Ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów naszej szkoły na lekcjach plastyki pod kierunkiem pani Agnieszki Jęcz.
Aktualności
Ozdoby świąteczne
- 18
Bożonarodzeniowa kartka
Pod koniec grudnia odbył się w naszej szkole konkurs na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową. Wybór tej najpiękniejszej nie był łatwy. Kartki wykonane zostały różnymi technikami, dzieci ozdabiały je farbami, kredkami, koralikami, kolorowym papierem, bibułą, wstążką, koronką. Po wnikliwej obserwacji komisja postanowiła nagrodzić i wyróżnić następujących uczestników konkursu:
I miejsce- Hanna Gawęda (2c)
II miejsce- Nadia Kokocińska (1a)
III miejsce- Eliza Rodobolska (2c)Wyróżnienia:
Anita Siedlecka (1a), Michał Wojciechowski (1b), Nadia Deręgowska (2c).Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział!
Edyta Brodzińska-Kowalczyk, Joanna Krych
6
„Rodzice czytają dzieciom” – impreza czytelnicza dla uczniów klas pierwszych
Dzieci od najwcześniejszych lat bardzo interesują się książeczkami. Już przedszkolaki proszą rodziców o kupienie bajeczki i przeczytanie jej. Jednak to czy dziecko polubi książki, czy chętnie będzie je czytać w dorosłym życiu, w dużym stopniu zależy od jego rodziców. Oni są pierwszymi przewodnikami po świecie książek i najlepiej mogą zmotywować i zachęcić swoje dzieci do czytania.
Czytanie dzieciom wspierają media: radio, telewizja, Internet, które rozpowszechniają akcje czytania („Narodowe Czytanie”, „Cała Polska Czyta Dzieciom”, „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania”). Dzięki takim akcjom idea czytania dzieciom stała się znana milionom Polaków. Wzrosła świadomość dorosłych jak ważne jest głośne czytanie dzieciom, jak korzystnie wpływa na ich rozwój, aby wyrosły na mądrych i szczęśliwych ludzi.
W naszej szkole głośne czytanie dzieciom jest wieloletnią tradycją. W tym roku szkolnym, uczniowie klas pierwszych z paniami wychowawczyniami (z p. Czesławą Malinowską-Kenyares i p. Wiesławą Zielińską) przyszli 5 grudnia 2019 roku do naszej biblioteki szkolnej, aby posłuchać fragmentów zabawnych utworów. A czytały im mamy (p. Marta Siedlecka, p. Dominika Niedźwiedź, p. Anna Wojciechowska i p. Emilia Dąbkowska), a także p. dyr. Beata Mrozowicz i p. Marta Łobażewicz. Wystrój biblioteki uległ pewnym zmianom – na podłodze leżał dywan i poduszki, co mile zaskoczyło pierwszoklasistów. Po przywitaniu uczniowie zajęli miejsca na dywanie. Dzieci mogły, jak w domu, usiąść, położyć się, przytulić do poduszek i posłuchać fragmentów zabawnych książek z serii „Już czytam” i „Czytam sobie” (najbardziej podobały się książki: „Bigos z Mamutka: horrorek” – autorka: M. Strękowska-Zaremba; „Tajemnica pewnej sąsiadki” – autorka: M. Kapelusz; „Fiord i zaginiony naszyjnik” – autorka: A. Stelmaszyk). Zaproszone do czytania panie wspaniale wywiązały się z zadania, zachwyciły umiejętnością modulowania głosu, potrafiły wzbudzić zainteresowanie dzieci, wywołać radość i śmiech. Dzięki temu uczniowie wynieśli z tego spotkania miłe wspomnienia, a czytanie będzie im się kojarzyć z relaksem i radością. Udało się uczynić ważny krok w kierunku kształtowania nawyku czytania dla przyjemności, wśród naszych najmłodszych uczniów.
Angażowanie rodziców w akcje czytania na terenie szkoły daje możliwość ukierunkowania ich pracy z dziećmi w domu. Zachęcamy rodziców do czytania najmłodszym, ale także i młodzieży. W dobie komórek, gier komputerowych, Internetu, portali społecznościowych trudno jest przekonać dzieci, że poza komputerem, smartfonami i kreskówkami w telewizji istnieje jeszcze coś ciekawego, czyli książki. Sposobem jest na pewno wspólne rodzinne spędzenie czasu i głośne czytanie. To nie tylko wspaniała rozrywka wzmacniająca więzi emocjonalne, to niezapomniane chwile, których wspomnienie pozostanie dzieciom na całe życie i w przyszłości będą chciały je przeżywać i pielęgnować w swoich rodzinach.
Izabela Żukowska
59
Przedszkolaki w naszej bibliotece szkolnej
Od kilku lat zapraszamy do naszej biblioteki dzieci z przedszkoli. Tym razem nasze zaproszenie przyjęło Przedszkole nr 1 w Świebodzinie i dnia 4 grudnia 2019 roku grupa „Pszczółki” wraz z paniami wychowawczyniami zawitała do naszej biblioteki.
Po serdecznym przywitaniu dzieci zajęły miejsca przy stolikach i rozpoczęło się poznawanie biblioteki. Program wizyty obejmował:
- zwiedzanie biblioteki (dzieci ustawiły się jedno za drugim i wędrując między regałami zobaczyły jak dużo książek jest w bibliotece)
- głośne czytanie przez p. Martę Łobażewicz fragmentu książki J. Bednarek: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”
- zabawy z „Książką z dziurą”, którą napisał H. Tullet (dzieci przekonały się jak ciekawie można spędzić czas z taką książką, rysowały, a następnie rzucały papierowe kulki do kosza do gry w koszykówkę w „Książce z dziurą”)
Celem wizyty przedszkolaków w naszej bibliotece szkolnej było pokazanie im dużej biblioteki, z której w niedalekiej przyszłości niektórzy z nich będą korzystać, kształtowanie pozytywnego stosunku do książek i czytania, rozwijanie umiejętności uważnego słuchania, a także motoryki małej i wyobraźni twórczej. Tematyka zajęć została tak zaplanowana, aby kontakt z biblioteką i literaturą wywarł na dzieciach pozytywne wrażenie, pozwolił im na aktywność twórczą, aby czytanie książek kojarzyło im się z przyjemnością i zabawą.
Przedszkolaki (sądząc po spontanicznie okazywanej radości) bardzo ciekawie i radośnie spędzili czas w naszej bibliotece ucząc się i bawiąc jednocześnie. Dzieci śmiało odpowiadały na pytania i chętnie brały udział w zabawach. Bardzo miłym akcentem było podziękowanie za zaproszenie i wręczenie p. Izabeli Żukowskiej na pamiątkę wizyty karty-laurki z zieloną choinką.
Izabela Żukowska
16
Uroczystość mianowania na czytelnika biblioteki szkolnej
W grudniu 2019 roku uczniowie klas pierwszych z wychowawczyniami – p. Wiesławą Zielińską (kl. I a) i p. Czesławą Malinowską-Kenyares (kl. I b) zostali zaproszeni do szkolnej biblioteki na uroczystość mianowania na czytelnika. Pierwsza wizyta w bibliotece jest bardzo ważna – ma zachęcić dzieci do częstego wypożyczania książek, kształtować pozytywny stosunku do książek i czytania, rozwijać nawyk czytania od najwcześniejszych lat, zwłaszcza czytania dla przyjemności.
Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona naszych czytelników poznali zasady korzystania z biblioteki, dowiedzieli się w jaki sposób wypożyczania się książki i jak należy się zachowywać w takim miejscu. Dużą frajdą dla dzieci było zwiedzanie biblioteki. Trwało to wprawdzie krótko, ale dostarczyło im wiele radości – uczniowie za swoimi paniami wędrowali między wysokimi, pełnymi książek regałami. Niektórzy zatrzymywali się, spoglądali na książki, zdziwieni, że jest ich tak dużo, pytali gdzie znajdują się bajki.
Po krótkiej wędrówce pierwszoklasiści powrócili na swoje miejsca przy stolikach. Nastąpiła zmiana nastroju, krótkie wyciszenie, a następnie okazja podzielenia się wiedzą na temat czytania i szanowania książek (uczniowie bardzo dobrze wiedzą, że czytanie jest bardzo ważne – dla zdobycia wiedzy, ale także dla odpoczynku, rozrywki; chętnie mówili jak należy troszczyć się o książki).
Kolejnym punkiem zajęć była zabawa z „Książką z dziurą” (autor: H. Tullet), która została zakupiona z myślą o najmłodszych uczniach z funduszy uzyskanych w ramach NPRC. Książka zachwyciła pierwszoklasistów, zdecydowana większość uczniów nie widziała takiej książki. Książka ma wyciętą dziurę i po otwarciu kolejnych stron wokół dziury narysowane jest coś innego i nowe zadanie do wykonania. Można wymyślać, tworzyć, a następnie podłożyć swoje dzieło pod dziurę. Dzieci, które znużyły się np. rysowaniem mogą znaleźć w tej książce inne zadania, np. wymagające ruchu.
Pierwszym zadaniem uczniów było narysowanie swojego ulubionego obiadu. Uczniowie rysowali różne potrawy (najczęściej były to frytki, pierogi, kotlety i warzywa), a następnie podkładali swoje narysowane obiady pod dziurę w książce. Sprawiło im to dużo radości, wszyscy chcieli zobaczyć, jak wygląda ich rysunek pod dziurę w książce.
Kolejna zabawa polegała na rzucaniu papierowymi kulkami do kosza, narysowanego w książce. Oczywiście nie było osoby, która nie chciałaby rzucać do kosza i gdyby nie ograniczony czas zajęć uczniowie najchętniej rzucaliby znacznie dłużej.
Zabawy z „Książką z dziurą” wymagały od dzieci zaangażowania, pobudziły ich wyobraźnię. Było dużo zabawy, śmiechu, pozytywnych emocji.
Po wykonaniu zadań przyszedł czas na przyrzeczenie czytelnika. Skupieni i poważni pierwszoklasiści uroczyście przyrzekli szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Uwiecznieniem pobytu w bibliotece było wypożyczenie książek do domu.
Pierwsza wizyta w bibliotece szkolnej jest dla najmłodszych uczniów ogromnym przeżyciem. Dlatego została tak zaplanowana, aby uczniowie spędzili ten czas miło i aktywnie, i aby biblioteka kojarzyła się im z miejscem bezpiecznym i przyjaznym, a czytanie z przyjemnością i zabawą. Uśmiechy na twarzach dzieci pozwalają przypuszczać, że będą chętnie i często przychodzić do naszej biblioteki.
Izabela Żukowska
17
Życzenia
Życzenia od uczniów
Szkolne kolędowanie
Tradycją w naszej szkole jest wspólne śpiewanie kolęd. W ostatni dzień przed świąteczną przerwą zimową uczniowie spotykają się w auli szkolnej, aby wysłuchać i zaśpiewać najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Już od rana na szkolnym korytarzu rozbrzmiewały kolędy w wykonaniu uczniów klasy VI b Pójdźmy wszyscy do stajenki pod kierunkiem pana Andrzeja Mroczkowskiego. Te pierwsze śpiewy stworzyły niezwykle uroczysty, świąteczny nastrój. Następnie w podobnej radosnej atmosferze odbyły się spotkania uczniów w klasach, gdzie złożyli sobie życzenia i miło spędzili czas. Po wigiliach klasowych razem z wychowawcami udali się do auli szkolnej, żeby zaprezentować wylosowane wcześniej kolędy lub pastorałki. Na zakończenie wspólnego kolędowania wszyscy odśpiewali Jest taki dzień
Przepiękną dekorację sceny wykonała pani Agnieszka Jęcz.
66Klasowe wigilie
Szkolne kolędowanie w obiektywie Arka
38
II Spotkanie z Matematyką na UZ
18 grudnia 2019 r. po raz drugi grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w Zielonogórskich Spotkaniach z Matematyką na UZ, którego organizatorem jest Koło Naukowe Laboratorium „Matematyczne” Paradoks pod kierunkiem opiekuna koła dr Krystyny Białek. Celem spotkań jest zaprezentowanie różnorodnych aspektów matematyki, zachęcenie do dyskutowania, badania, wyciągania wniosków, stawiania hipotez. Wykład rozpoczynający pt. „Wiem, że nic nie wiem” poprowadził dr hab. Zbigniew Świtalski, profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Grecki filozof Sokrates używał zwrotu "wiem, że nic nie wiem". Chciał w ten sposób pokazać, że drogą do poznania mądrości jest świadomość swojej niewiedzy. Na przykładzie zagadki logicznej o dwóch matematykach pokazał jak na podstawie „wiedzy, o tym że się nie wie” można wyciągnąć jak najbardziej słuszne wnioski i otrzymać odpowiedź. A o to zadanie.
Spotkało się dwóch matematyków. Nie widzieli się dość długo, jeden więc pyta drugiego:
- Pewnie się ożeniłeś i masz dzieci, co?
- A tak, mam troje dzieci.
- W jakim wieku?
- Powiem ci tak: iloczyn wieku moich dzieci wynosi 36.
- To za mało.
- Słusznie. Odwróć się i policz okna w tym domu.
- Już policzyłem.
- I masz sumę wieku moich dzieci.
- To za mało.
- Znów słusznie. Ale weź pod uwagę to, że moje najstarsze dziecko ma zielone oczy...
- Ach tak. Dziękuję ci, już wiem, ile lat maję twoje dzieci.Ile lat mają dzieci matematyka?
Po wykładzie uczniowie pracowali w mniejszych grupach pod kierunkiem studentów.
opiekun: Renata Ociepa
Świąteczna wycieczka 5d i 6e
20.12.2019 r. uczniowie klas 5d oraz 6e wraz z opiekunami wybrali się do Teatru Wielkiego w Poznaniu na przedstawienie pt. Dziadek do orzechów. Celem wyjazdu było poznanie słynnego widowiska, które wprowadza w tematykę i atmosferę świąt Bożego Narodzenia, oraz zgłębienie tajników sztuki baletowej.
Poznańska inscenizacja zrobiła wielkie wrażenie na uczniach, którzy w dużej części po raz pierwszy zetknęli się z widowiskiem baletowym.Dostojne wnętrza Teatru Wielkiego,przepiękna choreografia, pomysłowa scenografia, obsada aktorska (wśród której było wielu dziecięcych wykonawców) oraz niezwykle melodyjna muzyka Piotra Czajkowskiego sprawiły, że dwie godziny przedstawienia minęły niezwykle szybko.
Po widowisku pełni wrażeń uczniowie udali się na jarmark bożonarodzeniowy. Na koniec oczywiście obowiązkowym punktem programu stał się posiłek w McDonaldzie.
Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z wycieczki.
Marek Skrzypczak
7
Razem na Święta
Zgodnie z zatwierdzonym Programem Wychowawczym Szkoły w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia przystąpiono w szkole do przygotowań związanych z wyjściem uczniów do seniorów z Powiatowego Domu Pobytu Dziennego HOMINI. Szkoła włączyła się do akcji MEN "Razem na Święta". Koordynatorem akcji była logopeda - p. Beata Gordzelewska
Pod nadzorem wielu chętnych nauczycieli wykonywano piękne karty świąteczne z życzeniami od społeczności uczniowskiej. W całej szkole zbierano własnoręcznie wykonane przez uczniów i ich rodziców ozdoby świąteczne i inne upominki dla podopiecznych i pracowników HOMINI. Wraz z przedstawicielami klas starszych wszystkie podarunki posegregowano, popakowano i podpisano imiennie. Siostra Anna Czołgowska przygotowała świąteczne sianko i opłatki. Reprezentanci młodszych klas przygotowali krótkie wystąpienia z wierszykami, pastorałkami i kolędami.
W środę 18 grudnia 2019 r. trzydzieścioro siedmioro dzieci z różnych klas młodszych oraz klasą 1a i wychowawczynią p. Wiesławą Zielińską, s. Anną, pedagog Karoliną Wachowską i p. Beata Gordzelewską spotkało się ze starszymi ludźmi - emerytami, rencistami Domu Pobytu Dziennego. Podczas uroczystego spotkania dzieci recytowały świąteczne wiersze, śpiewały pastorałki i kolędy. Nauczyciele złożyli życzenia bożonarodzeniowe od całego grona szkolnego. Po podarowaniu świątecznych opłatków wizytujący rozdawali prezenty dla wszystkich seniorów i ich dziennych opiekunów. Dzieci nawiązały nowe, miłe relacje społeczne i przekonały się, że każdy drobiazg świąteczny i dobre słowo wnosi w życie każdego człowieka wiele radości i wzruszeń. Podziękowania i symboliczne bombki dla szkoły i do kościoła nabrały wielkiej wartości, a ciasteczka miały jakiś dziwny magiczny smak nadchodzących Świąt.
Wszystkim nauczycielom, uczniom, rodzicom uczestniczącym w organizacji akcji serdecznie dziękujemy.
W następnym roku zachęcamy jeszcze większą liczbę nauczycieli i uczniów do udziału w tejże akcji.
Beata Gordzelewska
Fotorelacja z przygotowań
40Fotorelacja z odwiedzin w Powiatowym Domu Pobytu Dziennego HOMINI w Świebodzinie
44
Mikołajkowy prezent dla uczniów klasy 5e i 6c
11 grudnia 2019 r. w ramach prezentu mikołajkowego od rodziców pojechaliśmy na wycieczkę do stolicy Wielkopolski – Poznania. Zwiedzaliśmy Rogalowe Muzeum Poznania. Podczas wizyty dowiedzieliśmy się jak powstaje najbardziej znany przysmak w regionie, z czego się składa, jak smakuje oraz skąd wzięła się nazwa Rogali Świetomarcińskich. Poznaliśmy gwarę i historię Poznania. Każdy z nas otrzymał pamiątkowy certyfikat. Poznańskie legendy w 6D-Blumbry, także zrobiły na nas ogromne wrażenie. Jarmark bożonarodzeniowy zachwycił wieloma ciekowymi stoiskami. Dziękujemy za tak miły prezent.
Uczniowie klasy Ve i VIc
38
Świąteczne zwiedzanie muzeum
3a odpowiedziała na zaproszenie Muzeum Regionalnego w Świebodzinie i 18 grudnia uczestniczyła w świątecznym oprowadzaniu po muzeum i wspólnym kolorowaniu bombek z motywami świebodzińskiej architektury. Było ciekawie i twórczo, bo niektóre dzieci zaproponowały zmiany w kolorystyce budynków i herbu miasta.
Alina Szumska
8
Ważne informacje o ASF - komunikat na stronie www Urzędu Miejskiego
Mikołajkowa wycieczka 5a i 7d do Wrocławia
Dnia 5 grudnia w ramach klasowych mikołajek klasy 5a i 7d uczestniczyły w wycieczce do Wrocławia. Pierwszym punktem programu była Panorama Racławicka - wielkie dzieło malarskie Jana Styki i Wojciecha Kossaka. To jedyne malowidło , które dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju. Następnie ruszyliśmy do centrum Wrocławia na jarmark bożonarodzeniowy. Atmosfera panująca na rynku była prawdziwie magiczna. Był czas na zakup kolorowych ozdób świątecznych, jak i smakołyków z różnych zakątków świata. Po jarmarku ostatnim punktem było Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie. Wystawa podzielona była na osiem stref tematycznych. Każda z nich prezentowała wodę z innego, fascynującego ujęcia. Zwiedzający poznali rolę przepływu wody w mieście, dowiedzieli się jak ogromne znaczenie ma woda w organizmie człowieka. Oprócz tego zobaczyli takie wynalazki jak statki czy kapsuły do nurkowania.
Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili z uśmiechem na twarzach :)
Joanna Jóźwiak
17
MIKOŁAJKI
6 grudnia w naszj szkole gościliśmy wyczekiwanego przez wszystkich Jegomościa ...
Zapraszamy na fotograficzną relację z jego wizyty ;)
5
I Ty zostań Mikołajem
Już od wielu lat na początku grudnia organizujemy akcję „I Ty zostań Mikołajem”, polegającą na sprzedaży ciasta upieczonego przez rodziców i uczniów. 3 grudnia 2019r. przygotowane serniki, pierniki, ptasie mleczka, babeczki, szarlotki i inne pyszności sprzedawały panie Renata Mularczyk i Justyna Marciniak z pomocą Nikoli Frątczak z VA i Szymona Jastrzębskiego z VID, za co im bardzo dziękujemy.
W tym roku zebrane pieniądze w kwocie 1609,51 zł w całości przeznaczyliśmy na pomoc dla Agatki.
Gdyby nie rodzice i uczniowie, którzy przygotowali wypieki, nasz kiermasz nie przyniósłby takich efektów. Ciasta przygotowali:
Nikodem Pentek, Maja Łuczak, Nadia Kokocińska, Ignacy Szpigiel, Aleksandra Liera z 1A,
Gracjana Kawczyńska, Jakub Małkiewicz z 1B,
Antoni Gendera, Nadia Gierasimowicz, Jakub Dmytryszyn z 2B
Natalia Lewandowska, Antoni Marchlewski z 2C
Mikołaj Kłudka z 3A
Helena Jamróz, Laura Buławska z 3C
Zuzanna Adamiec z 4A
Anna Pohrebna, Szymon Jasiński z 4B
Jakub Melnyk z 5B
Marzena Kotarska, Maja Dubecka z 5C
Michał Szałaj, Maciej Kort z 5D
Michał Urbaniak, Michała Wejdelek, Wiktor Bronich, Martyna Mularczyk z 5E
Adam Koralewski, Sebastian Grycuk, Mateusz Wojciechowski z 6A
Michała Kowalczyk, Zuzanna Jaroch z 6B
Edwin Wiśniewski z 6C
Mikołaj Świerk, Lena Bujak z 6D
Zuzanna Adamczyk, Amelia Podemska-Jóźwiak z 6E
Kamil Radziewicz, Karol Stanisławski z 7A
Szymon Nawojski z 7B
Julia Marciniak z 7C
Dominika Gendera, Mikołaj Wojtkiewicz z 7D
Wszystkim dziękujemy!
Każdy, kto kupił choć kawałek ciasta, został Mikołajem.
Postarajmy się, aby w przyszłym roku było nas więcej.
Samorząd Uczniowski
14
„Randka w ciemno z książką” pod hasłem: „Zakochaj się w książce”.
W czwartek 21 listopada 2019 r. – uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy przychodzili na przerwach do biblioteki szkolnej na „Randkę w ciemno z książką” pod hasłem: „Zakochaj się w książce”. Akcja stanowiła jedną z form promowania czytania książek zakupionych z dotacji uzyskanej w ramach NPRC, a przygotowała ją p. Izabela Żukowska.
Zasada zabawy jest prosta – czytelnik przychodzi i wypożycza książkę w ciemno. Książki – niespodzianki zostały owinięte w papier i przewiązane wstążkami, które nie pozwalały ich otworzyć. Czytelnik wybierając książkę nie mógł zasugerować się ani okładką, ani tytułem, ani autorem. Ozdobą były naklejone na papier serduszka i sekwencje o czytaniu.
Uczniowie nie wiedzieli co ich spotka w bibliotece, a o randce z książką informował plakat wiszący na korytarzu, do przyjścia do biblioteki zachęcali ich także nauczyciele. W bibliotece zawieszone zostały informacje i plakaty promujące czytanie książek. Dodatkową niespodzianką były cukierki, miły akcent każdej zabawy.
Randka cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, już po pierwszej przerwie zabrakło specjalnie przygotowanych książek, a ponieważ uczniowie wciąż przychodzili i pytali o zakryte książki, zabawa została przedłużona. Po przygotowaniu nowej partii książek – randka z książką odbyła się dodatkowo w poniedziałek – 25 listopada.
Dużą pomoc i zaangażowanie okazali uczniowie z klas IV – VII, którzy z chęcią przychodzili na przerwach do biblioteki i owijali książki. Wykazali się tutaj dużą pomysłowością, zaczęli dorysowywać małe rysunki podpowiadające o czym jest książka. Wielu uczniów już zgłosiło się do pomocy w następnej randce z książką.
Akcja wzbudziła wśród uczniów wiele pozytywnych emocji, wyzwoliła ich kreatywność. Pokazała też uczniom, że nie należy oceniać książki po okładce. Są książki, których okładka nie przyciąga uwagi, a ich treść jest tak interesująca, że czyta się ją z zapartym tchem. I oczywiście, tak jak to bywa z randkami, ta nasza też mogła okazać się udana lub nie.
Izabela Żukowska
59
Nasza szkoła uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa
W 2016 roku biblioteki szkolne zostały objęte Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa, który będzie realizowany do 2020 roku. Celem programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
W październiku 2018 r. szkoła nasza złożyła wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wniosek został rozpatrzony przychylnie i przyznano nam dotację w wysokości 15 tys. zł za zakup książek dla uczniów do szkolnej biblioteki. Dzięki tym środkom zakupiliśmy do biblioteki 801 książek. Zbiory naszej biblioteki wzbogaciły się o współczesną literaturę dla dzieci i młodzieży, co jest ważnym warunkiem kształtowania nawyku czytania dla przyjemności, relaksu. Opracowanie formalne nowych książek trwało do 15 października 2019 r. Następnym etapem było wprowadzenie nowych książek do obiegu i realizacja działań wymienionych we wniosku. Zrealizowane działania zostaną opisane w sprawozdaniu, które zostanie przekazane organowi prowadzącemu szkołę – w terminie do końca grudnia 2019.
Zaplanowane działania realizują nauczyciele z udziałem uczniów, rodziców, a koordynatorem działań jest nauczyciel-bibliotekarz p. Izabela Żukowska
Izabela Żukowska
GÓRA GROSZA 2020
W dniach 25.11.2019 do 2.01.2020 odbędzie się XX edycja Góry Grosza.
Nasza szkoła, jak co roku, również i w tym przystępuje do tej akcji.
Akcja „Góra Grosza” organizowana jest przez Towarzystwo Nasz Dom, które zajmuje się pomocą dzieciom w trudnej sytuacji rodzinnej. Celem akcji jest zebranie funduszy na wsparcie podopiecznych wychowujących się poza własną rodziną (w domach dziecka, rodzinach zastępczych).
Przyświeca jej zasada:
„Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie”.
Równie ważnym celem jest aspekt wychowawczy. Cytując organizatorów: „Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących”
Wychowawców klas zachęcamy do przeprowadzenia lekcji wychowawczych o dobroczynności. Przykładowe scenariusze lekcji o dobroczynności i aktywności społecznej można znaleźć na stronie www Towarzystwa Nasz Dom - link do strony poniżej.
Zachęcamy do aktywnego udziału!
Samorząd Uczniowski
Archiwum Aktualności