Dnia 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi zwany też Światowym Dniem Ziemi i Międzynarodowym Dniem Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono 22 kwietnia 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce pierwsze obchody miały miejsce w 1990 roku.
Dzień Ziemi jest najbardziej znanym ze świąt, którego głównym celem jest propagowanie postaw ekologicznych. Każdego roku Dzień Ziemi obchodzony jest pod innym hasłem przewodnim – porusza i nagłaśnia ważną tematykę ekologiczną związaną z ochroną środowiska naturalnego naszej planety. W roku 2020 tematem wiodącym obchodów jest działanie na rzecz klimatu.
W naszej szkole prowadzimy edukację ekologiczną od najmłodszych klas. Włączamy się do wszystkich akcji ekologicznych (Sprzątanie Świata, Dzień Ziemi, Godzina dla Ziemi), organizujemy zbiórkę makulatury, sadzenie drzewek, kwiatów, zbiórkę zużytych baterii. Prowadzimy edukację na temat segregowania śmieci, zastępowania plastikowych opakowań ekotorbami. Uczniowie biorą udział w apelach, turniejach, konkursach ekologicznych.
Dzięki wieloletniej edukacji zagadnienia takie jak recykling, zużycie prądu, oszczędzanie wody, dbałość o czystość najbliższego otoczenia, troska i szacunek dla zwierząt i roślin są naszym uczniom znane. Najważniejsze jednak, aby ta wiedza znalazła odzwierciedlenie w postawach uczniów, w codziennych czynnościach w domu i w środowisku naturalnym.
W obchodach tegorocznego Dnia Ziemi zagadnieniem wiodącym są zmiany klimatyczne, stanowiące poważne zagrożenie dla naszej planety. Eksperci uważają, że za zmiany klimatu odpowiada efekt cieplarniany spowodowany wzrostem emisji (czyli przechodzeniem) gazów cieplarnianych, zwłaszcza dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery. Skutkiem efektu cieplarnianego są susze, huragany, katastrofalne ulewy i powodzie. Tegoroczne obchody Dnia Ziemi mają uświadomić ludziom powagę tego zagadnienia i przypomnieć, że każdy z nas ma wpływ na zmiany klimatu.
Wprawdzie za wzrost stężenia CO2 w powietrzu odpowiada głównie przemysł, który zużywa ogromne ilości energii (im więcej energii zużywa tym więcej CO2 dostaje się do powietrza), ale my ludzie możemy zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery oszczędzając energię w swoich domach.
Oto kilka przykładów, jak możemy to zrobić: kupować tylko sprzęt energooszczędny, ograniczać korzystanie z samochodów, zastępować je rowerami, oszczędzać wodę, nie marnować żywności, sadzić drzewa i krzewy, które wychwytują CO2 z powietrza.
Wszyscy chcemy, aby nasza planeta była zielona, czysta, piękna, zdrowa. Wieloletnia edukacja ekologiczna na pewno uświadomiła mieszkańcom Ziemi, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za środowisko naturalne i musimy je chronić. I pamiętajmy: o naszą planetę – miejsce naszego życia – powinniśmy dbać nie tylko w tym jednym dniu w roku – w Dniu Ziemi, ale zawsze. Jest to naszym obowiązkiem, bo jak powiedział papież Jan Paweł II ,,Piękno tej Ziemi zmusza (…) do wołania o zachowanie jej dla przyszłych pokoleń”.
Zachęcamy Was do obejrzenia filmików, które w bardzo przystępny sposób ukazują tematykę ochrony środowiska:
W kontakcie z naturą
Edukacja ekologiczna - Strażnicy Ziemi 2017
Ekologiczny dom
źródło: youtube.com/watch
50. Światowy Dzień Ziemi - PLANETA ZIEMIA - BŁĘKITNY SKARB
Jolanta Szepielewicz – nauczyciel przyrody i biologii
Izabela Żukowska – nauczyciel bibliotekarz
TO CIEKAWE
A co w czasie pandemii dzieje się w świecie zwierząt? My zmuszeni jesteśmy pozostawać w domach, ulice opustoszały. A tym czasem w Internecie możemy zobaczyć ciekawe fotografie z „udziałem” dzikich zwierząt. Zachowania zwierząt mogą budzić refleksję, jak nieobecność człowieka wpływa na przyrodę.
Dzikie kozy opanowały Llandudno w Walii