Szanowni Rodzice,
od listopada 2019 r. będzie możliwa płatność za obiady poprzez aplikację 4parents.pl.
Proszę osoby zainteresowane tą formą płatności o kontakt ze szkolnym intendentem do 30.10. 2019 r. w godzinach od 7:00-11:00, budynek B.
Szanowni Rodzice,
od listopada 2019 r. będzie możliwa płatność za obiady poprzez aplikację 4parents.pl.
Proszę osoby zainteresowane tą formą płatności o kontakt ze szkolnym intendentem do 30.10. 2019 r. w godzinach od 7:00-11:00, budynek B.
Już po raz drugi nasza szkoła uczestniczyła w wojewódzkich eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkolnej, które odbyły się 21 października 2019 r. w gościnnym Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Konkurs zwraca uwagę na pielęgnację języka polskiego, piękne mówienie oraz poznanie ojczystej ziemi i małych ojczyzn. Przeprowadza go Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wielkopolskim.
W tym roku szkolnym Dwójkę reprezentowała uczennica kl. V a - Amelia Dobruk, którą do konkursu przygotował nauczyciel języka polskiego – Marek Skrzypczak. W swoim krasomówczym wystąpieniu Amelia ciekawie opowiedziała m. in. o historii swojej kamienicy, postaciach z nią związanych i niezwykłych miejscach w Świebodzinie. Zainteresowała i zachwyciła widownię oraz jury pięknym i sugestywnym mówieniem, bogactwem słownictwa i dobrym kontaktem z publicznością. Tym samym została laureatką ww. konkursu i będzie reprezentować nasze województwo na etapie ogólnopolsikm w Legnicy.
Amelii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach ze sztuką krasomówstwa, trzymamy kciuki za występ finałowy.
Marek Skrzypczak
16 października obchodziliśmy Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku w połowie października Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy organizuje rekord w pierwszej pomocy.
Nasza szkoła wzięła udział po raz drugi w akcji, której celem jest upowszechnianie wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. W ogólnopolskim Rekordzie w Pierwszej Pomocy zaangażowani byli uczniowie i nauczyciele, którzy w auli szkoły zgromadzili się i przez okres 30 minut prowadzili zmagania na siedmiu fantomach. Łącznie w bicie rekordu zaangażowało się blisko 180 osób.
Do bicia Rekordu zaprosiliśmy panią Urszulę Miarę - Przewodniczącą Rady Powiatu, która znana jest z wielkiego serca i angażowania się w pomoc najbardziej potrzebującym. Serdecznie jej dziękujemy!
Wszystkim osobom pomagającym w organizacji akcji na terenie szkoły ogromnie DZIĘKUJEMY!
Uczestnikom
Rekordu w Pierwszej Pomocy
GRATULUJEMY !
Do zobaczenia w przyszłym roku.
Koordynator akcji na terenie szkoły : Beata Mrozowicz
Wyjazd integracyjny klasa czwartych z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka w naszej szkole to już tradycja. I tym razem jak co roku udaliśmy się, aby wspólnie świętować ten dzień. Celem wyjazdu było lepsze poznanie się uczniów klas czwartych z wychowawcami. Nieopodal Świebodzina w malutkiej wiosce zwanej Ługów przy świetlicy wiejskiej czekało na nas wiele atrakcji. Nasze Mamy włączyły się do tego przedsięwzięcia i zadbały o to, aby ten czas upłynął nam miło i aktywnie. Nie zabrakło ogniska, ciepłych kiełbasek, a nawet sałatek z ziemniaka. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie: jedni odpoczywali tocząc rozmowy w miłym towarzystwie inni oddali się aktywności sportowej. Piłka nożna, zabawy animacyjne z chustą Klanza, zapomniana już gra w gumę czy sznura - skutecznie wypełniły nam czas. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale przede wszystkim szczęśliwi.
I kto powiedział, że jesień jest szara i ponura :) ?
Chyba ten, kto nie wierzy, że można dobrze bawić się bez telefonu czy komputera.
Wyjazd integracyjny klas czwartych odbył się 15 października 2019 r.
Wychowawczynie klas IV: Karolina Wachowska, Jolanta Kowalczyk
Dnia 25 września włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji czytania największych polskich dzieł literackich: „Narodowe Czytanie”. Ta piękna kampania promująca czytelnictwo organizowana jest z inicjatywy Prezydenta RP od 2012 roku. W tegorocznej ósmej edycji Para Prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wybrała do czytania osiem polskich nowel, „teksty, których – jak powiedział Pan Prezydent – wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem”.
W naszej szkole akcja „Narodowe Czytanie – Nowele Polskie” trwała w wybrane dni od 25 września do 11 października. Koordynatorem akcji była p. Izabela Żukowska.
Czytanie odbywało się w bibliotece szkolnej. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VII. Uczniowie usłyszeli nowele: „Dym” Marii Konopnickiej, „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Latarnik”, „Sachem” i „Janko Muzykant” Henryka Sienkiewicza. Czytali je nauczyciele: s. Anna Czołgowiska, Andrzej Gierasimowicz, Anna Jelak-Bogusz, Iwona Kowalik, Marek Skrzypczak, Dorota Wolnik i Joanna Zagdańska. Do wspólnego czytania tych niełatwych dla młodego czytelnika tekstów zgłosili się także uczniowie i świetnie poradzili sobie z tym zadaniem.
Takie akcje jak „Narodowe Czytanie” pokazują, że w dobie komputerów i Internetu dzieci i młodzież chętnie czytają i włączają się do promocji czytelnictwa.
Głównym celem ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie” jest popularyzacja czytelnictwa, a także zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury i wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskich pisarzy. Nasza szkolna akcja „Narodowe Czytanie – Nowele Polskie” na pewno spełniła te ważne cele.
Przygotowała: Izabela Żukowska
Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem biedy i związanego z nią wykluczenia społecznego oraz podkreślenie solidarności zosobamidotkniętymiubóstwem.Ubóstwo stanowi jeden z głównych problemów świata.
Według światowych statystyk ubogim jest ten, kto może wydać na swoje utrzymanie mniej niż równowartość jednego dolara dziennie. Takich osób jest na świecie około 2 miliardy, czyli ponad 1/3 ludzkości.
Skrajne ubóstwo i wiążący się z nim głód przyczyniają się do śmierci co 3. człowieka na naszej planecie. Codziennie z powodu niedożywienia umiera 16 tysięcy dzieci. Setki tysięcy dzieci z powodu niedostatecznej ilości substancji odżywczych traci wzrok, nie rozwija się fizycznie, intelektualnie, przestaje rosnąć. 2/3 osób żyjących za mniej niż dwa dolary dziennie nie ma dostępu do czystej wody. Ubóstwo oznacza także brak dostępu do opieki medycznej i leków.
Brak środków do życia to również brak miejsca do życia. Szacunki ONZ z 2005 roku wskazują, że na świecie żyje 100 milionów bezdomnych. Z kolei co 7. mieszkaniec globu mieszka w slumsach – bez prądu, dostępu do bieżącej wody, kanalizacji.
Na szczęście są organizacje, które pomagają ubogim: UNICEF, UNESCO, Światowa Organizacja Zdrowia,Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego ŚwiataMAITRI.
Wykorzystaj Internet i dowiedz się, jak możesz pomóc tym ludziom.
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.
W naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w piątek 11 października 2019 r. Aby uświetnić tegoroczne święto uczniowie klas szóstych postanowili na wzór Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznać i wręczyć nauczycielom Oskary.
Podczas Gali Nauczycielskich Oskarów Dwójki nagrody otrzymali nasi Nauczyciele, dla których Złote Medale, Róże, Lwy […] to za mało! Bo przecież życie to film, szkoła to plan filmowy, a nauczyciele i uczniowie to aktorzy, którzy wspólnie odgrywają swoje role zapisane w scenariuszu, jakim jest program nauczania. Reżyserem jest pan Minister, a montuje to wszystko nasz pan Dyrektor.
Szkolna Gala wyłoniła zdobywców Oskarów Dwójki 2019 w 7 kategoriach. Nominowani zostali wybrani spośród wszystkich nauczycieli naszej szkoły! A wyboru dokonał specjalnie do tego powołany komitet organizacyjny, składający się z uczniów, którzy najwięcej mają do powiedzenia, czyli uczniowie klas VI i VII.
I tak oto wyniki:
Kategoria ORGANIZATOR ŻYCIA SZKOŁY – laureatami zostali Dyrektor szkoły pan Marian Wieczorek oraz wicedyrektorki szkoły panie Iwona Kowalik i Beata Mrozowicz.
Kategoria GŁOS ROKU - zwyciężyła pani Barbara Patan
Kategoria ŻARTOWNIŚ ROKU - zwyciężył pan Arkadiusz Krepski
Kategoria ZŁOTA PIŁA - zwyciężył pan Sławomir Rostek
Kategoria ANIELSKA DUSZA – zwyciężył pan Wiesław Leuk
Kategoria PROPAGATOR ZDROWIA I URODY - zwyciężyła pani Katarzyna Radziewicz
Kategoria STRAŻNIK POPRAWNEJ POLSZCZYZNY – zwyciężył pan Marek Skrzypczak
Kategoria PROPAGATOR OBCEJ MOWY – zwyciężyła pani ANNA GANCEWSKA
Wyróżnionym nauczycielom serdecznie gratulujemy.
Mamy nadzieję, że wręczone wyróżnienia zostały przyjęte z dużym poczuciem humoru.
Gala Nauczycielskich Oskarów Dwójki została przygotowana przez uczniów klas szóstych pod kierunkiem ich wychowawców.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowanie słodkiego poczęstunku, który umilił ten uroczysty dzień.
Swoje nagrody wręczył również Dyrektor Szkoły pan Marian Wieczorek.
Życzenia dla nauczycieli od uczniów z młodszych klas:
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła wygrała w programie „Moje miejsce na ziemi” grant w wysokości 10 000 zł na realizację projektu Ekologiczna Klasa pod Chmurką, którego celem jest podniesienie świadomości ekologicznej uczniów naszej szkoły. Z pomocą rodziców, uczniów i pracowników szkoły postaramy się zorganizować Klasę pod Chmurką, gdzie będzie można przy sprzyjającej aurze przeprowadzać różne lekcje. Zasadzimy tam drzewka i krzewy oraz inne roślinny dekoracyjne. Założymy ogródek z ziołami oraz ustawimy skrzynie wypełnione ziemią do hodowli nowalijek (rzodkiewka, sałata, szczypior).Planujemy wytyczenie ścieżek i wysypanie ich żwirem, a szczególnie „ścieżki zmysłów” – zbudowanej z odcinków wyłożonych różnorodnym materiałem (piasek, szyszki świerkowe, szyszki sosnowe, żwir z drobnym kruszywem, kora ). Ustawimy tablice edukacyjne z opisami rośli, ptaków, owadów występujących w ogrodzie.
Program „Moje miejsce na Ziemi” to największy program grantowy PKN ORLEN dla społeczności lokalnych. Wnioski można było składać na realizację projektów związanych z: ekologią, sportem, promocją zdrowego trybu życia, przeciwdziałaniem wykluczeniu, bezpieczeństwem, edukacją, zachowaniem dziedzictwa historycznego oraz kulturą i sztuką. O wsparcie wnioskować mogły organizacje pozarządowe, szkoły, przedszkola, biblioteki czy instytucje kultury. Zwycięskie projekty realizowane będą w terminie od 1 października 2019 r. do 14 czerwca 2020 r.
Uczniowie klasy 7a w dniach 23 – 24 września 2019 r. pojechali na wycieczkę do Łodzi. Wyjazd był nagrodą ufundowaną przez Burmistrza Świebodzina pana Tomasza Sielickiego w Międzynarodowym Konkursie Matematyka bez Granic 2019. MbG jest konkursem klasowym - startuje w nim cała klasa, polega na rozwiązaniu 9 zadań – w tym jednego w języku angielskim w czasie 50 minut. Zadania są nietypowe, ukazują zastosowanie matematyki w życiu codziennym.
Klasa 7a w roku szkolnym 2018/2019 (wtedy 6a) przystąpiła do konkursu po raz pierwszy i od razu z ogromnym sukcesem – zajęła II miejsce w Polsce oraz II miejsce w regionie w kategorii Junior.
Wycieczka do Łodzi była uhonorowaniem tego sukcesu.
W czasie dwudniowego pobytu w Łodzi uczniowie zwiedzili Muzeum Fabryki, tam uczestniczyli w warsztatach Miasto w Mieście, podczas których próbowali stworzyć własne przedsiębiorstwo przy wykorzystaniu wiedzy nabytej podczas zwiedzania.W czasie spaceru ulicą Piotrkowską - reprezentacyjną i jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie licząca ok. 4,2 km, podziwiali przepiękne kamienice i rzeźby – zdroje uliczne. Wieczór spędzili w kinie na filmie pt. Ad Astra, który opowiada historię astronauty wyruszającego na wyprawę na granice Układu Słonecznego, aby odkryć tajemnicę, która zagraża przetrwaniu naszej planety. Drugi dzień upłynął na wizycie w Centrum Nauki i Techniki EC1.
Warto było wziąć udział w konkursie !
Klasa 7a
Dnia 8 października 2019 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość Pasowania na ucznia klasy pierwszej. Zgodnie z tradycją dzieci z klas pierwszych zaprezentowały swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość rodziców i gości. Po występach uczniowie przystąpili do ślubowania:
„Szkoła Podstawowa nr 2 imienia Fryderyka Chopina, to nasza szkoła.
Przyrzekamy na sztandar szkoły, że będziemy się pilnie uczyć, uczciwie i rzetelnie pracować,
być dobrymi kolegami i dobrymi dziećmi w rodzinie.
Chcemy wyrosnąć na obywateli godnych naszej Ojczyzny, Rzeczpospolitej Polski.”
Po ślubowaniu Burmistrz Świebodzina Pan Tomasz Sielicki i Dyrektor Szkoły Pan Marian Wieczorek dokonali ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem i wypowiadając słowa: „Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej”.
Z okazji tej uroczystości pierwszoklasiści dostali odblaskowe kamizelki, worki i zawieszki oraz słodycze. Każdy uczeń otrzymał również przypinkę z napisem Jestem Pierwszoklasistą.
Uroczystość miała charakter podniosły i świąteczny dla wszystkich, którzy wzięli w niej udział.
Najbardziej wzruszeni byli rodzice, ale również sami zainteresowani czyli PIERWSZOKLASIŚCI.
Część artystyczną przygotowały wychowawczynie klas I – pani Wiesława Zielińska i pani Czesława Malinowska –Kenyeres.
Życzenia dla pierwszoklasisów od nieco;) starszych kolegów i koleżanek
W piątek 4 października 2019 r. odbył się IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nasza szkoła przyłączyła się do wydarzenie po raz drugi. Celem akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Była to dla uczniów świetna okazja do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Wśród uczniów klas 4 – 7 zostali wybrani egzaminatorzy, czyli ci, którzy tabliczkę mnożenia znają doskonale. To oni sprawdzali uczniów i dorosłych ze znajomości tabliczki mnożenia. Egzamin odbywał się pod hasłem „Młodzi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają".
Do egzaminu przystąpili wszyscy uczniowie od klasy trzeciej do siódmej. Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia zdobyło prawie 100 uczniów.
Uczniowie egzaminowali nie tylko młodych, ale również dorosłych. Do sprawdzianu ze znajomości tabliczki mnożenia przystąpili nauczyciele oraz pracownicy naszego Urzędu Miejskiego.
Wszyscy zdali egzamin celująco.;)
Dziękujemy wszystkim za udział w naszym wydarzeniu.
Za rok ponownie przyłączymy się do akcji, bo najlepsza jest nauka przez zabawę.
Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z wydarzenia.
Od 2001 roku w dniu 29 września 2019 r. obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Akcja ta została ogłoszona z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jej celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. W tym roku Dzień Głośnego Czytania zorganizowaliśmy 30 września i stał się on znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki. Motywem przewodnim tegorocznej akcji głośnego czytania w naszej szkole była 80 rocznica wybuchu II wojny światowej, największego i najstraszniejszego konfliktu zbrojnego w historii świata. Pragnęliśmy uczcić tę rocznicę głośnym czytaniem fragmentów literatury o tematyce wojennej, oddać hołd żołnierzom polskim, ludności cywilnej, którzy walczyli z najeźdźcami i wszystkim ofiarom II wojny światowej.Naszym obowiązkiem jest zadbać, aby młode pokolenie Polaków pielęgnowało pamięć o tamtych ofiarach, bo dzięki nim zrodziła się dzisiejsza Polska, i aby historia sprzed 80 lat nie została zapomniana i zakłamywana.
W akcję głośnego czytania zaangażowani byli nauczyciele wszystkich klas, którzy rozpoczynali swoje lekcje czytaniem fragmentów książek, a koordynatorem akcji była p. Izabela Żukowska – nauczyciel bibliotekarz biblioteki szkolnej. W klasach młodszych nauczyciele czytali fragmenty książek z serii: „Wojny dorosłych – historie dzieci”: „Listy w butelce”, „Asiunia”, „Czy wojna jest dla dziewczyn”, „Tu teraz jest nasz dom”. Książki te przybliżają temat wojny w przystępny dla dzieci sposób, nie narażając je na traumatyczne przeżycia. W klasach starszych uczniowie słuchali fragmentów książek: A. Kamińskiego pt.: „Kamienie na szaniec” lub A. Fiedlera: „Dywizjon 303”.
Dzień głośnego czytania upłynął w miłej atmosferze. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali czytanych tekstów, które czytali im nauczyciele, a także ich koleżanki czy koledzy z klasy. Cieszy fakt, że wielu uczniów przychodzi do biblioteki szkolnej, aby wypożyczyć książki, których fragmentów wysłuchali w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania.
Mamy nadzieję, że nasza akcja zachęci uczniów i ich rodziców do częstego wspólnego czytania, które na pewno umacnia więzi rodzinne, wspomaga rozwój dzieci, kształtuje ich postawy i zainteresowania.
Opracowała: Izabela Żukowska
Kolejny raz przystępujemy do akcji Pola Nadziei. Jej celem jest pozyskanie środków na hospicja, w których leczeni są mieszkańcy powiatu świebodzińskiego.
Od poniedziałku rozpoczynamy sprzedaż cebulek żonkili w cenie 1 zł za sztukę. Mamy ich do sprzedania tysiąc.
Tych, którzy nie posiadają własnych ogródków, zachęcamy do zakupienia cebulek dla szkoły, by nasze żonkilowe pola rozkwitły na wiosnę jeszcze piękniejsze niż te z ubiegłego roku.
Żonkil to symbol nadziei, uczestnicząc w akcji pomagasz chorym terminalnie i ich rodzinom. Nie bądź obojętny.
W czwartek 19 czerwca 2019 r. odwiedziła nas Świebodzińska Orkiestra Dęta. Zaprezentowała się nam z krótkim programem artystycznym, który miał zachęcić uczniów do zapisanie się na naukę grania oraz do grupy tanecznej, aby zostać członkiem orkiestry. Muzycy przybliżyli instrumenty, na których grają tj. flet poprzeczny, trąbka, klarnet, saksofony, puzon i instrumenty perkusyjne. Dzieci miały okazję zapoznać się z ich budową oraz brzmieniem. Mamy nadzieję, że muzyka na żywo, „prawdziwe” instrumenty, skoczne utwory sprawią, że wśród naszych uczniów znajdą się chętni do dołączenia orkiestrowego zespołu.
Już obecnie pięcioro naszych uczniów gra w Świebodzińskiej Orkiestrze Dętej.
Jesteśmy z nich dumni.
Zapraszamy do fotorelacji z wizyty ŚOD.
15 września 2019 r.
Międzynarodowy Dzień Kropki
ŚWIĘTO KREATYWNOŚCI
POKONYWANIA OGRANICZEŃ
UMACNIANIA WIARY WE WŁASNE SIŁY
W naszej szkole Dzień Kropki obchodziliśmy w piątek 13 września 2019 r.
Zapraszamy na fotorelację z wydarzenia.
Dziś na Placu Jana Pawła II o godz. 12.00 rozpoczęło się czytanie polskich nowel. Patronat nad tą akcją w całej Polsce objęła Para Prezydencka, a w naszym mieście dodatkowo pan burmistrz Tomasz Sielicki. Nowele czytali przedstawiciele władz miasta i powiatu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych.
Pogoda dopisała i wśród słuchaczy znaleźli się uczniowie naszej szkoły: klasa 5a z panem Markiem Skrzypczakiem oraz 3a z panią Aliną Szumską. Teksty nowel pochodzących XIX wieku nie były łatwe do zrozumienia zwłaszcza dla młodszych odbiorców, ale miło było posiedzieć w słońcu i posłuchać pięknego czytania. Być może niektórzy dzisiejsze popołudnie spędzą czytając książki, a nie informacje ze smartfona. Oby było ich jak najwięcej.
Szanowni Rodzice!
Zapraszamy na pierwsze w tym roku szkolnym zebrania:
klasy I - 5 września 2019r. (czwartek), godz.16.30
klasy II - VII - 12 września 2019r. (czwartek), godz.16.30
2 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po wakacyjnych podróżach i słonecznych dniach przyszedł czas na nowe wyzwania oraz przygody. Podczas uroczystości Dyrektor Marian Wieczorek przywitał uśmiechniętych uczniów i nauczycieli. Z radością powitano uczniów, którzy postanowili rozpocząć naukę w naszej szkole.
Poza radosnymi nastrojami nie zabrakło zadumy. Uczciliśmy chwilą ciszy pamięć walczących podczas II wojny światowej, której 80 rocznica przypadła dzień wcześniej. Z powagą odsłuchaliśmy pieśni, która jest hymnem Polskich Dzieci Wojny. W ten symboliczny sposób oddaliśmy hołd i cześć za ich życie, za to co zrobili dla Polski.
Życzymy Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom sukcesów, wytrwałości i zadowolenia.
Nowy rok szkolny powitało 547 uczniów z 24 klas, 47 nauczycieli i 18 pracowników administracji i obsługi.
Powered by aSc EduPage