który opowiadał nam o bezpiecznym odpoczynku. W tej notatce opowiem wam o kilku podstawowych zasadach, których nas nauczył. Przede wszystkim pamiętajmy o ciepłym ubieraniu się, gdyż zimą łatwo o wychłodzenie organizmu. Podczas zabaw nie zapominajmy o rozwadze. Nie rzucajcie w innych twardymi śnieżkami lub kamieniami! Natomiast gdyby naszła was ochota na zabawę sankami, nie róbcie tego w pobliżu dróg, nigdy nie wiadomo kiedy nadjedzie jakiś samochód.
Pierwsze półrocze za nami
Nie tak dawno wypoczęci i z wielkimi planami dotyczącymi nauki i pracy witaliśmy się z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Zanim się obejrzeliśmy minęło kilka miesięcy i przyszedł czas na podsumowanie osiągnięć uczniów naszej szkoły w pierwszym półroczu roku szkolnego 2019/2020.
W klasach I – III postępy w nauce i zachowanie 49 uczniów i uczennic
III Spotkania z Matematyką na UZ
22 stycznia 2020 r. po raz trzeci uczestniczyliśmy w Zielonogórskich Spotkaniach z Matematyka na UZ. Tak jak zwykle na początku uczniowie wysłuchali wykładu. Tym razem uczniowie na wykładzie poznali tzw. Dylemat więźnia. W klasycznej formie jest przedstawiany następująco:
Dwóch podejrzanych zostało zatrzymanych przez policję. Policja, nie mając wystarczających dowodów do postawienia zarzutów, rozdziela więźniów i przedstawia każdemu z nich tę samą ofertę: jeśli będzie zeznawać przeciwko drugiemu, a drugi będzie milczeć, to zeznający wyjdzie na wolność, a milczący dostanie dziesięcioletni wyrok. Jeśli obaj będą milczeć, obaj odsiedzą 6 miesięcy za inne przewinienia. Jeśli obaj będą zeznawać, obaj dostaną pięcioletnie wyroki. Każdy z nich musi podjąć decyzję niezależnie i żaden nie dowie się, czy drugi milczy czy zeznaje, aż do momentu wydania wyroku. Jak powinni postąpić?
Piłka ręczna - chłopcy
Zawody powiatowe w piłce ręcznej chłopców odbyły się 9 stycznia 2020 r. Wzięły w niej udział SP-2, SP-7, SP-, SP-6.Nasz zespól zajął I miejsce i awansował do zawodów rejonowych . Zespól wystąpił w składzie: B. Banach, M. Gawęda, D. Gaweł, S. Lemieszko, K. Prałat, Sz. Juszczak, Sz. Biolon, A. Kowalewski, J. Widrowicz, J. Sitek, S. Biskupiak, K. Kośmider, M. Jakóbowski, K. Danel.
Piłka ręczna - dziewczęta
W dniu 8 stycznia 2020 r. odbył się etap powiatowy Igrzysk Dzieci w piłce ręcznej dziewcząt. W zawodach wzięły udział SP-2, SP-7, SP-6. Nasza szkoła zajęła II miejsce i wystąpiła w składzie ( w nawiasach podano ilość rzucanych bramek): L. Haidai (14), U. Wawrzyniak (8), A. Wyrzykowska, J. Hukiewicz, N. Makowska, M. Obuchanicz, J. Pałasz, N. Gebauer, P. Sawicka, Z. Szczepanik.
ZAADOPTUJ DZIKĄ KOALĘ
Przez kilka miesięcy Australię trawiły ogromne pożary, które pozbawiły wielu mieszkańców dachu nad głową, a nawet życia. Od września spłonęło już ok. 10,7 mln hektarów – to obszar większy niż cała powierzchnia polskich lasów (9,2 mln ha).
Pożary zbierają krwawe żniwo w świecie przyrody, zabijając zwierzęta lub pozbawiając je pożywienia i siedlisk. Szacuje się, że ok. 1,25 miliarda zwierząt zginęło lub zostało rannych w ogniu. Według ekspertów, pokłosiem płomieni może być nawet wyginięcie niektórych gatunków.
Ozdoby świąteczne
Ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów naszej szkoły na lekcjach plastyki pod kierunkiem pani Agnieszki Jęcz.
18
Bożonarodzeniowa kartka
Pod koniec grudnia odbył się w naszej szkole konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową. Wybór tej najpiękniejszej nie był łatwy. Kartki wykonane zostały różnymi technikami, dzieci ozdabiały je farbami, kredkami, koralikami, kolorowym papierem, bibułą, wstążką, koronką. Po wnikliwej obserwacji komisja postanowiła nagrodzić i wyróżnić następujących uczestników konkursu:
„Rodzice czytają dzieciom” – impreza czytelnicza dla uczniów klas pierwszych
Dzieci od najwcześniejszych lat bardzo interesują się książeczkami. Już przedszkolaki proszą rodziców o kupienie bajeczki i przeczytanie jej. Jednak to czy dziecko polubi książki, czy chętnie będzie je czytać w dorosłym życiu, w dużym stopniu zależy od jego rodziców. Oni są pierwszymi przewodnikami po świecie książek i najlepiej mogą zmotywować i zachęcić swoje dzieci do czytania.
Przedszkolaki w naszej bibliotece szkolnej
Od kilku lat zapraszamy do naszej biblioteki dzieci z przedszkoli. Tym razem nasze zaproszenie przyjęło Przedszkole nr 1 w Świebodzinie i dnia 4 grudnia 2019 roku grupa „Pszczółki” wraz z paniami wychowawczyniami zawitała do naszej biblioteki.
Po serdecznym przywitaniu dzieci zajęły miejsca przy stolikach i rozpoczęło się poznawanie biblioteki. Program wizyty obejmował:
Uroczystość mianowania na czytelnika biblioteki szkolnej
W grudniu 2019 roku uczniowie klas pierwszych z wychowawczyniami – p. Wiesławą Zielińską (kl. I a) i p. Czesławą Malinowską-Kenyares (kl. I b) zostali zaproszeni do szkolnej biblioteki na uroczystość mianowania na czytelnika. Pierwsza wizyta w bibliotece jest bardzo ważna – ma zachęcić dzieci do częstego wypożyczania książek, kształtować pozytywny stosunku do książek i czytania, rozwijać nawyk czytania od najwcześniejszych lat, zwłaszcza czytania dla przyjemności.
Szkolne kolędowanie
Tradycją w naszej szkole jest wspólne śpiewanie kolęd. W ostatni dzień przed świąteczną przerwą zimową uczniowie spotykają się w auli szkolnej, aby wysłuchać i zaśpiewać najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Już od rana na szkolnym korytarzu rozbrzmiewały kolędy w wykonaniu uczniów klasy VI b Pójdźmy wszyscy do stajenki pod kierunkiem pana Andrzeja Mroczkowskiego. Te pierwsze śpiewy stworzyły niezwykle uroczysty, świąteczny nastrój. Następnie w podobnej radosnej atmosferze odbyły się spotkania uczniów w klasach, gdzie złożyli sobie życzenia i miło spędzili czas. Po wigiliach klasowych razem z wychowawcami udali się do auli szkolnej, żeby zaprezentować wylosowane wcześniej kolędy lub pastorałki. Na zakończenie wspólnego kolędowania wszyscy odśpiewali Jest taki dzień
II Spotkanie z Matematyką na UZ
18 grudnia 2019 r. po raz drugi grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w Zielonogórskich Spotkaniach z Matematyką na UZ, którego organizatorem jest Koło Naukowe Laboratorium „Matematyczne” Paradoks pod kierunkiem opiekuna koła dr Krystyny Białek. Celem spotkań jest zaprezentowanie różnorodnych aspektów matematyki, zachęcenie do dyskutowania, badania, wyciągania wniosków, stawiania hipotez. Wykład rozpoczynający pt. „Wiem, że nic nie wiem” poprowadził dr hab. Zbigniew Świtalski, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Grecki filozof Sokrates używał zwrotu "wiem, że nic nie wiem". Chciał w ten sposób pokazać, że drogą do poznania mądrości jest świadomość swojej niewiedzy. Na przykładzie zagadki logicznej o dwóch matematykach pokazał jak na podstawie „wiedzy, o tym że się nie wie” można wyciągnąć jak najbardziej słuszne wnioski i otrzymać odpowiedź. A o to zadanie.
Świąteczna wycieczka 5d i 6e
20.12.2019 r. uczniowie klas 5d oraz 6e wraz z opiekunami wybrali się do Teatru Wielkiego w Poznaniu na przedstawienie pt. Dziadek do orzechów. Celem wyjazdu było poznanie słynnego widowiska, które wprowadza w tematykę i atmosferę świąt Bożego Narodzenia, oraz zgłębienie tajników sztuki baletowej.
Razem na Święta
Zgodnie z zatwierdzonym Programem Wychowawczym Szkoły w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia przystąpiono w szkole do przygotowań związanych z wyjściem uczniów do seniorów z Powiatowego Domu Pobytu Dziennego HOMINI. Szkoła włączyła się do akcji MEN "Razem na Święta". Koordynatorem akcji była logopeda - p. Beata Gordzelewska
Mikołajkowy prezent dla uczniów klasy 5e i 6c
11 grudnia 2019 r. w ramach prezentu mikołajkowego od rodziców pojechaliśmy na wycieczkę do stolicy Wielkopolski – Poznania. Zwiedzaliśmy Rogalowe Muzeum Poznania. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się jak powstaje najbardziej znany przysmak w regionie, z czego się składa, jak smakuje oraz skąd wzięła się nazwa Rogali Świetomarcińskich. Poznaliśmy gwarę i historię Poznania. Każdy z nas otrzymał pamiątkowy certyfikat. Poznańskie legendy w 6D-Blumbry, także zrobiły na nas ogromne wrażenie. Jarmark bożonarodzeniowy zachwycił wieloma ciekowymi stoiskami. Dziękujemy za tak miły prezent.
Świąteczne zwiedzanie muzeum
3a odpowiedziała na zaproszenie Muzeum Regionalnego w Świebodzinie i 18 grudnia uczestniczyła w świątecznym oprowadzaniu po muzeum i wspólnym kolorowaniu bombek z motywami świebodzińskiej architektury. Było ciekawie i twórczo, bo niektóre dzieci zaproponowały zmiany w kolorystyce budynków i herbu miasta.