Nowy cykl porad dla rodziców, uczniów i nie tylko:
Apteczka pierwszej pomocy ppsychologiczno&pedagogicznej 2020/2021
Nowy artykuł: Skąd zaburzenia emocjonalne u dzieci ?
Zapraszamy
Nowy cykl porad dla rodziców, uczniów i nie tylko:
Apteczka pierwszej pomocy ppsychologiczno&pedagogicznej 2020/2021
Nowy artykuł: Skąd zaburzenia emocjonalne u dzieci ?
Zapraszamy
W czasie trwania zdalnej nauki uległy zmienie godziny pracy szkolnego psychologa i pedagoaga.
W zakładce W szkole/Pedagog i psycholog - dokładny opis godzin pracy.
„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.
J. Piłsudski.
Obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest polskim świętem państwowym upamiętniającym odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Uwolnienie kraju z jarzma zaborców nastąpiło 11 listopada 1918 r, kiedy to Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po 123 latach Polska odzyskiwała niepodległość.
W ciągu swych dziejów Polacy byli dręczeni przez sąsiadów, skazywani na rozbiory, zesłania, obozy koncentracyjne. Czasem też nasze narodowe wady i grzechy przyczyniały się do tragedii. Wolność swą naród może umacniać, ugruntowywać albo ją utracić. Nie dzieje się to zazwyczaj z dnia na dzień. To jest proces, który narasta powoli. Albo naród miłuje Ojczyznę, ceni sobie wolność i czyni wszystko, by ją zachować, albo zapomina o Ojczyźnie, lekceważy wolność i marnotrawi wysiłek i ofiary wielu pokoleń.
Słowo "ojczyzna" zdaniem śp. Ojca Świętego posiada dla Polaków takie znaczenie pojęciowe i uczuciowe, którego nie znają inne narody Europy i świata. To słowo jest nam szczególnie drogie, bo wiąże się z nim wiele ofiar, krzywd i zagrożeń, jakich doświadczył naród polski w swych dziejach. Miłość do Ojczyzny wiąże się z odpowiedzialnością za jej losy i często wiele kosztuje. Ale służba Ojczyźnie nie zawsze wymaga ofiary krwi. Służba Ojczyźnie żąda także ofiary wytrwałej pracy, nauki, wychowania młodego pokolenia i pielęgnowania kultury.
Agnieszka Boruszewska
Prace uczniów wykonane w domu podczas lekcji plastyki online
Biuro Programu „Niepodległa” w celu upamiętnienia odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w 2018 r. zainicjowało akcję „Niepodległa do Hymnu”. W ramach akcji 11 listopada br. o godz. 12.00 w wielu miejscach w Polsce i na świecie zostanie uroczyście odśpiewany lub zagrany „Mazurek Dąbrowskiego”.
W tym roku, ze względu na zaistniałą sytuację oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników, świętowanie będzie miało charakter symboliczny. Do akcji można się przyłączyć m.in. poprzez włączenie transmisji „Mazurka Dąbrowskiego” w radiu lub telewizji, rodzinne odśpiewanie hymnu w domu lub wzięcie udziału w wydarzeniach kulturalnych online.
My również zachęcamy do wzięcia bezpiecznego udziału w tej pięknej, patriotycznej akcji.
Zapraszamy na żywą lekcję historii – a główną jej bohaterką jest Pani Wanda Siemiginowska – Vice-Prezes Świebodzińskiego Związku Sybiraków, która odwiedziła naszą szkołę z początkiem października br.My uczniowie klas 8 SP2 mieliśmy okazję zrozumieć specyfikę danych czasów i poznaliśmy ją z perspektywy zwykłej – niezwykłej kobiety, która bez własnej woli została wciągnięta przez los na czarne karty historii.
Pani Wanda jeszcze jako pięcioletnia dziewczynka, za sprawą decyzji Związku Sowieckiego, wraz ze swoją rodziną 10 lutego roku 1940 , została wywieziona w głąb Rosji, na mroźną Syberię, z dala od wszelkiej cywilizacji.
Deportacjata zapoczątkowała jej gehennę i kilkuset tysięcy polskich obywateli, którzy znaleźli się na „nie-ludzkiej ziemi” z jednym tytułem winy: w dniu 17 września 1939 roku byli obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej.
Długa jest historia zsyłek Polaków na Syberię, sięga początków XVI wieku. Zsyłki na Syberię dotykały przede wszystkim uczestników walk o uniezależnienie się państwa polskiego od rosyjskiego imperium.
Męczeńska droga Pani Wandy i innych deportowanych zaczynała się już w momencie najścia NKWD na ich domy, gdy dawano im kilkanaście minut na spakowanie się. Potem był trwający kilkadziesiąt dni transport na Syberię, w bydlęcych wagonach przy mrozie sięgającym pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Często „miejscem osiedlenia” był zaśnieżony step lub tajga. Śmiertelność zwiększała również mordercza praca w kopalniach złota, niklu, węgla czy uranu. Dorośli pracowali bardzo ciężko, a pani Wanda tak jak inne dzieci, często schorowane, ciągle głodne, szukały pożywienia w tajgach i mogły tylko marzyć o książkach czy zabawkach.Wiele dzieci umarło, nie wróciło, Pani Siemiginowskiej udało się.Niestety tata i brat naszej wspaniałej bohaterki pozostali na nieludzkiej ziemi. Pani Wanda także w swoim późniejszym życiu wielokrotnie udowodniła, że Ojczyzna ma dla niej olbrzymie znaczenie. Wielokrotnie w swojej opowieści powtarzała nam dwa najważniejsze dla niej słowa: OJCZYZNA i BÓG. To one trzymały i ją i wielu Polaków przy zyciu.
Agnieszka Boruszewska
Gdy dowiedziałem się o spotkaniu od razu byłem za tym pomysłem, ponieważ wydawało mi się to być ciekawym doznaniem, i nie pomyliłem się. Przejęła mnie bardzo historia Pani Wandy. (Kamil, klasa 8)
Opowieści Pani Siemiginowskiej były bardzo wzruszające. Spotkanie spodobało mi się bardzo, moim kolegom i koleżankom również. To była bardzo ciekawa i wartościowa lekcja historii, którą powinien przeżyć każdy Polak! (Oskar, klasa 8)
Historia Pani Wandy pokazała mi ile człowiek jest w stanie przetrwać. Pani Wanda często powtarzała w swojej opowieści , że wielu Sybirakom w przetrwaniu pomogła przede wszystkim wiara w Boga i w powrót do domu, do Ojczyzny. (Ola, klasa 8)
Dnia 8 października br. w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Wandą Siemiginowską, Vice Prezesem Związku Sybiraków Świebodzin. Wzięły w nim udział wszystkie klasy ósme. Pani Wanda opowiadała nam o życiu na Sybirze, na który została wywieziona, gdy miała nieco ponad 5 lat. Opowiadała o tych dniach, w których ciężko było mieć jakąkolwiek nadzieję na lepszy czas, o pobycie na zesłaniu, gdzie była zasada ,,nie pracujesz - nie jesz". Każdy dorosły, niezależnie od stanu zdrowia, musiał pracować dla swojej rodziny. Mieszkano w warunkach, których dziś sobie nie wyobrażamy - w barakach, które były zajmowane przez 20 do nawet 40 rodzin. Nasza sybiraczka, z rodzicami i dwójką rodzeństwa trafiła do baraku wraz z dwudziestoma innymi rodzinami. Jej rodzice codziennie ciężko pracowali, przy temperaturach osiągających nawet -50C. Któregoś dnia jej tata zginął z wycieńczenia i chorób, i mama musiała zająć się całą trójką dzieci. Po kilku latach pobytu na Sybirze została przeniesiona wraz z rodzeństwem do środkowej Azji, do domu dziecka. Znajdowali się około 30 kilometrów od swojej mamy. Ich warunki nieco poprawiły się, uczyli się nawet tego, że są Polakami oraz że powinni być z tego dumni. Oczywiście nie mówiono wszystkiego, na przykład prawdy o zachowaniu Rosjan wobec naszego kraju. Gdy brat pani Wandy skończył 18 lat, dano mu 3 dni odpoczynku i wzięto do wojska. W niedługim czasie został zamordowany w Katyniu. Mogła odwiedzić jego grób dopiero po latach, po powrocie do Polski. Cały ten pobyt na zesłaniu był dla niej koszmarem, niektóre widoki ma do dziś przed oczami, mimo upływu lat. Nauczona tymi zdarzeniami chciała nam przekazać, aby nigdy nie tracić nadziei, bo zawsze jest wyjście. W jej przypadku nadzieja, która tliła się gdzieś w sercu spełniła się mimo, iż szansy praktycznie nie było, i mogła wrócić do Ojczyzny. Prosiła, aby pamiętać o Bogu, któremu zawsze możemy powierzyć nasze problemy i mieć w nim ufność. Moim zdaniem spotkanie było bardzo wzruszające,i zrozumiałam przez nie, aby doceniać to co mamy, czyli chociażby jedzenie czy dach nad głową.
Julia
Przygotowanie do zajęć/spotkania online
Podczas zajęć/spotkania online
Liczymy, że dzięki Waszemu zachowaniu i zaangażowaniu lekcje online będą ciekawym i przyjemnym doświadczeniem zarówno dla innych uczniów jak i nauczycieli.
Co w razie kłopotów technicznych?
Pamiętaj wszyscy znaleźliśmy się w nowej sytuacji i uczymy się każdego dnia.
Nauczyciel na pewno będzie dla Ciebie wyrozumiały, jeśli z przyczyn niezależnych od Ciebie nie będziesz uczestniczył we wszystkich lekcjach video, możesz usprawiedliwić swoją nieobecność wysyłając wiadomość do nauczyciela przez Librusa.
2 listopada niewątpliwą gwiazdą tegorocznej jesieni w klasie 3 c została dynia. Na zajęciach dzieci pogłębiały wiadomości na temat roli dyni w codziennej diecie, dowiedziały się w jaki sposób można ją przetwarzać i co można z niej zrobić. Trzecioklasiści doskonalili również umiejętność redagowania opisu dyni na podstawie własnych obserwacji oraz zgromadzonego słownictwa. Potem na zajęciach komputerowych wykonali reklamę zachęcającą do spożywania dyni. Nie obyło się bez lapbookowego szaleństwa. Przy wykonaniu lapbooków było mnóstwo pracy z wycinaniem, kolorowaniem, uzupełnianiem, składaniem, planowaniem i przyklejaniem.
Święto Dyni było świetnym sposobem na doskonalenie umiejętności polonistycznych, przyrodniczych oraz plastyczno-technicznych. Moi uczniowie pokochali lapbooki. Ta metoda pracy bardzo im się podoba więc na pewno do niej wrócimy.
M.Keklak
Za oknami króluje piękna złota jesień. Jesiony przy szkole codziennie \wyglądają inaczej. Mają czerwonobordowe korony, a dolne gałęzie obsypane są zielono-żółtymi liśćmi. Na wierzbie przybywa żółtych liści, które delikatnie prześwitują między zielonymi. Za to niewielki miłorząb jest zupełnie złoty, a jego wachlarzykowate liście tworzą śliczny dywan nieopodal parkingu dla rowerów.
Dzieci ze świetlicy szkolnej od kilku dni z ogromną precyzją kolorują jesienne obrazki. Nie brakuje im pomysłów i ciekawie dobierają kolory. Ćwiczą cierpliwość i dokładność. Dzięki ich pracom w świetlicy zawsze będzie wesoło, zwłaszcza wtedy, gdy za oknami zapanuje jesienna szaruga.
Alina Szumska
klasa 4 : Czym jest linia i punkt ?
klasa 5: Słoneczniki inspirowane słonecznikami Vincenta van Gogha
klasa 6: Pierwsze kroki do rysunku
klasy 7: Sztuka czy kicz
Pomysł i realizacja - Małgorzata Keklak
W środę 7 października br. o godz. 8.00 w auli szkolnej spotkały się wszystkie klasy pierwsze i zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu szkoły. Potem Zastępca Burmistrza Pani Anna Fabiś i Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Pani Grażyna Chmielewska złożyły najmłodszym uczniom życzenia, by zawsze dobrze czuli się w szkole, nie mieli kłopotów w nauce i zawiązywali trwałe przyjaźnie. Dyrektor szkoły Pan Marian Wieczorek pokazał pierwszoklasistom wielki ołówek służący do pasowania i zdradził im jego magiczną moc zamiany dzieci w uczniów.Swoją sympatyczną przemową rozluźnił nieco atmosferę i w dalszej części uroczystości, pierwszoklasiści bezbłędnie zaśpiewali piosenkę o szkolnych przyjaciołach, wyrecytowali wiersz o prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię i zdali egzamin z wiedzy o Polsce. Potem z wielkim przejęciem złożyli ślubowanie. Następnie Pani Wiceburmistrz Anna Fabiś magicznym ołówkiem pasowała dzieci na uczniów, a Pan Dyrektor gratulował im i wręczał dyplomy. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, dzieci pożegnały gości i wspólnie obejrzały film. Prezenty od burmistrza – odblaskowe worki z herbem miasta sprawiły im wielką radość i w przeciwieństwie do rozdawanych dotychczas kamizelek, rozmiar pasował każdemu.
To był ważny dzień w życiu 59 pierwszaków. Szkoda, że ze względu na bezpieczeństwo w czasie pandemii, rodzice nie mogli być z nimi.
Życzymy najmłodszym uczniom naszej szkoły, by dotrzymanie złożonego ślubowania nie okazało się dla nich zbyt trudne, by byli zdrowi i zawsze mogli uczyć się w szkole.
Wychowawczyniom klas pierwszych, Paniom: Krystynie Gruslis (1a), Alinie Szumskiej (1b), Beacie Gwozdowskiej (1c), życzymy sukcesów w nauczaniu dzieci i udanej współpracy z rodzicami podopiecznych.
A.Sz.
2 października 2020 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w X Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do nauki i utrwalenia znajomości tabliczki mnożenia. W tym dniu uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły mogą przekonać się czy są ekspertami w tabliczce mnożenia.
W tym roku szkolnym „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była również w klasach drugich i trzecich. Komisja egzaminacyjna złożona z uczniów klasy 3 c przeprowadziła pisemny egzamin wśród najmłodszych uczestników akcji. Do egzaminu przystąpiło 110 uczniów klas 2-3. Pomyślnie zmagania zakończyło 39 osób. Otrzymali oni tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia i specjalne odznaki. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły wśród najmłodszych uczestników akcji wiele pozytywnych emocji a wspólna zabawa zachęciła ich do nauki tabliczki mnożenia.
Gratulujemy wszystkim uczniom którzy w tegorocznej akcji zdobyli certyfikat potwierdzający ich mistrzostwo w mnożeniu. Dziękujemy Asystentom i Egzaminatorom za sprawne przeprowadzenie egzaminu. Cieszymy się, że to matematyczne święto weszło na stałe do naszego szkolnego kalendarza.
Małgorzata Keklak
Wszyscy uwielbiamy niespodzianki. W tym dniu koleżanki przygotowały drobne upominki. Były słodkości i drbnostki własnoręcznie wykonane. Ananasy z 2 A serdecznie dziękują nawspanialszym koleżankom.
Pozdrawiamy
Zainspirowani smakami jesieni i darami z ogrodów i sadów w czasie zajęć przygotowaliśmy ulubione przekąski, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa i higieny. Cieszymy się, że możemy doświadczać, próbować i eksperymentować. Uwielbiamy takie zajęcia.
Pozdrawiamy!
Uczniowie klasy 2 a
W słoneczny poniedziałek 28 września 2020 odbyły się powiatowe zawody lekkoatletyczne dla chłopców i dziewcząt z rocznika 2008 i młodszych. Naszą szkołę reprezentowało 30 uczniów.
Do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Zielonej Górze, zakwalifikowali się następujący uczniowie:
Chernat Żenia z kl. 6d – II miejsce w biegu na 60m, oraz II miejsce w skoku w dal
Bajwolska Julia z kl. 6d – IV miejsce w rzucie piłeczką palantową
Milewska Klaudia z kl. 7b – I miejsce w skoku w dal, oraz III miejsce w biegu na dystansie 60m
Malecka Weronika z kl. 7b – II miejsce w biegu na dystansie 600m
Chełminiak Tymoteusz z kl. 6b – IV miejsce w rzucie piłeczką palantową
Głos Miłosz z kl. 6d – III miejsce w rzucie piłeczką palantową
Haidai Anatolii z kl. 6e – I miejsce w biegu na dystansie 1000m
Okowiński Alex z kl. 5a – I miejsce w biegu na dystansie 600m
Kamiński Wojciech z kl. 6c – II miejsce w biegu na 600m, oraz II miejsce w skoku w dal
Woźniak Alexander z kl. 6c – III miejsce w biegu na 600m, oraz IV miejsce w skoku w dal
Nowak Filip z kl. 6c – II miejsce w biegu na 1000m
Wolniewicz Kacper z kl. 6a – III miejsce w biegu na 60m, oraz III miejsce w skoku w dal
Melnyk Jakub z kl. 6a – II miejsce w biegu na 300m
Kort Maciej z kl. 6a – II miejsce w rzucie piłeczką palantową na odległość
Gratulacje dla zwycięzców i oczywiście życzymy powodzenia w walce o medale Lubuskiej Olimpiady Młodzieży
Dzień później we wtorek 29 września do rywalizacji lekkoatletycznych przystąpiła młodzież z rocznika 2006 i młodszych (klasy VIII i VII)
Do finału wojewódzkiego, który odbędzie się w czwartek 8 października 2020 w Zielonej Górze, zakwalifikowali się następujący uczniowie:
Paszkowska Wiktoria z kl 8c – II miejsce w biegu na dystansie 600m
Wiedrowicz Jakub z kl. 7c – III miejsce w biegu na 1000m
Myszkowski Wojtek z kl. 8d – II miejsce w skoku w dal
Rosiński Łukasz z kl. 8b – III miejsce w skoku w dal, oraz II miejsce w biegu na 60m
Popławski Piotr z kl. 8b – I miejsce w biegu na 300m
Jakóbowski Miłosz z kl. 7d – I miejsce w biegu na 60m
Podemski-Jóźwicki Szymon z kl. 8c – IV miejsce w biegu na 60m
Życzymy powodzenia w finałach LOM.
Uczniowie klasy 2a powiatali jesień w ogrodzie dziadka Amelki. Gospodarz powiatł dzieci darami z ogrodu i sadu. Następnie pokazał działki swoich znajomych. Uczniowie poznawali różne smaki, zapachy i kolory. Pogoda tego dnia dopisała.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych i Ogólnopolskiego Dnia Seniora.
Uczniowie klasy 6A i 6D przygotowują prace plastyczne nt. Moda dla Seniora.
Uczniowie wykonali małe plakaty z propozycjami mody dla seniora, prace są ciekawe, zwariowane i kolorowe wykonane techniką kolażu z wykorzystaniem wycinków z gazet.
Rozpoczęły się rozgrywki Lubuskiej Olimpiady Młodzieży organizowane przez Szkolny Związek Sportowy ZIEMIA LUBUSKA. We wtorek 22 września 2020 na stadionie miejskim w Świebodzinie rywalizowali chłopcy klas szóstych szkół podstawowych z rocznika 2008 w piłce nożnej. Awans do następnego szczebla rozgrywek uzyskała nasza szkoła wygrywając z rówieśnikami ze świebodzińskiej siódemki 8:4
Czekamy na dalsze sukcesy:)
Zdjęcia z meczu piłki nożnej chłopców SP-2 kontra SP-7 - rocznik 2008
Zaufajmy sobie wzajemnie podczas dni szkolnych, jakie nadeszły.
Zróbmy to dla Naszych dzieci.
Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy SP2
Powered by aSc EduPage