• Fonoholizm

      • Fonoholizm to coraz powszechniejsze uzależnienie wśród młodzieży. Spośród innych nałogów, z którymi zmagają się młodzi ludzie, wyróżnia go dosyć podstępna natura. Rodzice mają zazwyczaj duży problem z oszacowaniem, czy ich pociecha jest uzależniona od telefonu. To urządzenie posiada obecnie niemal każdy. Jego konstrukcja umożliwia nie tylko pisanie wiadomości oraz wykonywanie połączeń, ale również wiele innych czynności bardzo przydatnych w codziennym funkcjonowaniu. Jak zatem ocenić, czy nastolatek posiada problem?

        Zagrożenia płynące z częstego korzystania z telefonu

        Z punktu widzenia osoby dorosłej telefon umożliwia zachowanie bieżącego kontaktu. Dla dziecka może on stać się czymś znacznie więcej. Markowy smartphone może podkreślać jego status społeczny. Korzystanie z niego może być również sposobem nastolatka na poradzenia sobie z posiadanymi trudnościami. Na ogół należą do nich brak przynależności do grupy rówieśniczej oraz umiejętności wchodzenia w bezpośredni kontakt ze znajomymi, samotność i poczucie niezrozumienia.

        Objawy uzależnienia od telefonu

        Można wymienić szereg symptomów, które powinny wzbudzić czujność u rodziców. Jednak ważne jest, aby podczas dokonywania oceny kierowali się oni własnym wyczuciem oraz znajomością swojego dziecka.

        Granica między zwykłym a nałogowym korzystaniem z telefonu jest bardzo płynna, ale z pewnością warto być wyczulonym wobec następujących objawów:

        • dziecko zawsze ma przy sobie telefon i niemal bez przerwy z niego korzysta;
        • błahe lub nonsensowne powody, którymi uzasadnia nieustającą konieczność obsługiwania telefonu;
        • przeglądanie sieci, korzystanie z komunikatorów czy serwisów społecznościowych staje się ważniejsze i bardziej interesujące, niż wszystko to, co się dzieje tu i teraz w realnej rzeczywistości;
        • próby odebrania telefonu wywołują u nastolatka poirytowanie, a nawet agresję;
        • wysokie rachunki związane z użytkowaniem telefonu;
        • nieustanna pogoń za coraz to nowszymi i bardziej zaawansowanymi modelami smartphonów;
        • pobudzenie, problemy z koncentracją, huśtawka nastrojów, zaburzenia snu;
        • problemy w relacjach rodzinnych, narastające konflikty, brak możliwości porozumienia się z nastolatkiem;
        • korzystanie z telefonu w celach takich celach jak granie, bicie osiągniętych rekordów.

        Często rodzice nie mają świadomości, że ten nałóg może wraz z upływem czasu doprowadzić do powstania uzależnienia od hazardu. Dlatego powinni być wyczuleni na sposób, w jaki ich pociecha korzysta z telefonu. Czy służy on jedynie do zachowania kontaktu, a może stanowi dla dziecka jedyną łączność ze światem.

        Uzależnienia wśród młodzieży

        Problem korzystania z telefonu jest doskonale widoczny między innymi w szkołach. Nastolatki nie mogą powstrzymać się przed używaniem komórki podczas lekcji. Mimo zakazu osoby prowadzącej zajęcia używają smartfona pod ławką, zupełnie nie zważając na to, co dzieje się wokół nich. Wielu nauczycieli próbuje radzić sobie z tym poprzez prośby o odkładanie ich w jedno miejsce. Tylko pozornie wydaje się to dobrym sposobem – uczniowie wcale nie koncentrują uwagi na lekcji, a wręcz przeciwnie. Pozbawieni telefonów komórkowych zaczynają odczuwać niepokój, złość. To są właśnie jedne z podstawowych symptomów wskazujących na to, że uzależnienie od telefonu przybrało zaawansowaną formę, z czego sama osoba uzależniona z całą pewnością jeszcze nie zdaje sobie sprawy. Według przeprowadzanych badań, co trzeci nastolatek nie wyobraża sobie spędzenia dnia bez telefonu komórkowego.

        Wielu rodziców jest obecnie bezradnych wobec problemów swoich pociech, zwłaszcza tych mających związek z najnowszymi technologiami. To sytuacje, których nie doświadczali w swojej młodości, nie mogą więc w pełni zrozumieć trudności, z którymi zmagają się ich dzieci.

        Warto pamiętać, że dzieci bardzo często naśladują dorosłych z najbliższego otoczenia. Jeśli wciąż widzą swoich rodziców z telefonem w ręku, to po prostu robią to, co oni. 

        Uzależnienie od telefonu – leczenie

        Osoba, która chce uniezależnić się od telefonu komórkowego, powinna przede wszystkim stopniowo ograniczać czas i zakres korzystania z niego. Włączać go tylko na kilka godzin dziennie aż do momentu, kiedy będzie już miała kontrolę nad stanem niepokoju, jaki pojawiał się wcześniej, gdy z jakiegoś powodu miała ograniczony dostęp do komórki. Z kolei program terapii takich przypadków obejmuje m.in. znalezienie rzeczywistej przyczyny uzależnienia.

        Należy pamiętać, że świat wirtualny nie jest tym prawdziwym. W przypadku uzależnienia od telefonu konieczne jest leczenie, które nie zamaskuje problemu, a znajdzie jego przyczynę i pomoże Ci na nowo cieszyć się życiem.

        Materiał pochodzi ze strony:

        https://www.terapiemlodziezy-oaza.pl/oferta/uzaleznienie-od-telefonu/objawy-uzaleznienia-telefonu/

         

        Warto zapoznać się: 

        Fonoholizm – nadużywanie smartfonów przez dzieci. Najważniejsze symptomy

        https://portal.librus.pl/szkola/artykuly/fonoholizm-naduzywanie-smartfonow-przez-dzieci-najwazniejsze-symptomy

         

        Jakie czynniki sprawiają, że dzieci i młodzież nadużywają smartfonów?

        https://dbamomojzasieg.com/jakie-czynniki-sprawiaja-ze-dzieci-i-mlodziez-nadmiernie-przywiazuja-sie-do-smartfonow/

         

        Cyfrowy dekalog  https://dbamomojzasieg.com/cyfrowy-dekalog/

         

        Raport z badań Fonoholizm - skala zjawiska wśród polskich nastolatków

        https://www.uzaleznieniabehawioralne.pl/raporty-z-badan/fonoholizm-skala-zjawiska-wsrod-polskich-nastolatkow/