Fascynuje mnie świat zwierząt, jego bogactwo i różnorodność.Ostatnio absorbują mnie PATYCZAKI, ciekawe r oślinożerne owady. Dostałam je razem z terrarium od uczennicy klasy V a, Amelki. Swoją nazwę patyczaki zawdzięczają budowie, która przypomina patyki czy gałązki (dzięki temu doskonale wtapiają się w otoczenie). Patyczaki zielone (rogate) żywią się liśćmi roślin, np. jeżyn, malin, dębu, róży, leszczyny, a czarne (straszyki diabelskie) jedzą tylko ligustr – liście krzewu ozdobnego, z którego tworzy się żywopłoty. W Polsce najbardziej popularny jest patyczak rogaty (jest łatwy do hodowania i świetnie nadaje się na pierwsze zwierzątko w domu).
Wystarczy wyłożone torfem lub kokosową włókniną szklane terrarium lub akwarium. Wnętrze wypełniamy patykami i gałązkami z liśćmi (pożywienie), tak aby umożliwić patyczakom wspinanie się podczas linienia. Gałązki z liśćmi wkładamy do pojemnika z wodą. Terrarium zakrywamy gazą lub siatką i nawilżamy spryskując wnętrze wodą.
Obecnie w gabinecie mamy dziewięć patyczaków (czarne doczekały się potomka). Maluch jest bardzo mały i często nie można go odnaleźć wśród liści. Patyczaki budzą ogromne zaciekawienie uczniów. Kilkoro uczniów otrzymało ode mnie patyczaki i założyło w domu swoją hodowlę.
Te małe owady nie są piękne, nie są zwierzątkami do przytulania, a jednak fascynują. Są idealne do oglądania. Można śledzić ich zachowanie, jak jedzą liście, jak rosną, czyli linieją. Uczniowie na przerwach z uwagą przyglądają się patyczakom, poszukują ich wśród liści, chcą potrzymać na ręce. I chętnie pomagają mi opiekować się nimi – wymieniamy podłoże, z parku przynosimy pożywienie. A w czasie wakacji zabierają szkolne patyczaki do domu. Okazuje się, że ten mały świat zwierzęcy może fascynować i być nauką odpowiedzialności, dbania i opiekowania się zwierzętami. Samo obserwowanie patyczaków sprawia przyjemność i radość, uspokaja, rozbudza ciekawość, zachęca do zdobywania wiedzy. I to jest piękne. Cieszy mnie, że swoim zainteresowaniem „zaraziłam” wielu uczniów.
Jolanta Szepielewicz – nauczyciel biologii