Życzenia
Galeria wielkanocna
Świąteczne dekoracje uczniów klasy 2c
Świąteczne prace uczniów klasy 2b
1Życzenia uczniów klasy 2c
Życzenia uczniów klasy 3a
7W świątecznym nastroju - prace uczniów klasy 1a
9
Życzenia świąteczne - Urząd Miejski
"Zdalna nauka" na waszych zdjęciach
Nie możemy zobaczyć się w szkole, podać ręki, uśmiechnąć sie,więc poparzmy na swoje zdjęcia.
Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli do przesyłania zdjęć, które zamieścimy w albumie na szkolnej stronie www.
Zdjęcia można wysyłać na fotospdwojka@gmail.com
Dziekujemy za Wasze zdjęcia.
Miło nam je oglądać.
37Tak pracują uczniowie klasy 1b
21Efekty pracy uczniów klasy 2b
13Wiosenne prace uczniów klasy 2c
AKCJA "RÓŻA"
Drodzy Rodzice i Uczniowie
W ostatnim czasie w Waszym życiu nastąpiło wile zmian. Niektóre z nich wymagają wzmożonego wysiłku aby nauczyć się je akceptować: zmiana systemu nauczania, zmiana harmonogramu dnia, tęsknota za bliskimi, za spacerami, za zwykłą codziennością, strach o zdrowie swoje i Waszych bliskich, nuda, zniechęcenie.
Chcemy abyście wiedzieli, że nie jesteście sami w tej sytuacji. Doskonale rozumiemy Wasze obawy i wątpliwości. Dlatego aby wesprzeć Was w tym trudnym czasie oferujemy swoją pomoc. Możecie zawsze na nas liczyć. Jeśli potrzebujecie wsparcia, porady a nawet zwykłej rozmowy, by oderwać swój umysł od wielu zawikłanych spraw, zachęcamy do kontaktu z nami poprzez librusa.
Jeśli znajdziecie się w szczególnie trudnej sytuacji informujcie nas, postaramy się połączyć z Wami za pomocą innych komunikatorów typu: Skype, Messenger itp.
Jesteśmy do Waszej dyspozycji. Życzymy dużo cierpliwości a przede wszystkim zdrowia.
Dbajcie o siebie!
W zakładce W szkole/Pedagog i Psycholog w "apteczka pierwszej pomocy!!! psychologicznej & pedagogicznej!!!" systematycznie publikuwane są porady, pomagające przetrwać ten trudny czas - zachęcamy do lektury.
Polecamy:
Aktywne słuchanie naszych pociech oraz nazywanie uczuć – część I
Kultura czasu wolnego dla uczniów klas I - III szkoły podstawowej
Ile dziecko może spędzać czasu przed multimediami
pedagog - Karolina Wachowska i psycholog- Fathi Aboulker
JesteśMY z WAMI! Dziękujemy pracownikom i pracownicom systemu ochrony zdrowia za walkę z koronawirusem
#ZOSTAŃWDOMU Chcemy zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.
Zostając w domu wspierasz medyków w swojej pracy.
AKCJA „Brawa dla Was!” 7.04.2020,wtorek - godz. 13.00
- wyjdź na balkon, stań w oknie i bijąc brawa
okaż szacunek i wdzięczność ludziom, którzy walczą o nasze zdrowie.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Po raz pierwszy dzień ten obchodzono 2 kwietnia w 1967 roku, aby uczcić 162 urodziny wielkiego duńskiego pisarza, autora pięknych baśni - Hansa Christiana Andersena. Każdego roku gospodarzem tego dnia jest inny kraj. Polska dostąpiła tego zaszczytu w 1980 roku.
W tym roku przypada 215. rocznica jego urodzin i 145. rocznica śmierci. Z tej okazji warto krótko przypomnieć biografię tego wspaniałego pisarza, którego baśnie znane i podziwiane są na całym świecie.
Więcej czytaj W szkole/Biblioteka/Aktualności
ZDALNA NAUKA
Z platformą ZDALNA NAUKA można połączyć się przez szkolną stronę, klikając na głównej stronie po prawe,j niebieski baner ZDALNA NAUKA - bezpośrednie przekierowanie do zasobów naszej szkoły.
Komunikat dla Rodziców
Szanowni Państwo!
W związku ze zmianami w prawie oświatowym od dnia 25.03.2020 r. do 10.04.2020 r. wprowadzam zdalne nauczanie w naszej Szkole według następujących zasad:
1. materiały edukacyjne będą zamieszczane na platformie ZDALNA NAUKA na stronie Urzędu Miejskiego w Świebodzinie:
2. wyjaśnienia, wskazówki i komentarze do zadań, w miarę potrzeb, nadal będą zamieszczane w dzienniku elektronicznym - LIBRUS, gdzie możliwe będą również konsultacje,
3. termin wykonania zadań nie będzie określany, co nie zwalnia ucznia z ich wykonania,
4. wszelkie sprawy do wyjaśnienia zgłaszamy w pierwszej kolejności do wychowawcy klasy,
5. szkoła pozostaje zamknięta, kontakt wyłącznie telefoniczny od poniedziałku do piątku w godzinach: 9.00 - 13.00, nr tel 684750966.
Proszę o wzajemną życzliwość i zrozumienie w tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji,
Marian Wieczorek
Dyrektor Szkoły
E-nauczanie
Szanowni Rodzice!
Prosimy wszystkich rodziców do logowania się do dziennika elektronicznego, w którym za pośrednictwem komunikatora, nauczyciele zamieszczają materiały edukacyjne i zadania dla swoich uczniów. Cieszy nas duża liczba logowań rodziców w ostatnich dniach, jednakże są osoby, które nie zalogowały się ani razu. W przypadku problemów z dostępem do dziennika elektronicznego prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy ze szkołą.
tel. 684750966
email: psp2swiebodzin@poczta.fm
Marian Wieczorek
Dyrektor Szkoły
Podejmijcie wyzwanie
Zapraszamy na GRARANATNNĘ! Czym jest? W skrócie to cykl różnego typu aktywności internetowych. Żeby było łatwiej, znajdziecie je w jednym miejscu – na stronie www.grarantanna.pl
A co tam znajdziecie? Oto tylko kilka przykładów: sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, turnieje i konkursy związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem internetu. A jeśli konkursy, to także nagrody! ☺
Pamiętajmy
Porady psychologów ze świebodzińskich szkół
Szanowni Państwo,
W związku z przejściem szkoły w tryb online zamieszczam rekomendacje dotyczące zdrowia psychicznego. To nietypowa sytuacja dla Państwa i dzieci. Zachowanie spokoju będzie miało duży wpływ na odporność zarówno psychiczną jak i fizyczną. Oczywiście, różnimy się między sobą i różnią się też nasze dzieci. Są takie (i mam nadzieję, że jest ich większość), które w obecnej sytuacji czują pewne podekscytowanie, ciekawość, a nawet radość (no w końcu nie trzeba chodzić do szkoły i tyle nowych ciekawych rzeczy dzieje się wokół). Są jednak i takie, które z dużym niepokojem i lękiem stale sprawdzają portale informacyjne, dopytują dorosłych, poszukują informacji o zagrożeniu. Jeszcze inne, mówią: dość! - już nie mogą oglądać, słuchać, czytać i rozmawiać na temat zagrożenia koronawirusem. Wszystkie, nawet te szczęśliwe, z różnym natężeniem i częstotliwością odczuwają nieprzyjemne uczucia. Boją się... Ten strach, zupełnie zrozumiały w obecnej sytuacji, wymaga zaopiekowania przez nas dorosłych!
Poniżej kilka ogólnych wskazówek profilaktyki zdrowia psychicznego
1. OBSERWUJMY - siebie i nasze dzieci, nie tylko pod kątem infekcji, ale i tego jak emocjonalnie radzimy sobie z otaczającą rzeczywistością. Jakie jest nasze dziecko? Jak reaguje na tę sytuację, jak reaguje na nas? Czy dopytuje? Czy unika rozmów? Czy sądzi, że musi nas chronić i robi dobrą minę do złej gry? Czy może (przynajmniej na razie) wygląda na to, że sytuacja go nie przeciąża? A jak my się zachowujemy? Czy epidemia, zagrożenie jest stale obecne w naszych rozmowach? Czy nieustannie sprawdzam wiadomości? Czy może unikam tematu i nie chcę o tym rozmawiać? Jak nasza postawa działa na syna czy córkę?
2. BĄDŹMY GOTOWI DO ROZMOWY - przygotujmy sobie zestaw 3 - 4 rzetelnych faktów, którymi możemy się z naszym dzieckiem podzielić. Czasem trzeba będzie powtórzyć je wielokrotnie - dzieci lubią upewniać się, że nie ściemniamy i wiemy, co mówimy. Bądźmy gotowi na konfrontację z fakenewsami (Tato, a Marcin powiedział...). Nie warto jednak przekazywać dzieciom niesprawdzonych treści, niezliczonych supertajnych informacji, czy dramatycznych nowin (np. Jest kolejna ofiara!). Bądźmy w tych rozmowach spokojni, opanowani i rzeczowi. Jeśli sami jesteśmy kłębkiem nerwów i mimo szczerych chęci nie udaje się nam zachować spokoju, zastanówmy się, kto z naszego otoczenia mógłby taką rozmowę przeprowadzić? Może wujek ratownik, pielęgniarz, ciocia lekarka czy nauczycielka biologii? Ustalmy z nimi wcześniej, czego potrzebujemy i jak chcielibyśmy, aby taka rozmowa wyglądała. Fajnie jeśli jest to bliska dla naszego dziecka osoba, do której ma zaufanie, którą lubi. Naprawdę psycholog jest ostatnią osobą w tej kolejce! Wizyta u specjalisty może tylko nasilić różne lęki!
3. MÓWMY SZCZERZE NIE WIEM - ile to będzie trwało?, czy wszyscy zachorujemy? Zachęcam do tego by cieszyć się, że dzieci traktują nas jako ważne źródło informacji, mają do nas zaufanie. Czasem możemy ostudzić różne niepokoje, jednak na niektóre pytania nie znamy przecież odpowiedzi (nikt z nas nie wie, ile będzie trwała ta sytuacja). I o tej swojej niewiedzy warto szczerze mówić. Choć część rodziców / nauczycieli / opiekunów się tego obawia, ta szczerość buduje zaufanie!
4. ROZMAWIAJMY JAK RADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM - to bardzo ważna wiedza! Opowiedzmy dzieciom, co my robimy, żeby trudne myśli nie zapanowały niepodzielnie w naszej głowie (czytanie książek, oglądanie komedii, gry). Pytajmy, co im pomaga? - dzieci są w tym bardzo kreatywne i mogą nas zaskoczyć super pomysłami z których i my możemy korzystać. Sprawdzimy też, czego potrzebują w tej sytuacji. Zastanówmy się, co możemy wspólnie robić, aby zachować dobry nastrój. Umówmy się na jakiś kod - sygnał, kiedy ktoś z członków rodziny poczuje, że ten smutek go dopada. Ustalmy, kiedy potrzebujemy samotności, a kiedy towarzystwa innych ludzi. Szczerze rozmawiajmy o tym, że i my dorośli przeżywamy trudne emocje ale znamy sposoby, aby z nimi sobie radzić! W tych rozmowach ważne jest zachęcanie do tropienia lęków niewypowiedzianych - czasem to co dzieci mają w głowie jest dużo straszniejsze od rzeczywistości! Kiedy taki lęk ujrzy światło dzienne, traci na swojej mocy i można się nim zaopiekować (to trochę jak z koszmarami sennymi). Jeśli to jest możliwe, dajmy dziecku czas na płacz, złość i inne trudne emocje.
5. WSKAZUJMY NA CZASOWOŚĆ PEWNYCH OGRANICZEŃ CZY ROZWIĄZAŃ - szczególnie dla nastolatków, obecna sytuacja może być bardzo trudna. Mogą mieć poczucie zamachu na ich podstawowe prawa i ograniczanie wolności. Rozmawiajmy z nimi o tym. Pokazujmy terminowość tych rozwiązań i to, czemu one mają służyć.
6. BĄDŹMY ODPOWIEDZIALNI - ta sytuacja może być świetną lekcją empatii, wrażliwości i właśnie odpowiedzialności za wspólnotę: rodzinną, klasową, sąsiedzką. Nasze zachowania przecież przekładają się bezpośrednio na rozprzestrzenianie wirusa, a więc na życie i zdrowie innych ludzi. Rozmawiajmy o tym z naszymi dziećmi!
7. NIE OSZUKUJMY - starajmy się być spokojni - nie panikujmy. Jednak kiedy rozmawiamy o rzeczach trudnych, ulegamy emocjom, a przyłapuje nas na tym młody człowiek i zadaje pytanie, co się stało? To nie odpowiadamy NIC! Takie ucinanie rozmowy, tworzenie tajemnic, jest pożywką do karmienia lęków. Ochłońmy i nawet jeśli nie od razu, wyjaśnijmy dziecku, co się stało, czego było świadkiem.
8. ZADBAJMY O POTRZEBY DZIECI - tak jak my potrzebujemy porozmawiać z bliskimi, koleżanką czy kolegą, nasze dzieci również tego kontaktu potrzebują! Zadbajmy o to! Rówieśnicy są strasznie ważni! Pamiętajmy o nowych technologiach - to dobry moment, żeby z nich również korzystać.
9. UCZMY SIĘ RAZEM ZDROWYCH NAWYKÓW i bądźmy wzorem do naśladowania. Pokażmy i przećwiczmy, jak myć ręce, jak zasłaniać usta, jak dbać o wypoczynek, odpowiedni sen i dobry nastrój. Rozmawiajmy o tym co trudne, o potknięciach i zagrożeniach i co z nimi robić.
10. ZADBAJMY O INNYCH - a może w tej trudnej sytuacji spróbujemy zająć się czymś użytecznym? Może razem z dzieckiem wesprzemy słabszych, którzy potrzebują naszej pomocy.
KIEDY NIEPOKOIĆ SIĘ O DZIECKO?
Kiedy nasze dziecko: często przeżywa uczucie lęku, boi się rzeczy, które do tej pory nie budziły niepokoju, skarży się na ból głowy i dolegliwości żołądkowe, czasem przechodzące w rozwolnienie, wymioty, zawroty głowy i omdlenia, kołatania serca, nadmierne pocenie lub inne objawy somatyczne, jest apatyczne, osowiałe, nie może zasnąć, ze snu budzą go koszmary, zgrzyta zębami, co może świadczyć o silnym napięciu mięśniowym w okolicach żuchwy, łatwo przechodzi w skrajne emocje - od śmiechu do płaczu, łatwo się męczy, nie ma apetytu lub ma wzmożony apetyt jak nigdy wcześniej, a wymienione objawy nie zaczynają się zmniejszać, a wręcz nabierają na sile i wyraźnie utrudniają dziecku codzienne życie - Twoje dziecko i Ty potrzebujecie profesjonalnej pomocy psychologicznej.
I na zakończenie, ku pokrzepieniu serc! Nawet najtrudniejsza sytuacja, może dodać nam i naszym dzieciom skrzydeł. Dzieje się tak wtedy, kiedy będąc w trudnej sytuacji doświadczamy (MY I ONE) wsparcia od innych, kiedy mimo trudnych doświadczeń mamy wpływ na różne obszary własnego życia, nawet z pozoru błahe (to nadal ja decyduję, co zjem na śniadanie) i w końcu mam poczucie, że mimo trudności radzę sobie z życiem! Silniejsi będziemy też wtedy, kiedy dbamy o innych!
Opracowanie na podstawie materiałów p. Marty Jankowskiej – Instytut Kształcenia EKO-TUR Warszawa
Drodzy Uczniowie i Uczennice, rok szkolny trwa!
Zaczynamy szkołę w wersji online. Wyobrażam sobie, że część z Was cieszy się, że nie musi przychodzić do szkoły. Wiem też, że niektórzy są w związku z tym zasmuceni. W najbliższych dniach możecie doświadczać zmiennych nastrojów. To naturalne, gdyż każdy z nas będzie musiał wyrobić sobie zupełnie nowy tryb dnia. Pamiętajcie też, że ograniczenia spotkań towarzyskich, wyjść na miasto i cotygodniowych zajęć dodatkowych wynikają z bezpieczeństwa i nie są na zawsze! Potraktujcie ten okres jako dodatkową możliwość do ćwiczenia cierpliwości, optymizmu odpowiedzialności i kreatywności. Dostajecie zadania od nauczycieli, które trzeba wykonać pracując w domu. To nie jest okres ferii ani mini wakacji. Wszyscy - uczniowie, nauczyciele i Wasi rodzice nadal mamy obowiązki, które będziemy realizować. Zmienia się jedynie sposób, w jaki będziemy to robić.
Poniżej przesyłam Wam wskazówki, jak najskuteczniej wykorzystać ten nietypowy czas.
Utrzymaj szkolny tryb dnia:
1. Wstawaj o tej samej porze.
2. Zachowaj poranną rutynę - pamiętaj o higienie i śniadaniu. Nie chodź cały dzień w piżamie.
3. Przed rozpoczęciem nauki wyjdź do ogródka, z psem, na balkon albo otwórz okno i pooddychaj świeżym powietrzem to rozbudzi Twoje ciało, będzie imitowało wyjście do szkoły i wzmocni Twoją odporność.
4. O określonej porze zacznij pracę zadaną przez nauczycieli.
5. W czasie nauki rób sobie krótkie ruchowe przerwy (w szkole wychodziliście na korytarz, boisko) rozciąganie się, wstanie z miejsca, spacer po mieszkaniu – będzie to regenerowało umysł.
6. W czasie przerw unikaj oglądania youtuba, seriali, grania w gry. To świetna okazja do ćwiczenia samodyscypliny.
7. Zaplanuj sobie czas popołudniowy. Pamiętaj, że rodzice nadal będą pracować, nawet jeśli fizycznie będą w domu, nie zawsze mogą organizować Tobie wolny czas.
8. Utrzymuj kontakty towarzyskie TYLKO online. Wykorzystaj po południu czas do dzielenia się ONLINE swoimi pomysłami na kreatywny czas wolny.
9. Ustal z rodzicami czas po południu, w którym będziecie mogli razem się pobawić.
10. Zapytaj rodziców, jak w czasie szkoły online możesz pomóc im w domowych obowiązkach. To świetna okazja, by nauczyć się gotować, prać, prasować. Zachęcam do organizowania przez przewodniczących klas konkursy online na np. zrobiony obiad rodzinny itp. Bądźcie tu kreatywni :)
11.Ustal sobie limit grania w gry komputerowe i oglądania seriali. Będziesz mieć i tak dodatkowo więcej czasu na komputer niż zwykle. Nie chciałabym wrócić do szkoły pełnej zombie komputerowych!
12.1,5 godziny przed snem wyłącz elektronikę. Zaniedbując to narażasz się na problemy ze snem.
13. Przed pójściem spać podsumuj to, co udało Ci się wykonać danego dnia. Doceń siebie! i wyciągnij wnioski na następny dzień - czego chcesz robić więcej, czego mniej.
14. Uspokój umysł. Wieczór to dobry moment do treningu umysłu. Naucz swój umysł, jak ma zatrzymywać pracę i wchodzić w stan relaksu. Wystarczy, byś przez 5 - 10 minut w pozycji siedzącej odliczał/a oddechy. Kiedy skoncentrujesz uwagę na oddechach, zbędne myśli zaczną się wyciszać.
15. Dbaj o sen - śpij minimum 8 godzin. To wzmacnia odporność fizyczną i psychiczną.
Czas wolny- jak sobie z nim radzić, skoro nie można nigdzie wyjść?
Nawet jeśli coś uważamy za sytuację pozytywną, to możemy mieć problem z odnalezieniem się. Są osoby, które z nadmiarem wolnego czasu nie do końca dobrze sobie radzą. Ten czas trzeba zagospodarować, umieć nim zarządzić, żebyśmy się nie denerwowali i mieli takie poczucie, że ten czas wykorzystujemy. Te dni mają być idealne, bo to może nas dodatkowo stresować.
Po prostu te dni organizujmy. Pamiętajmy, że ten czas musi mieć rytm dobowy. Nie śpijmy w ciągu dnia, choć rozumiem, że te zaległości chcecie nadrobić. W nocy z kolei nie bądźmy aktywni. Nastawmy sobie budzik na konkretną godzinę i starajmy się, aby dzień miał swój rytm.
Dobrze zorganizowany dzień to taki, kiedy regularnie jemy posiłki, a odpoczynek przeplatamy aktywnością fizyczną oraz obowiązkami. Tutaj musimy być kreatywni - proponuje zbudować sobie plan. Tak jak w szkole mamy plany lekcji i notatniki, gdzie rozpisujemy co i o której godzinie zrobić, teraz zróbmy to samo.
Ten czas będziemy spędzać w ograniczonym gronie, w gronie najbliższych. Dlatego proponuję, byśmy część rzeczy robili sami. Jeżeli mamy taką możliwość, pójdźmy wszyscy do własnych pomieszczeń, a później spotkajmy się na gry planszowe, oglądanie serialu. Żebyśmy mogli od siebie troszeczkę odpocząć. Możliwość odpoczynku, nawet od tych, których bardzo kochamy, może być w tej sytuacji bardzo cenna. Niech każdy zrobi to, co chce sam, w różnych częściach mieszkania. Później wracamy do wspólnych aktywności.
Możemy razem posprzątać. Starajmy się, żeby był to miły czas. Jego częścią mogą być przyjemności, ale chwilka odpoczynku od siebie jest tu na wagę złota. Pamiętajmy, że sytuacja, w której jesteśmy, jest sytuacją przejściową. To się na pewno uspokoi i zdrowi wrócimy do codzienności i nie chcemy być w tej codzienności skonfliktowani - ani z pracodawcą, ani tym bardziej z najbliższą rodziną. Dbajmy o te relacje, bo to my jesteśmy teraz dla siebie największym źródłem wsparcia i optymizmu.
Chodzi o to, żeby stres nas dodatkowo nie osłabiał. Pamiętajmy, że stres jest bardzo ważnym czynnikiem naszej odporności. Dobry humor i te miło spędzane chwile są jak lekarstwo na receptę. Wiele można zmienić już na poziomie komunikacji. Kto ma w domu nastolatka, ten wie, że gdy go do czegoś zmuszamy, efekt jest zupełnie odwrotny. Warto zastosować taką strategię, żeby z naszym dzieckiem rozmawiać. Uświadomić, że do tej szkoły wróci i im będzie miało mniej zaległości, tym ten powrót będzie łatwiejszy. Ufajmy naszej młodzieży, wierzmy im, bo oni też nie chcą wrócić do rzeczywistości, która będzie bardzo trudna. Rozłożenie czasu tak, by dzieci się uczyły, ale także odpoczywały to kwestia rozmowy i dobrej motywacji.
Dobrym pomysłem może być też wspólna nauka. Poczytanie z dzieckiem książki, zapoznanie się z programem również może być wartościowe. Dla dziecka taka forma, nie odpytywania, może być bardzo miło spędzanym czasem. Nie chodzi o udawanie, bo wszyscy mamy świadomość, jak ta sytuacja jest poważna i trudna. Ja nie do końca się zgadzam, że powinniśmy się przygotowywać na najgorsze, bo co to tak naprawdę znaczy? Ja się domyślam, co to pytanie w sobie zawiera, ale czym innym jest świadomość tego, jak poważna jest sytuacja, a czym innym rozmyślanie o tym najgorszym. Nasz sposób myślenia i to, na czym koncentrujemy uwagę, wpływa na naszą kondycję psychofizyczną. W napięciu nasz organizm specyficznie funkcjonuje. Osłabiamy w ten sposób swój układ odpornościowy, wydzielają się różne substancje i stajemy się słabi. Dlatego koncentrujmy się na tym co tu i teraz - dbajmy o swoją kondycję psychofizyczną, dbajmy, by czas był spędzany konstruktywnie i starajmy się dotrwać w dobrej kondycji do lepszego czasu. Nie myślmy o najgorszym, ale też nie bagatelizujmy sytuacji.
PLAC ZABAW PRZY SP2 ZAMKNIĘTY!
Informuję, że zgodnie z decyzją Burmistrza Świebodzina place zabaw przy placówkach oświatowych zostają zamknięte do odwołania.
DYREKTOR SZKOŁY
Marian Wieczorek
Bajka dla dzieci o koronawirusie
Polecamy opowiadanie o koronawirusie dla młodszych dzieci O wirusie, który nosił koronę
"Jak rozmawiać z dziećmi o koranawirusie?" - rekomendacje Burmistrza Świebodzina
Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie? - poradnik psychologiczny
Jest kilka zasad, których warto przestrzegać w rozmowie z dzieckiem:
- Upewnij się, że dziecko będzie się czuło bezpiecznie.
- Informuj dziecko, zamiast straszyć.
- Bądź otwarty w rozmowie.
- Pokaż swoją postawą, że masz sytuację pod kontrolą - dzieci są mistrzami w zauważaniu tych małych sygnałów.
- Dobierz ilość i rodzaj informacji, adekwatnych do możliwości zarówno intelektualnych, jak i emocjonalnych.
- Upewnij się, że znasz fakty, nie rozprzestrzeniaj plotek czy internetowych straszaków.
- Wdrażaj informacje i zasady profilaktyki zdrowia (mycie rąk, kwarantanna, szczepienia).
Pamiętaj - zarówno milczenie jak i zasypanie informacjami może przyczynić się do utraty poczu
cia bezpieczeństwa u dziecka.
Jak rozmawiać o koronawirusie z przedszkolakami?
Ich świat dotyczy tylko tego, co im bliskie: rodziców, rodzeństwa, zwierząt domowych, grupy przedszkolnej. Warto dziecku powiedzieć, że jego świat nie jest zagrożony. W tym wieku lepiej będzie, by nie oglądały wiadomości. Ogranicz liczbę okazji, przy których usłyszy o wirusie. Nie posiadają jeszcze zdolności do właściwej interpretacji takich informacji. Zalecam podążać za pytaniami dziecka i dostarczać im minimum wiedzy. Odpowiadaj tylko na to, o co dziecko pyta: "Dlaczego oni noszą maski?". "Boją się, że mogą zachorować". "A my?". "My nie". Zbędną informacją będzie możliwe zagrożenie zdrowotne. Lepiej będzie zwrócić dziecku uwagę, by przestrzegało zasad profilaktyki zdrowotnej, jak częste mycie rąk. Jeśli dziecko wykorzysta temat wirusa do zabaw, spokojnie należy się temu przyjrzeć. Dzieci w tym wieku tak oswajają się z lękiem. Jeśli okażemy postawę bez lęku, one też będą spokojniejsze.
Jak rozmawiać o koronawirusie z dziećmi w wieku szkolnym?
Wyzwaniem mogą okazać się dzieci w wieku szkolnym, które regularnie korzystają z internetu. Jeśli rodzic nie przejmie steru, utoną w natłoku informacji. W dodatku często nieprawdziwych. Należy być ostrożnym i nie przesadzić w jedną lub drugą stronę. Najważniejsze informacje, jakie należy przekazać: Co zrobić, żeby uniknąć zakażenia koronawirusem? Czy maseczki chronią przed koronawirusem? Jak koronawirus przebiega u dzieci? Co to jest kwarantanna domowa? W tym wieku warto przewidywać i być o jeden krok przed dzieckiem. Trzeba uważać jednak by nie był to skok.
Jak rozmawiać o koronawirusie z nastolatkiem?
Świat nastolatka jest coraz większy, ale też chaotyczny. Zadbaj o wskazanie kontekstu i odpowiednie uporządkowanie informacji. Możesz porównać koronawirusa do grypy. Opowiedz jak przebiegały inne podobne epidemie - np. SARS. Porozmawiajcie o tym, jak działają media, a także o istnieniu teorii spiskowych. Nie bagatelizuj lęków. Nie mów: "Nie bój się", "Nie histeryzuj". Wskaż pozytywnym komunikatem, że nie musi się bać: "Wdrożono już schemat postępowania epidemiologicznego", "Możemy śledzić informacje na bieżąco". Wspólnie oglądajcie wiadomości i rozmawiajcie o nich. Bądź czujny. Jeśli masz wrażenie, że temat cię przerasta, a dziecko jest w coraz gorszej kondycji psychicznej, poradź się psychologa.
Czego unikać?
Nie buduj zbędnych murów między dzieckiem, a resztą ludzi. Niepotrzebne wdrukowanie dyskryminacyjnej i agresywnej postawy jak "bunkrowanie zapasów" czy kierowanie się narodowością lub rasą w swoich osądach nie skończy się wraz z epidemią. Będzie miało długofalowe konsekwencje w światopoglądzie i zachowaniu dziecka. Może zbudować w dziecku postawę opartą na lęku, wycofaniu i agresji. Nie panikujcie. Dzieci są świetne w zauważaniu emocji swoich rodziców. Proszę też o powściągliwość i reakcje adekwatne do sytuacji. Jeśli ja - dorosły, zachowam spokój, to dziecko też będzie spokojniejsze.
Elektroniczne zasoby edukacyjne - przygotowane przez Bibliotekę Miejską w Świebodzinie
Biblioteki cyfrowe oferujące otwarte zasoby:
Wolne lektury
Darmowe, opracowane, pełne teksty lektur, e-booki, audiobooki i pliki DAISY na wolnej licencji.
Federacja Bibliotek Cyfrowych
Zbiory polskich instytucji kultury on-line. Istotną cechą dostępnych poprzez FBC zasobów jest to, iż są one w zdecydowanej większości dostępne on-line bez żadnych ograniczeń takich jak np. konieczność odpłatności.
Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa
Biblioteka cyfrowa tworzona przez Bibliotekę Uniwersytetu Zielonogórskiego, Bibliotekę Sztuki UZ, Instytut Historii UZ oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Zielonej Górze. Umożliwia szeroki zdalny dostęp do źródeł wiedzy, zasobów edukacyjnych, cyfrowych kopii najcenniejszych zabytków kultury piśmienniczej, kolekcji dzieł sztuki oraz materiałów regionalnych, w tym archiwalnych numerów „Gazety Lubuskiej" czy „Nadodrza".
Legimi
Wirtualna wypożyczalnia ebooków. Korzystanie z serwisu jest odpłatne. Biblioteka Publiczna w Świebodzinie oferuje darmowe kod dostępu, które można otrzymać kontaktując się z drogą mai-lową: wypozyczalnia@bp.swiebodzin.pl
Serwisy edukacyjne
Khan Academy
- krótkie filmy wyjaśniają poszczególne zagadnienia z zakresu matematyki, biologii, fizyki,
chemii, sztuki czy programowania, które potem można przećwiczyć w zadaniach online. Roz
wiązując zadania zdobywa się wirtualne trofea, coPi-Stacja
- krótkie wideo-tutoriale matematyczne, obejmujące cały zakres podstawy programowej z mate
matyki dla szkoły podstawowej. Do poszczególnych tematów są też przygotowane zadania i ćwi
czenia online.Adamed SmartUp
https://adamedsmartup.pl/baza-wiedzy/
- wideo i nie tylko - popularyzatorzy nauki prezentują rozmaite tematy z dziedziny biologii, che
mii i fizyki.Pan Belfer
https://www.voutube.com/channel/UCiYPiDbhT01HYwvCIC29tVg
- wideo-lekcje chemii nagrane przez przebojowego nauczyciela Dawida Łasińskiego. Zgodne z
podstawą programową.Mówiąc inaczej
https://www.youtube.com/user/PamikuPL
- kanał YouTube o języku polskim i jego subtelnościach.
Uniwersytet Dzieci
https://www.youtube.com/user/UniwersytetDzieci/featured
- kanał na YouTube Fundacji Uniwersytet Dzieci zawiera filmy z zakresu edukacji przyrodniczej, społecznej, technologicznej ale jest tu te sporo materiałów o emocjach i radzeniu sobie z nimi oraz takich, które pomogą dzieciom zyskać większą samoświadomość.
Crazy Nauka
- największy polski popularnonaukowy blog, gdzie znajdziecie wiele artykułów na różne naukowe tematy. Rzetelna wiedza, żadnych plotek, czy mitów. Godne zaufania źródło, które warto pokazać dzieciom, przy okazji można przegadać temat weryfikowania informacji i odróżniania faktów od mitów - ten temat też poruszają autorzy Crazy Nauki.
Komunikat Burmistrza Świebodzina
Komunikat nr 2/2020
Burmistrza Świebodzina
z dnia 11 marca 2020r.
na godzinę 17.30
W związku z wystąpieniem sytuacji mogącej stanowić stan nagłego zagrożenia zdrowotnego znacznej liczby osób, Burmistrz Świebodzina został zobligowany poleceniem Wojewody Lubuskiego - nr pisma BZK.6333.4.2020.AWój z dnia 11 marca 2020r. i na podstawie art. 11 ust. 1 Ustawy z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020r. poz. 374) oraz decyzji ministrów właściwych do następujących ustaleń:
1. zawiesza się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w przedszkolach, szkołach oraz placówkach oświatowych w tym żłobkach, klubach dziecięcych publicznych i niepublicznych od dnia 12 marca 2020r. na okres 14 dni od tej daty,
2. w dniach 12-13 marca 2020r. poleca się zorganizowanie zajęć opiekuńczych w godzinach pracy przedszkola, a w szkołach w godzinach pracy świetlicy, a) w dniach 12-13 marca 2020r. następuje całkowite zamknięcie żłobków oraz klubów dziecięcych w tym niepublicznych,
3. w dniach 12-13 marca 2020r. utrzymuje się dowozy dzieci do szkół zgodnie z wcześniejszymi harmonogramami,
4. od dnia 16 marca 2020r. zawiesza się dowozy dzieci do szkół,
5. rodzicom i opiekunom prawnym poleca się ograniczenia aktywności dzieci w przestrzeni publicznej i sprawowanie opieki w warunkach domowych,
6. od dnia 16 marca 2020r. zawiesza się zajęcia dydaktyczne jak również zajęcia opiekuńczo- wychowawcze we wszystkich placówkach,
7. rekrutacja do publicznych placówek przeszkoli, żłobków i szkół odbywa się z wykorzystaniem narzędzi e-rekrutacji. Konieczność osobistego dopełnienia formalności zostaje przesunięta na okres po 25 marca 2020 roku,
8. poleca się odwołanie lub zmianę terminu organizowanych w wyżej wymienionym terminie wycieczek, konkursów i spotkań z udziałem uczniów,
9. wszelkich informacji na temat sposobu zachowania się udziela Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Świebodzinie oraz Lubuski Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim,
10. poleca się śledzenie na bieżąco komunikatów Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Zaleca się sprawdzanie komunikatów wysyłanych przez system elektronicznego kontaktu szkół z rodzicami,
11. od dnia 11 marca 2020r. ogranicza się działalność instytucji kultury: Muzeum Regionalnego w Świebodzinie, Świebodzińskiego Domu Kultury, Biblioteki Publicznej w Świebodzinie oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świebodzinie, a także świetlic wiejskich,
11a) zaleca się odwołanie wszelkiej działalności kulturalnej, artystycznej oraz sportowo-rekreacyjnej.
KOMUNIKAT OBOWIĄZUJE DO ODWOŁANIA
Burmistrz Świebodzina
Tomasz Sielicki
WAŻNE!
Archiwum Aktualności