•    Z zachowanej z 1745 roku ryciny przedstawiającej dość wiernie Park Miejski (obecnie Chopina) widać, że środkową partię parku zajmuje dość szeroka droga spacerowa. Po jej stronach powierzchnie trawiaste, na obrzeżach posadzono regularnie rośliny iglaste. Według zapisu w  kronice Świebodzina budynek naszej szkoły został oddany do użytku w roku 1869, z przeznaczeniem na szkołę dla dziewcząt i chłopców.

Istnienie parku potwierdza późniejsza informacja z 1898 roku gdzie na planie budowy kościoła (obecnie M.B. Królowej Polski) zaznaczono teren zieleni przylegający do niego, jako Park Miejski.

Na fotografii z 1890 roku widać wyraźnie dużą przestrzeń regularnych trawników, obsadzonych kępami iglaków i dębów. W latach międzywojennych park nosił nazwę Parku Szkolnego. Na istniejących fotografiach widać, że w tym czasie park był bardzo dobrze utrzymany i posiadał różnorodną szatę roślinną.

Po drugiej Wojnie Światowej w 1965 roku przeprowadzono kapitalny remont Parku Chopina. Jednak już w 1966 roku ze sprawozdania z realizacji planu porządkowania miasta wynika, że został zaniedbany w pielęgnacji i mocno zniszczony.

W 1972 roku ponownie przystąpiono do jego odnowienia. Zlikwidowano ulicę brukową przebiegającą przez park, a w to miejsce utworzono rabaty kwiatowe i trawniki oraz wybudowano fontannę.

Pomnik w Parku Chopina odsłonięto w 1998 r. z okazji 80-tej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na wysokim, granitowym cokole umieszczono orła w koronie. Poniżej znajduje się tablica z napisem „Bóg Honor Ojczyzna 1918-1998 Mieszkańcy Ziemi Świebodzińskiej”.

Ostatnie odnowienie parku powstało w 2009 roku zlikwidowano fontannę przy budynku naszej szkoły, powstały nowe rabaty i kwietniki.

Obecnie park zajmuje powierzchnię 13 453m2.