• Zasady współpracy z rodzicami

w Szkole Podstawowej  im. Fryderyka Chopina nr 2 w Świebodzinie

1. Szkoła jest miejscem kontaktów rodziców z wychowawcami klas, nauczycielami przedmiotów, pedagogiem szkolnym, logopedą oraz

dyrektorami.

2. Zebrania rodziców odbywają się wg harmonogramu przedstawionego na pierwszym spotkaniu z rodzicami w danym roku szkolnym.

3. Dyrektor szkoły może zmienić ustalone terminy spotkań w uzasadnionych przypadkach.3. Spotkania z rodzicami na terenie szkoły mogą odbywać się w następujących formach:

- zebrań ogólnych z rodzicami,

- zebrań ogólnych z rodzicami i zaproszonymi specjalistami,

- zebrań klasowych z rodzicami,

- spotkań indywidualnych z rodzicami,

- innych spotkań wynikających z potrzeb rodziców i nauczycieli.

4. Obecność rodzica na zebraniach jest obowiązkowa. W przypadku, gdy rodzic nie może wziąć udziału w spotkaniu z przyczyn od niego niezależnych powinien skonsultować się z wychowawcą w innym terminie.

5. Rodzice uczniów mają możliwość dodatkowego kontaktu z nauczycielami, po uprzednim uzgodnieniu takiego spotkania z danym nauczycielem.

6. Nauczyciele nie udzielają żadnych informacji rodzicom w trakcie prowadzonych przez siebie zajęć oraz podczas pełnienia dyżurów na korytarzach czy na boisku szkolnym.

7. Rozmowy rodziców z nauczycielami odbywają się w wyznaczonych miejscach szkoły.

8. O obowiązkowym spotkaniu z rodzicami wychowawca jest zobowiązany przypomnieć uczniom i rodzicom z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, podając datę, miejsce, godzinę.

9. Nauczyciele w nagłych sytuacjach mogą skontaktować się z rodzicami telefonicznie; mogą też wezwać rodziców w formie pisemnej za pośrednictwem sekretariatu.

10. Wychowawca klasy utrzymuje kontakt z rodzicami poprzez:

- zebrania,

- pisemne informacje o postępach i zachowaniu ucznia – zeszyt,  dziennik elektroniczny i inne dostępne formy,

- indywidualne spotkania na terenie szkoły,

- odwiedziny w domu ucznia, w towarzystwie pedagoga.

11. Nauczyciel zawsze sporządza pisemną notatkę po odbytym spotkaniu indywidualnym z rodzicami.

12. Na zaproszenie wychowawcy w spotkaniach z rodzicami mogą uczestniczyć nauczyciele poszczególnych przedmiotów lub inni specjaliści.

13. Wychowawca ma obowiązek na pierwszym zebraniu w nowym roku szkolnym zapoznać rodziców z obowiązującą dokumentacją szkolną.

14. W ramach zebrań klasowych wychowawca klasy powinien uwzględniać następujące zagadnienia:

- rozwój psychiczny dzieci i młodzieży,

- przyczyny, rodzaje i zapobieganie agresji,

- zapobieganie niewłaściwemu zachowaniu uczniów,

- tolerancja i integracja,

- higiena i bezpieczeństwo,

- postępy edukacyjne i wychowawcze uczniów,

- informacje bieżące dotyczące funkcjonowania klasy i szkoły - na poziomie dydaktycznym, wychowawczym i opiekuńczym,

- inne zagadnienia wynikające z planu pracy szkoły i klasy.

15. Aktywizowanie i motywowanie rodziców do współpracy ze szkołą odbywa się poprzez:

- wspólne rozwiązywanie problemów klasowych,

- pomoc „trójki klasowej” w organizacji imprez klasowych,

- możliwość udziału rodziców (na prośbę nauczyciela) w: wycieczkach, uroczystościach i wydarzeniach szkolnych, itp.

- wspólne dbanie o estetykę klasy,

- pomoc przy wykonywaniu zadań na rzecz szkoły i klasy,

- uhonorowanie przez dyrekcję rodziców aktywnie działających na rzecz szkoły - listy gratulacyjne na zakończenie roku szkolnego.

16. Wszelkich informacji na temat ucznia udzielają wyłącznie wychowawcy klas, nauczyciele, pedagog szkolny, pielęgniarka szkolna, dyrektor szkoły. Miejscem wymiany tych informacji jest szkoła

17. Rodzice mający zastrzeżenia do zachowania innego dziecka na terenie szkoły są zobowiązani przekazać swoje uwagi dotyczące powyższego zachowania do wychowawcy klasy bądź innego pracownika pedagogicznego na terenie szkoły.

18. Zwolnienie ucznia z zajęć następuje tylko na pisemną prośbę rodzica przedstawioną najpóźniej w dniu zwolnienia. W uzasadnionych losowo przypadkach rodzic może zwolnić ucznia telefonicznie. W sytuacjach wyjątkowych decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć podejmuje dyrektor lub upoważniony przez dyrektora nauczyciel.

19. Wszystkie uwagi i wnioski dotyczące pracy szkoły rodzice kierują kolejno wychowawcy klasy, dyrektorowi, radzie pedagogicznej, organowi prowadzącemu szkołę, organowi nadzorującego szkołę.

20.Wyklucza się następujące zachowania rodziców:

- uzyskiwanie informacji o uczniu od nauczycieli na ulicy,

- przeszkadzanie w czasie prowadzonej lekcji,

- telefonowanie pod prywatny numer nauczyciela bez jego wcześniejszej zgody,

- zajmowanie przerw nauczycielowi dyżurującemu bądź nauczycielowi, który w tym czasie ma przerwę wolną od dyżuru,

- zasięganie informacji o uczniu u pracowników niepedagogicznych szkoły.

21. Ze względu na bezpieczeństwo dzieci, rodzice nie powinni przemieszczać się po terenie szkoły - bez wyraźnej zgody pracowników szkoły.

Rada Pedagogiczna SP 2 w Świebodzinie