• Kreatywne powtórki z lektur egzaminacyjnych
          • Kreatywne powtórki z lektur egzaminacyjnych

          • Uczennice i uczniowie klas 8b oraz 8c w ramach przygotowań do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego pod opieką Ewy Wójcik wykonali za pomocą długopisów 3D symbole kojarzące się z lekturą Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego. Dzięki sprzętowi zakupionemu w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości uczennice i uczniowie w kreatywny, ale przede wszystkim angażujący i efektywny sposób przypominali sobie najważniejsze graficzne elementy kojarzące się z utworem, który jest jednym z tekstów egzaminacyjnych.
            Efektem pracy uczennic i uczniów klas ósmych powstało kilkadziesiąt kotwic - symbolu Polski Walczącej, żółwi- symbolu nawołującego do wolniejszej pracy na rzecz okupanta oraz biało-czerwonych flag. Przestrzenne symbole w ramach kooperacji międzyprzedmiotowej zostaną wykorzystane  na lekcjach historii jako materiały dydaktyczne oraz elementy dekoracyjne na lekcjach oraz na gazetkach ściennych.

            Ewa Wójcik

          • Wizyta w Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze

          • Dnia 5 kwietnia klasy 6a i 6c uczestniczyły w warsztatach Zwykła -niezwykła woda zorganizowanych przez Centrum Nauki Keplera. Uczniowie mieli okazje popracować z mikroskopami - obserwować topielice i inne żyjątka wodne oraz wykonywali doświadczenia fizyczne i chemiczne. Nauka przez zabawę sprawiła im wiele radości, pozwoliła rozbudzić zainteresowania i zainspirowała do dalszej pracy i poszerzania wiedzy.
            Nasi uczniowie zdobytą wiedzę będą mogli rozwijać w szkole na lekcjach biologii, chemii i fizyki.

            Magdalena Kornobis

        • ZDROWO I KOLOROWO! Wiosenne kanapki w klasie 1C
          • ZDROWO I KOLOROWO! Wiosenne kanapki w klasie 1C

          • Witaminki, witaminki, dla chłopczyka i dziewczynki……

            Uczniowie  klasy 1C realizując tematykę  zdrowego odżywiania,  wykonali zdrowe i kolorowe kanapki. Głównym celem zajęć było: poznanie kolejności wykonania  i przygotowania kanapki, kształcenie nawyków odpowiedniego odżywiania, rozwijanie kreatywności i doskonalenie samodzielności oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków. Działania poprzedziła pogadanka na temat jedzenia zdrowych produktów. Uczniowie poznali  zasady zdrowego odżywiania, m.in. o tym jak komponować posiłki, jak łączyć smaki,  jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym, dlaczego musimy się zdrowo odżywiać i jeść śniadanie.

            Po wskazówkach  o higienie oraz bezpieczeństwie posługiwania się nożem uczniowie z dużym zaangażowaniem zabrali się do pracy. Smarowały, kroiły i układały produkty, tworząc na kanapkach wiosenne kolorowe wzory. Dodatki do kanapek były różnorodne: liście sałaty, pomidory, ogórki, rzodkiewka, kiełki, szczypiorek, masło. Nie zabrakło też wędlin, jajek i żółtego sera.  Mistrzowie kuchni  z klasy 1C wyczarowali wyśmienite, wiosenne kanapki. Następnie  przystąpili do degustacji.

            Zadowolone miny potwierdziły, że najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie. Były to wspaniałe zajęcia uczące samodzielności, właściwego zachowania się przy stole i zdrowego odżywiania się. Dzieci już wiedzą, że śniadanie to podstawa naszego dnia, a szczególnie kiedy znajdują się w nim bogate w witaminy warzywa. W tym sezonie wiosennym stawiamy na zdrowie!!!

            Nasza szkoła bierze udział w wojewódzkim programie profilaktycznym ,,Z higieną za Pan brat, którego celem jest propagowanie podstawowych zasad higieny osobistej wśród dzieci.

            Czesława Malinowska - Kenyeres

          • Lekcja muzealna w klasie 1A

          • Klasa 1A uczestniczyła w swojej pierwszej lekcji muzealnej. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z eksponatami we wszystkich salach muzealnych, a także z historią Świebodzina.

            Dominika Porianda

          • Ulubiona potrawa, a może ulubiony kolor? – wykresy w klasie 6

          • Uczniowie klasy 6A i 6C wykorzystali swoją wiedzę o przedstawianiu różnych danych na wykresach. Zaproponowali tematy, przeprowadzili ankiety, a następnie wyniki przedstawili na wykresach. Uczniowie pracowali w parach, a zilustrowane informacje dotyczyły: ulubionego koloru, ulubionej potrawy, sposobu odpoczywania, znaki zodiaku oraz liczby rodzeństwa. Zapewne opracowywanie i przedstawianie danych - część statystyki matematycznej - nie będzie dla nich już takie obce. :)

            Renata Ociepa

        • Reklamy czworokątów
          • Reklamy czworokątów

          • W klasie 5b na podsumowanie, a także na utrwalenie wiadomości o czworokątach, uczniowie wykonali plakaty. Zadanie polegało na wykonaniu plakatu lub filmu reklamującego lub opisującego wylosowany czworokąt. Uczniowie popisali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Powstały ciekawe i zabawne prace.

            Renata Ociepa

        • Zajęcia kulinarne na rewalidacji
          • Zajęcia kulinarne na rewalidacji

          • Przygotowywanie posiłków to wielka przyjemność. Angażuje intelekt (ćwiczy i relaksuje mózg), zapewnia ruch – przede wszystkim dłoni i palców, stymuluje zmysły. Gotowanie ma moc zmniejszania stresu i lęku. W ubiegłym tygodniu uczniowie uczęszczający na zajęcia rewalidacji mieli okazję przygotować samodzielnie gofry. Wspólnie odmierzali składniki, łączyli je przy pomocy miksera, tworząc ciasto na gofry. Dodatek cukru waniliowego sprawił, że podczas pieczenia w powietrzu unosił się wspaniały, słodki zapach. Dzieci ozdobiały gotowe gofry ulubionymi dodatkami takimi jak: bita śmietana, cukier puder, nutella, dżem truskawkowy i morelowy, a także kolorowe posypki. Wszyscy uczniowie zgodnie ocenili przygotowane gofry na ocenę 6.
            Zajęcia sprawiły dużo radości, a czas wspólnej degustacji sprzyjaj budowaniu wzajemnych więzi i poczucia integracji.

            Joanna Krych

            Sprzęt do zajęć zakupiono ze środków programu #Laboratoria przyszłości.
             

        • Zwyczaje i obrzędy wielkanocne w klasie 2A
          • Zwyczaje i obrzędy wielkanocne w klasie 2A

          • Święta Wielkanocne obfitują w zwyczaje i obrzędy, które w tradycji polskiej są znane od pokoleń.

            Uczniowie klasy 2A poczuli już nastrój Świat Wielkanocnych. Klasowym przygotowaniom do świąt towarzyszyła radość i dobra zabawa.  Dzieci już wcześniej posiały rzeżuchę, owies, posadziły żonkile i hiacynty w doniczkach. W klasie pojawiły się wiosenne i świąteczne dekoracje. Na parapetach ustawiły króliczki, kurczaczki i kolorowe kwiaty.  W środę, w ostatni dzień w szkole przed świateczna przerwą, uczniowie barwili jajka. Jajko to jeden z ważniejszych symboli świąt Wielkiej Nocy. To symbol rodzącego się życia. Wspólnie przygotowały stół wielkanocny. Przykryły go białym obrusem i udekorowali liśćmi bukszpanu. Ustawili potrawy świąteczne: żurek, kiełbaskę, szynkę, ćwikłę z chrzanem, babki, mazurki, ciasto „mech”, babeczki, baranki cukrowe, czekoladowe jajka i zajączki, upieczony przez mamy chleb. Była też dawna zabawa wielkanocna „wybitka” czyli stukanie się ugotowanymi i pomalowanymi wcześniej jajkami, w której wygrywało dziecko, którego jajko nie rozbiło się podczas potyczek. Jedna z koleżanek przygotowała zajączki, którymi obdarowała koleżanki i kolegów. W radosnej atmosferze dzieci skorzystały z poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

            Serdeczne podziękowania dla Rodziców za pomoc w przygotowaniu tego świątecznego dnia.

            Wiesława Zielińska

        • Zakodowana muzyka
          • Zakodowana muzyka

          • Uczniowie klasy 1a rozpoczęli przygodę z klockami  "Korbo EDU Code Music" zakupionymi w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. Jest to początek naszej zabawy z rytmem i dźwiękiem. Wszystko w formie prostego kodu, który tworzą kolorowe, zębate klocki umieszczone na specjalnej platformie. Do zestawu dołączone są także  Bum Bum rurki, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci.

            Dominika Porianda

            Klocki Korbo Edu Music zakupiono ze środków programu #Laboratoriaprzyszłości

        • Przygotowania klasy 1 C do Świąt Wielkanocnych
          • Przygotowania klasy 1 C do Świąt Wielkanocnych

          • Klasa 1 C  miała zajęcia tematyczne dzięki, którym dzieci poznały tradycje i zwyczaje świąteczne. Uczniowie przygotowali różnorodne ozdoby związane ze świętami wielkanocnymi. Pamiętając o tradycji i symbolach świąt wielkanocnych, tworzyli z zapałem i radością  ozdoby wielkanocne. Ich głównym motywem były jajka ozdabiane  cekinami, kury z papieru. Z rąk uczniów wyszły prawdziwe dzieła sztuki! Podczas wykonywania prac, dzieci miały okazję do usprawniania małej motoryki, ćwiczeń precyzji ruchów, uwrażliwiania zmysłów estetycznych, rozbudzania kreatywności i wyobraźni, a przede wszystkim doskonałej zabawy.

            Czesława Malinowska-Kenyeres

        • Wizyta klasy 8b w RECARO
          • Wizyta klasy 8b w RECARO

          • W klasie ósmej uczennice i uczniowie muszą podjąć ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej edukacji. W ramach doradztwa zawodowego klasa 8b została zaproszona przez Zarząd RECARO AS Polska z siedzibą w Świebodzinie do odwiedzenia fabryki foteli lotniczych. Młodzież mogła zobaczyć, jak wygląda praca w jednej z najbardziej prestiżowych firm w naszym mieście. Uczennice i uczniowie zostali oprowadzeni nie tylko po linii produkcyjnej, ale też po części biurowej.

            Oprowadzający naszą grupę Julia Jensen oraz Kamil Maścibrzuch tłumaczyli przyszłym absolwentom naszej szkoły, jakie kompetencje powinien mieć kandydat ubiegający się o konkretne stanowisko pracy w RECARO.

            Młodzież wielokrotnie słyszała, że dziś absolutnym minimum na każdym szczeblu kariery zawodowej w RECARO są umiejętność pracy w grupie oraz znajomość przynajmniej jednego języka obcego (najczęściej angielskiego i niemieckiego). Uczennice i uczniowie usłyszeli także, jak może wyglądać ścieżka rozwoju zawodowego od pracownika produkcji do członka kadry zarządzającej i jak ważne jest mądre podejmowanie decyzji dotyczących życia zawodowego.

            Żywa lekcja doradztwa zawodowego pod opieką szkolnego doradcy zawodowego Renaty Janik i wychowawczyni klasy 8b Ewy Wójcik została odebrana bardzo pozytywnie. Podczas wizyty pojawiły się pytani do przedstawicieli RECARO, a już po wyjściu z fabryki wszyscy dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Część grupy była zaskoczona organizacją pracy, część wyglądem fabryki i jej zagospodarowaniem. Każdy miał okazję przekonać się, czy praca w firmie produkcyjnej jest odpowiednim miejscem pracy, czy po zakończeniu edukacji będzie szukał zatrudnienia w innym sektorze.

            Dziękujemy Prezesowi Panu Thomasowi Kellerowi oraz Zarządowi RECARO Aircraft Seating Polska za zaproszenie, gościnę i upominki, które otrzymaliśmy.

            Ewa Wójcik

        • Tańcowała igła z nitką - lekcja techniki w klasie 6
          • Tańcowała igła z nitką - lekcja techniki w klasie 6

          • Uczniowie klasy 6 poszerzają swoje umiejętności w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. Na lekcji techniki uczyli się bezpiecznej obsługi żelazka i deski do prasowania. Dla niektórych był to pierwszy raz, kiedy mieli w ręku żelazko. Wszyscy bardzo poważnie podeszli do zajęć i zarówno dziewczynki jak i chłopcy świetnie wykonali swoje zadania. Nauka poprzez działania praktyczne zawsze przynosi świetne efekty.

            Wiesław Leuk

            Sprzęt AGD zakupiono ze środków programu  #Laboratoriaprzyszłości