• Szkolne Koło Wolontariatu

• SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

Wolontariat to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych.

Wolontariusz – osoba pracująca na zasadzie wolontariatu.

Szkolne Koło Wolontariatu jest inicjatywą skierowaną do uczniów klas IV - VII, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.

Szkolne Koło Wolontariantu SP2 działa przy Samorządzie Uczniowskim.

Jego opiekunami są ks. Tomasz Pastuła i Renata Ociepa (opiekun SU).

Cechy wolontariusza:
        dużo optymizmu i chęci do działania
        motywacja do niesienia pomocy potrzebującym,
        umiejętność gospodarowania czasu,
        odwaga, empatia i otwartość,
        odpowiedzialność, wrażliwość, systematyczność,
        kultura osobista.

Jeśli posiadasz te cechy, to właśnie na Ciebie czekamy

w co drugą środę po szóstej lekcji w sali 10.

Prawa wolontariusza
        1. Wolontariusz ma prawo do zgłaszania własnych propozycji i inicjatyw.
        2. Wolontariusz ma prawo do podejmowania pracy w wymiarze nieutrudniającym nauki w szkole, pomocy w domu oraz własnego odpoczynku.
        3. Wolontariusz ma prawo do wsparcia ze strony opiekunów i innych członków wolontariatu.
        4. Wolontariusz ma prawo do otrzymania konkretnego zakresu obowiązków związanych z jego posługą.
        5. Nie wolno wywierać na wolontariuszach presji moralnej w związku zrealizowanym zadaniem pozostającym w konflikcie z jego przekonaniami.
        6. Wolontariusz ma prawo do rezygnacji z pracy na rzecz wolontariatu uprzedzając odpowiednio wcześniej opiekuna Koła.

Nagradzanie wolontariuszy
        Członkowie wolontariatu mogą być nagrodzeni poprzez:
        a) wyrażenie uznania słownego,
        b) pochwałę na forum szkoły,
        c) wręczenie listów pochwalnych i dyplomów.

Obowiązki wolontariusza
        1. Uczniowie są zobowiązani przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na działanie w Wolontariacie.
        2. Członkowie Wolontariatu systematycznie uczestniczą w pracach wolontariatu, a także w spotkaniach i warsztatach.
        3. Wolontariusze są słowni i wywiązują się ze swoich obowiązków.
        4. Wolontariusz szanuje godność osobistą, dobre imię i własność osoby, której pomaga.
        5. Wolontariusz dochowuje tajemnicy dotyczącej swojej pracy.
        6. Wolontariusze działają w zespole i pomagają sobie wzajemnie.
        7. Wolontariusze nie otrzymują wynagrodzenia ani żadnych świadczeń za swoją pracę.
        8. Członkowie Wolontariatu starają się w szkole i poza nią zachowywać kulturalnie i być wzorem dla innych uczniów, przestrzegać zasad etyki.
        9. Wolontariusz może zostać skreślony z listy wolontariuszy za nieprzestrzeganie Regulaminu.

KODEKS ETYCZNY WOLONTARIUSZA

Być pewnym

Zastanów się, dlaczego chcesz pomagać innym ludziom.

Być przekonanym

Nie oferuj swej pomocy, jeżeli nie jesteś przekonany o wartości tego, co robisz.

Być lojalnym

Zgłaszaj sugestie, nie „uderzaj” w innych.

Przestrzegać zasad

Nie krytykuj rzeczy, których nie rozumiesz. Może okazać się, że mają swoje uzasadnienie.

Mówić otwarcie

Pytaj o rzeczy, których nie rozumiesz. Nie pozwól, by tłumione wątpliwości i frustracje odciągnęły Cię od tego, co najważniejsze, bądź zmieniły w osobę stwarzającą problem.

Chętnie uczyć się

Rozszerzaj swoją wiedzę.

Stale się rozwijać

Staraj się wiedzieć jak najwięcej o Twojej organizacji i pracy.

Nie sprzeciwiać się kontroli nad sobą

Będziesz pracował lepiej i z większą satysfakcją, wykonując to, czego od Ciebie się oczekuje.

Być osobą na której można polegać

Praca jest zobowiązaniem. Wykonuj to, co zgodziłeś się zrobić. Nie składaj obietnic, których nie jesteś w stanie spełnić.

Działać w zespole

Znajdź dla siebie miejsce w grupie. Samotnik działający na własną rękę jest mało skuteczny.