Twierdzenie Pitagorasa i trójkąty pitagorejskie
Uczniowie z klas 8B i 8E na lekcjach matematyki poznali twierdzenia Pitagorasa, które najczęściej wykorzystujemy do obliczenia długości trzeciego boku trójkąta prostokątnego, w sytuacji gdy znamy długości dwóch pozostałych boków. Trójkąt pitagorejski to trójkąt prostokątny, którego długości boków są wyrażone liczbami naturalnymi. Trójkąt o bokach 3, 4, 5 to jedyny trójkąt prostokątny, którego długości boków są kolejnymi liczbami naturalnymi. Nazywa się go trójkątem egipskim, ponieważ był używany przez Egipcjan do wyznaczania kąta prostego w terenie.
Jedna lektura na dwóch przedmiotach? - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Korelacja między przedmiotami ? Tak jak najbardziej. Tym razem plastyka i język polski. Na języku polskim została omówiona lektura "Kajko i Kokosz. Szkoła latania". Uczniowie mieli za zadanie opisać lekturę: najważniejsze wydarzenia, sceny i bohaterów oraz narysować postać lub scenę. Klasa 4 A rysowała postać, a klasa 4 B scenę z omówionej lektury.
Anioły - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Na kółku plastyczno-krawieckim zostały wykonane pierwsze prace krawieckie-anioły. Uczennice poznały budowę i zasady użytkowania maszyny do szycia, zasady i regulamin pracowni. Na zajęciach również omówiliśmy przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku oraz jak dbać o powierzone narzędzia i przybory. Do wykonania anioła zostały użyte różne narzędzia podręczne: nożyczki, szpilki, igła do szycia ręcznego, mydło krawieckie, centymetr. Mamy już zaplanowane kolejne pomysły do zrealizowania, za niedługo się nimi pochwalimy :-)
PAPIEROWE WARIACJE
Uczniowie klas 1-3 na zajęciach plastycznych poznały co można zrobić z papierem i resztkami papieru. Papier możemy: gnieść, składać, rolować, układać, nadać mu nowe kształty. Nadaliśmy naszym pracom formę przestrzenną- 3D. Uczniowie tworzyli własne wariacje papierowe ćwicząc swoją wyobraźnię.
Katarzyna Muszałowska-Jagielnik
Życzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka
Zdrowia, szczęścia, pomyślności Babciom i Dziadkom życzy klasa 1c.
Spotkania plastyczne trzecioklasistów - ciąg dalszy:)
W klasie 3B tworzyliśmy imię potworka literowego. Narysowany potwór został wykonany w technice pastelowej.
Katarzyna Muszałowska-Jagielnik
13
Poszukiwana liczba
Uczniowie klasy VB na podsumowanie działu z matematyki Własności liczb naturalnych wykonywali plakaty pt. „Zaginęła Liczba!”. Na plakacie należało podać „rysopis” czterocyfrowej liczby, który pozwoli na jej odgadnięcie. W opisie liczby musiały znaleźć się cechy dotyczące tej liczby, np. podzielności, czy jest pierwsza czy złożona, jakie zależności są między jej cyframi itd. Uczniowie zadanie wykonali bardzo dobrze, wykazali się dobrą znajomością tematu oraz kreatywnością.
TECHNIKI RYSUNKOWE - krok po kroku
Klasa 4B zapoznała się z techniką rysunkową i narzędziami plastycznymi. Następnie został wykonany pejzaż ołówkiem i węglem krok po kroku z nauczycielem, wszyscy uczniowie rysowali taki sam obraz, ale każdy jest inny i wyjątkowy.
Katarzyna Muszałowska-Jagielnik
12
Ekologiczna choinka
Konkurs na ekologiczną choinkę zorganizowany przez Samorząd Uczniowski. Nagrody otrzymały klasy 4A, 5B, 5C, 6B i 8A.
Dziękujemy klasom za udział i piękne, a przede wszystkim ekologiczne choinki.
Wspólne kolędownie
Wieloletnią tradycją szkoły jest wspólne śpiewanie kolęd. W ostatni dzień zajęć szkolnych przed przerwą świąteczną uczniowie spotykają się w auli szkolnej na wspólnym kolędowaniu. Każda klasa prezentuje, wcześniej wylosowaną, kolędę przed szkolną społecznością. W tym roku szkolnym przed szkolna społecznością swoją kolędę wykonali uczniowie z Ukrainy, uczęszczający do oddziału przygotowawczego.
ZIMOWISKO
Na prośbę Lubuskiej Izby Rolniczej rozpowszechniamy informację o prowadzonym przez Lubuską Izbę Rolniczą naborze na zimowisko, planowanego w terminie od 04.02.2023 r. do 10.02.2023 r. w Zakopanem-Kościelisku w Ośrodku Rewita. Do udziału w nim zapraszamy dzieci i młodzieży do 16 roku życia (najstarsze dzieci urodzone od 01 stycznia 2007 i których przynajmniej jedno z rodziców/opiekunów prawnych (w okresie jakim jest organizowane zimowisko) jest ubezpieczone w pełnym zakresie (jednocześnie na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz chorobowe, wypadkowe i macierzyńskie) lub jedno z rodziców jest uprawnione do świadczeń z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego tj. pobiera rentę bądź emeryturę – konieczne jest zaświadczenie z KRUS. Odpłatność za jedno dziecko z rodziny rolniczej wynosi 700,00 zł. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
"Świętujemy razem"
20 grudnia 2022 uczniowie klasy 1 a z wychowawczynią Dominiką Poriandą oraz koordynatorem akcji „Świętujmy razem”, logopedą Beatą Gordzelewską, odwiedzili Powiatowy Dom Pobytu Dziennego HOMINI w Świebodzinie.
Po złożonych życzeniach od społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 w Świebodzinie, dzieci wręczały seniorom i pracownikom wykonane przez klasę 1 a oraz uczniów uczęszczających na zajęcia rewalidacyjne i logopedyczne stroiki choinkowe, papierowe gwiazdy i goździkowe pomarańcze od rodziców dzieci z klasy 2 a.
Dzieci recytowały świąteczny wierszyk i śpiewały piosenkę. Nie obyło się bez wzruszeń, podziękowań i wspomnień seniorów.
Bombka moich marzeń
Święta Bożego Narodzenia zawsze inspirują do różnych aktywności obok nauki. W tym roku szkolnym uczniowie klas IV -VIII wzięli udział w interdyscyplinarnym projekcje
pt: „Bombka moich marzeń. Boże Narodzenie w różnych krajach świata.” Efektem finalnym tego projektu było udekorowanie naszej szkoły pięknymi pracami uczniów w postaci:
Świąteczne dekoracje
Na kółku plastycznym z klasami 4-7 zostały wykonane stroiki świąteczne.Oto nasze małe arcydzieła świąteczne.
3Na kółku plastycznym z uczniami klas 1-3 poruszyliśmy temat zimowo-świąteczny.
Poznaliśmy różne kształty i wzory płatków śniegu jak powstają i wyglądają w dużym powiększeniu. Prace plastyczne są wykonane z różnych materiałów. Oto nasze śnieżynkowe wariacje.
WYCIECZKA DO OCHLI – klas: I B i I C
Dnia 13.12.2022r. uczniowie klas IB i IC wybrali się na wycieczkę do skansenu w Ochli. Dzieci obejrzały drewniane chaty i ich obejścia. Dowiedziały się jak niegdyś żyli i pracowali mieszkańcy wsi. Z dużym zainteresowaniem oglądały starą szkołę, jej wyposażenie i przybory, których kiedyś używali uczniowie. Pracownicy muzeum opowiedzieli o niektórych zwyczajach i tradycjach ludowych oraz pokazali piękne rękodzieła, np. szopki bożonarodzeniowe, drewniane figury i słomiane pająki, czyli ludowe ozdoby wnętrz mieszkalnych wieszane na środku izby. Podczas plastycznych warsztatów uczniowie wykonali piękne ozdoby choinkowe, które zabrały do domów. Trudno sobie wyobrazić dawną wieś bez krów, mleka i masła. Masło zna każde dziecko, a tradycyjny proces jego powstawania widzieli nieliczni. W drewnianych, maselnicach zwanych również kierzynkami. Uczniowie własnoręcznie wyrabiali złociste masło oraz ma
Konkurs plastyczny ,,Mój pluszowy Miś ” – rozstrzygnięty!
Miś to najsympatyczniejsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci niezastąpiona przytulanka. W ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia jak co roku odbył się konkurs plastyczny. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej postać swojego pluszowego Misia. W konkursie brały udział chętne dzieci z klas I –III. Na konkurs wpłynęło 65 niezwykłych prac wykonanych różnorodnymi technikami. Bardzo trudno było wybrać te najciekawsze. Wszystkie prace były piękne i wyjątkowe. Dzieci po raz kolejny wykazały się kreatywnością, niezwykłą inwencją twórczą i starannością.
Niesamowity świat higieny jamy ustnej.
W miesiącu grudniu w naszej szkole wśród uczniów klas drugich przeprowadzono akcję higienizacji jamy ustnej. Dzieci otrzymały wiele ciekawych wskazówek i metod jak prawidłowo dbać o zęby oraz jak ważna jest właściwa profilaktyka jamy ustnej aby w przyszłości uniknąć poważnych konsekwencji związanych z próchnicą. Uczniowie obejrzeli ciekawy film z poradami ekspertów z zakresu stomatologii. Dowiedzieli się także, iż dobra zabawa jaką jest mycie zębów jest inwestycją w zdrowie i piękny uśmiech na całe życie. Dzieci wykonały także kolorowe plakaty w myśl piosenki zespołu Fasolki pt. Szczotka, pasta, kubek.
Wagi szalkowe - LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
W klasie 3B lekcja matematyki z wykorzystaniem wag szalkowych zakupionych w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.
Lekcja matematyki przeprowadzona 25.11.2022r.
Cel: Nauka posługiwania się wagą szalkową.
Realizowane treści z podstawy programowej to:
- uczeń porównuje przedmioty pod względem wy