• Spotkanie z pisarką Agnieszką Ginko – Humphries
          • Spotkanie z pisarką Agnieszką Ginko – Humphries

          • W czwartek, 21 listopada 2c i 3b udały się do Biblioteki Publicznej na długo wyczekiwane spotkanie z Agnieszką Ginko – Humphries, pisarką książek dla dzieci oraz laureatką ogólnopolskich konkursów poetyckich. Autorka książek o rodzinie Tutków chętnie opowiedziała dzieciom o swoim życiu, o tym jak zaczęła się jej przygoda z pisaniem oraz skąd czerpie inspiracje do swoich książek. Potem pani Agnieszka przeczytała dzieciom fragment swojej najnowszej książki „Bajki z dżungli i oceanu” - nominowanej do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2019 oraz wpisanej na listę książek godnych polecania IBBY 2018. Uczestnicy spotkania zadawali pisarce mnóstwo pytań i aktywnie uczestniczyli w ciekawej zabawie ruchowej. Na zakończenie można było kupić książkę, otrzymać autograf z dedykacją, oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z pisarką.

            Spotkanie było dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem oraz zachętą do czytania książek.

            Małgorzata Keklak

          • Piątoklasiści czytają pierwszoklasistom:)

          • Nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się o wiele nowych pozycji książkowych dla małych i starszych czytelników. Aby zachęcić tych najmłodszych do wypożyczania i czytania, uczniowie klasy 5e z panią Martą Łobażewicz w dniach 18 i 20 listopada, odwiedzili klasy pierwsze, w których zaprezentowali swoim młodszym kolegom i koleżankom niektóre książki, czytając wybrane opowiadania i wiersze. Pierwszaki chętnie rozmawiały o wysłuchanych historiach i mamy nadzieję wkrótce staną się stałymi bywalcami w naszej bibliotece.

            Marta Łobażewicz

        • I Zielonogórskie Spotkanie z Matematyką na UZ
          • I Zielonogórskie Spotkanie z Matematyką na UZ

          • 27 listopada 2019r. osiemnaścioro uczniów najstarszych klas naszej szkoły uczestniczyło w pierwszym z ośmiu Zielonogórskim Spotkaniu z Matematyką na Uniwersytecie Zielonogórskim, którego organizatorem jest Koło Naukowe Laboratorium „Matematyczne” Paradoks pod kierunkiem opiekuna koła dr Krystyny Białek. Celem spotkań jest zaprezentowanie różnorodnych aspektów matematyki, zachęcenie do dyskutowania, badania, wyciągania wniosków, stawiania hipotez. Uczniowie wysłuchali wykładu „Powstanie i rozwój polskiej szkoły matematycznej” wygłoszonego przez prof. dr hab. Mariana Nowaka, a następnie w grupach uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez studentów. Następne zajęcia odbędą się 16 grudnia.

            Renata Ociepa

            Zapraszamy na fotorelację ze spotkania.

        • Wycieczka do Kluczewa
          • Wycieczka do Kluczewa

          • W środę, 27 listopada 2a i 3a udały się do Kluczewa do Starej Chaty u Kowola. Dzieci poznały wielopokoleniową rodzinę kowali w tym 94-letniego dziadka Eligiusza. Na wiejskim podwórku bawiły się, wożąc w wózkach kolegów i króliki. Niektórzy ogrzewali ręce, tuląc króliki. W oborze dzieci widziały owce, kozy, świnie i krowy. Każdy, kto chciał mógł spróbować trudnej sztuki dojenia. Chętnych było wielu. Dzieci przejechały się wozem ciągniętym przez traktor i pobawiły się na położonym przy lesie placu zabaw. Z gawędy wujka Krzysia dowiedziały się o zabawkach z dawnych czasów, mogły dotknąć drewnianego samochodu marki Star, wełnianych lalek i zobaczyć, jak się przędzie wełnę na kołowrotku. Dotykanie wrzeciona wujek odradzał dziewczynkom, bo na świecie coraz mniej królewiczów, którzy mogliby je obudzić ze stuletniego snu. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się też, jak robi się masło. Wujek mówił gwarą wielkopolską, a wszyscy z radością powtarzali: " O jejku!", "O jery ". Punktem kulminacyjnym było spotkanie w kuźni. Wujek ,w specjalnym kowalskim fartuchu, na dużym kowadle wykuł podkowy. To było prawdziwe widowisko i lekcja w ramach preorientacji zawodowej.

            Gospodarze zadbali o  dietę wycieczkowiczów. Najpierw poczęstowali nas herbatą i rogalikiem, potem swojską kiełbasą z ogniska. Było głośno, było radośnie i ciekawie. Może za kilka lat ktoś przyjedzie do wujka Krzysia na naukę kowalskiego rzemiosła.

            O jery!

            Alina Szumska, Jolanta Wojewódka

        • FINAŁOWY WYSTĘP NASZEJ UCZENNICY
          • FINAŁOWY WYSTĘP NASZEJ UCZENNICY

          • W dniach 21.11.2019r. – 24.11.2019r. odbył się w Legnicy XXXV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci i Młodzieży Szkół Podstawowych. Zadaniem uczestników ww. konkursu była piękna pod względem walorów językowych i krasomówczych opowieść o historii i wyjątkowości regionów, z których przybyli.

            W gronie 37 najlepszych krasomówców z całego kraju znalazła się uczennica naszej szkoły Amelia Dobruk z kl. Va, która reprezentowała województwo lubuskie. Amelka zachwycająco wystąpiła przed licznym audytorium w przepięknej zabytkowej auli Legnickiego Centrum Kształcenia Ustawicznego. Za swoją niezwykłą prezentację otrzymała specjalnie ufundowaną Nagrodę Radnej Miasta Legnicy Pani Bogumiły Słomczyńskiej. Trzydniowy pobyt w Legnicy był również dla uczestników konkursu doskonałą okazją do poznania historii i zabytków miasta oraz nawiązania nowych znajomości.

            Gorąco gratulujemy Amelce i życzymy dalszych sukcesów w sztuce pięknego przemawiania.

            Marek Skrzypczak

          • Konkurs na opis sztandaru Szkoły Podstawowej nr 2 im. Fryderyka Chopina w Świebodzinie

          • W ramach obchodów Święta Niepodległości został przeprowadzony konkurs na opis sztandaru naszej Szkoły. Wzięli w nim  udział uczniowie klas IV – VII. Jury w składzie: wicedyrektor szkoły Iwona Kowalik i przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Szymon Włodarczyk jednomyślnie wyłoniło zwyciężczynię. Najciekawszą pracę napisała Zuzanna Szczepaniak, uczennica kl. VI d.

            Gratulujemy!

            Iwona Kowalik

        • Konkursy przedmiotowe
          • Konkursy przedmiotowe

          • W najblizszych dniach odbędą się szkolne etapy konkursów przedmiotowych organizowanych przez Lubuskiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2019/2020.

            Wszystkich  zainteresowanych prosimy o zapoznanie się z regulaminami konkursów, które dostepne są w zakładce Konkursy/Konkursy przedmiotowe lub na stronie 

             

        • Zawody szachowe
          • Zawody szachowe

          • W dniu 19.11.2019 r. odbył się etap powiatowy szkół podstawowych w szachach drużynowych. Nasz zespół wystąpił w składzie: Łukasz Kowalski z Ib, Benajamin  Keling – Hoffman z II b, Maja Kośmider z III a, Hanna Jastrzębska z III b,  Maciej Kowalczyk z V a, Oliwer Spurek z V c i zajął drugie miejsce, i awansował do finału wojewódzkiego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Wyniki etapu powiatowego:

            1 miejsce SP 1 Świebodzin

            2  miejsce SP 2 Świebodzin

            3 miejsce SP6 Świebodzin

            4 miejsce SP7 Świebodzin

            Barbara Patan

          • Modernizacja placu zabaw

          • Już wkrótce rozpoczną się prace związane z przebudową placu zabaw przy naszej szkole. Poniżej jego wizualizacja oraz elementy wyposażenia.

            Jeśli macie Państwo jakiekolwiek sugestie dotyczące wyglądu placu zabaw, proszę o zgłaszanie

            ich do 28 listopada 2019 r. Dyrektorowi Szkoły.

            Można to zrobić osobiście, pisemnie lub za pośrednictwem LIBRUSA.

          • „Szkoła pamięta” – podziękowanie za udział w akcji!

          • Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty. W akcję włączył się Minister Edukacji Narodowej.

            Klasa1A włączyła się w akcję Szkoła pamięta . Odbyło się czytanie fragmentów książek dla dzieci o tematyce wojennej, zapaliliśmy znicze pod pomnikiem w Parku Chopina, oglądaliśmy stare fotografie, wykonaliśmy prace plastyczne i gazetkę na szkolnym korytarzu.

            Wiesława Zielińska

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI - obchody w naszej szkole

          • 11 listopda obchodzimy ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI. Oto jak świętowliśmy w naszej szkole.

            W czwartek 7 listopada uczniowie klas IV - VI obejrzeli inscenizację pt. "Gdy nadszedł dzień wolności" w wykonaniu uczniow klasy VB pod kierunkiem pani Doroty Wolnik.

            Zapraszamy na fotorelację:

            O godzinie 12:00 ŚPIEWALIŚMY DLA NIEPODLEGŁEJ

            KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH w wykonaniu uczniów klas I - III

            W piątek 8 listopada w auli szkolnej zebrali się uczniowie i nauczyciele klas młodszych. Obecna była wicedyrektor pani Beata Mrozowicz i rodzice uczniów. Spotkanie prowadzili uczniowie klasy 3a-Ida, Gabrysia i Mikołaj. Dzięki dobrze przemyślanej konferansjerce, dzieci miały okazję dowiedzieć się o okolicznościach rozbiorów Polski, o ogromnym patriotyzmie żyjących pod zaborami Polaków, o żołnierzach walczących o wolność w różnych formacjach. Na tle przepięknej scenografii przygotowanej przez panią. Dorotę Wolnik i panią Katarzynę Radziewicz, kolejne klasy prezentowały wyuczone piosenki i pieśni. Było uroczyście, wzruszająco i radośnie. Finałowym utworem stał się hymn „Mazurek Dąbrowskiego”, który a cappella odśpiewali wszyscy zebrani. Prowadzący koncert uczniowie przekazali informacje o inscenizacji historycznej w dniu 9. 11 i zachęcili do udziału w uroczystościach w dniu 11.11 br. Pani Wicedyrektor wyraziła swoje uznanie dla koncertujących dzieci i ich wychowawców. Zwróciła uwagę na brak galowego stroju u wielu uczniów. Biała bluzka i ciemne spodnie lub spódnica są w takich sytuacjach wyrazem szacunku do Ojczyzny. Miejmy nadzieję, że następnym razem będzie lepiej.

            Po koncercie uczniowie udali się pod pomnik Niepodległości w Parku Chopina, by oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność Polski. Trzykrotnym okrzykiem: „Cześć i chwała bohaterom!” zakończono  obchody Narodowego Święta Niepodległości w tym dniu.

            Ciekawe, ilu uczniów naszej szkoły weźmie udział w sobotnich i poniedziałkowych wydarzeniach.

            Alina Szumska

            Gazetki przygotowane przez uczniów klas I - III z okazji lekcji o tematyce patriotycznej:

            Udział w powiatowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości

        • Zawody powiatowe w unihokeju chłopców klas VIII
          • Zawody powiatowe w unihokeju chłopców klas VIII

          • W dniu 7.11.2019 r. odbyły się zawody powiatowe w unihokeju chłopców szkół podstawowych klas VIII w Kosieczynie. Nasza drużyna zajęła w zawodach IV miejsce w składzie: Łukasz Pietrzak, Łukasz Rosiński, Szymon Pyclik, Klaudiusz Witucki, Szymon Nawojski, Piotr Popławski – wszyscy z VII b, Krzysztof Grabas, Szymon Włodarczyk  z VII c, Krzysztof Walasek, Karol Szczyglewski z VII d.

            Kolejność miejsc:

            I miejsce SP Kosieczyn

            II miejsce SP Międzylesie

            III miejsce SP7 Świebodzin

            IV miejsce SP2 Świebodzin

            V miejsce SP6 Świebodzin

            Barbara Patan

        • Zawody powiatowe w unihokeju dziewcząt klas VIII
          • Zawody powiatowe w unihokeju dziewcząt klas VIII

          • 5 listopada 2019 r. w Kosieczynie odbyły się zawody powiatowe w unihokeju dziewcząt klas VIII szkół podstawowych. Zespół naszej szkoły wystąpił w składzie: Zuzanna Bilewicz z 7b, Natalia Tustanowska, Aleksandra Maculewicz, Wiktoria Paszkowska z 7c, Martyna Rosochacka, Dominika Gendra, Anna Tatyga z 7d oraz Urszula Wawrzyniak z 6e i Liubov Haidai z 6c.

            W zawodach wzięło udział siedem zespołów: SP – 1 Świebodzin, SP – 2 Świebodzin, SP – 3 Świebodzin, SP – 6 Świebodzin, SP – 7 Świebodzin, SP Międzylesie i SP Kosieczyn, które podzielono na dwie grupy. Nasza drużyna zagrała w grupie z SP-1 wygrywając  3 : 1, a następnie z SP – 7 remisując 3 : 3. Dzięki temu SP – 2 wygrała swoją grupę i weszła do półfinału, gdzie zagrała z SP – 3 remisując 3 : 3 i w rzutach karnych przegrała  0 : 1. Ostatni mecz dziewczęta rozegrały o III miejsce z SP – 1 i przegrały 0 : 1, zajmując ostatecznie IV miejsce.

            Klasyfikacja końcowa:

            I miejsce SP Międzylesie

            II miejsce SP – 3

            III miejsce SP – 1

            IV miejsce SP – 2

            V miejsce SP Kosieczyn

            VI miejsce SP – 7

            VII miejsce SP – 6.

            Zwyciężczyniom gratulujemy, a naszemu zespołowi dziękujemy za  walkę do samego końca.

            Barbara Patan

        • Już wkrótce na wileńskich cmentarzach
          • Już wkrótce na wileńskich cmentarzach

          • W piątek przekazaliśmy do ŚDK ok. 200 zniczy, które przynieśliście do szkoły, by 1 listopada zapłonęły na cmentarzach w Wilnie. Dominowały te w kolorach białym i czerwonym. Zebraliśmy 107 zł na transport na Kresy.

            To piękne, że tak licznie włączyliście się do akcji upamiętniającej naszych rodaków na Litwie. Pamięć o tych, których groby znajdują się na dawnych terenach Polski, jest wyrazem patriotyzmu .

            Może za rok przekażemy tyle zniczy, ilu jest uczniów w naszej szkole?

            Wierzymy, że jest to możliwe.

            Szkolny koordynator akcji: Alina Szumska