Konkurs czytelniczo-fotograficzny ZACZYTANI
ZAPRASZAM do udziału w zapowiadanym od kilku dni KONKURSIE.
Od dwóch miesięcy trwa przymusowa przerwa w szkole. Nauka odbywa się w domu. Jest to bardzo trudny, stresujący okres, zwłaszcza że wciąż nie wiemy kiedy wrócimy do „normalności”, kiedy powrócimy do szkoły.
Jak spędzać czas po odrobieniu lekcji, skoro brakuje już pomysłów, a wychodzenie z domu jest ograniczone.
Sztuka ziemi
Plastyka
Temat: Sztuka ziemi
Przy okazji realizacji tego tematu uczniowie ingerowali w pejzaż.
Obszarem ich działalności artystycznej stała się przestrzeń ziemi: ogród, łąka, pole, plaża, las.
Poniżej efekty uczniowskiej twórczości.
Nauczyciel – Agnieszka Jęcz
2424
MAJ MIESIĄCEM KSIĄŻKI I CZYTANIA – ciąg dalszy
„Kto czyta żyje wielokrotnie.
Kto zaś z książkami, obcować nie chce - na jeden żywot jest skazany.”
Józef Czechowicz
czytaj więcej Maj_Miesiacem_Ksiazki_i_Czytania_-_cd..pdf
MAJ MIESIĄCEM KSIĄŻKI I CZYTANIA – ciąg dalszy
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska
Czy wiesz, że…
Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Sussex wykazały, że:
– czytanie redukuje stres o 68%
– słuchanie muzyki o 61%
– filiżanka herbaty o 54%
– spacer o 42%
MAJ MIESIĄCEM KSIĄŻKI I CZYTANIA
„Książka – nierozdzielny towarzysz,
przyjaciel bez interesu, domownik bez naprzykrzania”
Ignacy Krasicki
W maju przypadają ciekawe DNI związane z czytelnictwem, bibliotekami i książką: 8 maja – Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, 21 maja – Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego, 29 maja – Dzień Działacza Kultury i Drukarza, a w dniach od 8 do 15 maja Tydzień Bibliotek. Głównym celem obchodów tych dni jest propagowanie czytelnictwa.
Święto Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja ustanowiona została przez Sejm Czteroletni w 1791 roku. Była ona odważną próbą przeprowadzenia koniecznych reform ustrojowych w Rzeczypospolitej i dawała Polakom nadzieję na wzmocnienie pozycji kraju w Europie.
Święto Konstytucji 3 Maja ustanowione zostało Świętem Narodowym w 1919 roku, ale w czasach PRL-u zostało zniesione przez komunistyczne władze. Przywrócono je ustawą z 1990 roku w wolnej, demokratycznej Polsce.
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to stosunkowo młoda uroczystość. Została bowiem wprowadzona 20 lutego 2004 roku, aby wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
Flaga symbolizuje suwerenność państwową i narodową. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Biel pochodzi m.in. od bieli orła, będącego godłem Polski, który znajduje się na czerwonym tle.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2020
Dnia 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi zwany też Światowym Dniem Ziemi i Międzynarodowym Dniem Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 1990 roku.
Dzień Ziemi jest najbardziej znanym ze świąt, którego głównym celem jest propagowanie postaw ekologicznych. Każdego roku Dzień Ziemi obchodzony jest pod innym hasłem przewodnim – porusza i nagłaśnia ważną tematykę ekologiczną związaną z ochroną środowiska naturalnego naszej planety. W roku 2020 tematem wiodącym obchodów jest działanie na rzecz klimatu.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Dnia 23 kwietnia przypada ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH. Dzień ten obchodzony jest na świecie od 1996 roku, a w Polsce od 2008 roku. Głównym celem obchodów jest promowanie czytelnictwa, publikacji książek, a także ochrony działalności twórczej. Od 1994 roku obowiązuje ustawa o prawie autorskim, dzięki której wszelkie dzieła stworzone przez twórcę są chronione prawem. Mogą to być bardzo różne wytwory: książki, wiersze, obrazy, zdjęcia, artykuły, filmy, piosenki, sztuki teatralne, rękodzieło, gry wideo, gry komputerowe i inne. Dzieła udostępniane w Internecie też podlegają prawu autorskiemu.
Płonie największy park narodowy w Polsce. Sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna.
W niedzielę 19 około godziny 19.30 jeden z mieszkańców Kopytkowa zauważył uciekające łosie, a następnie unoszący się słup dymu. Rozpoczął się potężny pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego – największego parku narodowego w Polsce. Sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna, a pożaru dotychczas nie udało się opanować. Park co roku zmaga się z pożarami, jednak nie przekraczają one 200 hektarów. Obecnie spłonęło już ponad 1400 ha.
Czytelnicze prezentacje
Co by tu dzisiaj przeczytać ?
Uczniowie często oprócz lektur nie czytają innych książek. Jak zaradzić temu zjawisku, jak zachęcić ich do czytania? Pewnym sposobem mogą być ciekawe akcje czytelnicze, podczas których uczniowie mogliby pokazać swoje różnorodne zdolności (organizacyjne, lidera, pisarskie, aktorskie, plastyczne, współpracy z grupą). Uczniowie lubią wyzwania, potrafią zaskoczyć kreatywnością, trzeba im tylko stworzyć ku temu okazję. Taką okazją stało się zadanie pod hasłem: „Co by tu dzisiaj przeczytać?”. Ciąg dalszy tutaj oraz prezentacja foto.